Montipora Katili Nudibranchs Zararlısı

Montipora Katili Nudibranchs Zararlısı

Montipora katili Nudibranchs, mercanla beslendiği bilinen bir tür aeolid nudibranch türüdür. Bu parazitleri akvaryumumuzdan uzak tutmak önemlidir.

İçindekiler

Montipora katili Nudibranchs, mercanla beslendiği bilinen bir tür aeolid nudibranch türüdür. Bu parazitleri akvaryumumuzdan uzak tutmak önemlidir. Nudibranch’lar, Montipora ve Anacropora cinsinden mercan dokuları ile beslenir. Bu nudibranch’lar çok kısa sürede çok miktarda mercanı yok edebilir. Şaşırtıcı bir şekilde çoğaldıkları için, hızlı bir şekilde hasar verebilirler. Nudibranch’ları, üreme ve yeme oranları nedeniyle kontrol altına almak zordur.

Beyaz ve fırfırlı nudibranch’ler küçüktür ve yaklaşık 8 milimetreye kadar uzarlar. Tipik olarak Nudibranch’lar, bir Montipora’nın ışık almayan alt bölgesinde ve taban bölgelerde saklanır. Boyutları nedeniyle Mercan çiçekleri arasında bu zararlıyı ayırmak ve görmek bir hayli zordur.

Nudibranch’ların Yaşam Döngüsü

Nudibranch’ların aseksüel olduğu düşünülmekte, buda çoğalması için başka bir Nudibranch’a ihtiyaç duymadığı anlamına geliyor. Bir seferde yaklaşık 100 yumurta bırakabilirler ve kuluçka süresi 36 ila 96 saat sürer. Bu süre sonunda nur topu gibi büyük bir aileye sahip olursunuz. Yumurtadan çıktıktan sonra, bir haftadan kısa sürede de tam yetişkin hale gelirler. Bu onların ortadan kaldırılmasını zorlaştırır, ancak karantina akvaryumunuz varsa bu işleri çok daha kolay bir hale getirir.

yakın çekim nudibranch görselleri

Nudibranch’lar Nasıl Engellenir?

Her şey den önce elbette akvaryumumuza hiç sokmamak en iyi yöntemdir. Akvaryumlarımız için bir mercan satın almak ve onu akvaryuma koymak çok kolaydır. Kısaca bir karantina akvaryumu, bu küçük çirkin resif yaratıklarının akvaryumunuzda bulunan Montipora tabanlı mercanlarınızı katletmemesinin en kolay yoludur. İdeal olarak, Montipora türü mercanlarınızı 3 ay karantinada bırakmalısınız.

Karantina süresi boyunca, mercanı günlük olarak görüntülemeli ve mercandaki beyaz lekeleri izlemelisiniz. Nudibranchs Montipora’nın yoğun olarak alt tarafında bulunacağını ve ziyafetlere oradan başlayacağını unutmayın.

Bir diğer yöntem de ki biz bunu şiddetle tavsiye ediyoruz; Yeni mercanlarınız için piyasada bulabileceğiniz dip solüsyonlardır. Her yeni mercanı bir solüsyondan geçirmek emek ve vakit harcadığınız tuzlu su akvaryumunuzu korumanın temel adımlarından biri ve en kolay yöntemdir.

tek bir nudibranch görseli yakın çekim

Her Şey İçin Artık Çok Geç!

Arkadaşınız bir sorun yaşadı ve mercanlarını hızlı bir şekilde akvaryumunuza aktarmak zorunda kaldınız, yada bir çoğumuz gibi o muhteşem heyecana yenik düştünüz ve yeni mercanınızı akvaryumun baş köşesine yerleştirdiniz. Belkide küçük masum bir hediye! Şimdi bu küçük katiller akvaryumunuzda ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Panik yapmayın bir çözümümüz var.

”Düşmanımın düşmanı dostumdur” dan yola çıkarak önce doğal yollarla çözümü arayalım. Bilinen bir çok Wrasse türünün bu canlıları yediği gözlemlenmiştir. Yine de sizin için bir liste hazırladık ve bu listede yer alan türlerin daha iyi sonuç vereceğini garanti ederiz.

  • Yellow Coris Wrasse
  • Six Line Wrasse
  • Moon Wrasse
  • Possum Wrasse
  • Orange Striped Wrasse
  • Christmas Wrasse
  • Pink Striped Wrasse
  • Halichoeres ailesine bağlı bazı tüler de listeye eklenebilir.

Bir diğer yöntem mercanlarınızı karantinaya almaktır. Bu küçük katillerin musallat olduğu yada olduğunu düşündüğünüz mercanları karantina akvaryumuna aktarmanız gerekiyor. Riske girmeyin ve mümkünse bütün Montipora ailenizi karantina akvaryumuna taşıyın.

UYARI: Dip solüsyonların hemen hemen hepsi yetişkin zararlıların yok edilmesi konusunda tasarlanmıştır. Kuluçka halinde yada yumurtalar için aynı şey ne yazık ki söz konusu değildir. Bu nedenle bir karantina akvaryumu şarttır. Yeni aldığınız bir mercanı sadece dip solüsyondan geçirerek akvaryumunuza eklemeniz akvaryum sakinleri için yeterli ve güvenli bir yöntem değildir. Öncelikle karantina sürecinde mercanı gözlemlemeniz gerekir.

Karantina akvaryumunuzda iyi bir sirkülasyon olduğundan emin olun ve çoktan satın almanız gereken dip solüsyonları araştırmaya başlayın. Akvaryumlarımız için üretilen bir çok solüsyon bu küçük katiller için en etkili ve kesin yöntemdir. Solüsyonun kullanım talimatlarını izleyin ve 3 ay lık bir süreç boyunca mercanlarınızı gözlem altında tutun.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir