Montipora Katili Nudibranchs Zararlısı

Montipora katili Nudibranchs, mercanla beslendiği bilinen bir tür aeolid nudibranch türüdür. Bu parazitleri akvaryumumuzdan uzak tutmak önemlidir. Nudibranch’lar, Montipora ve Anacropora cinsinden mercan dokuları ile beslenir. Bu nudibranch’lar çok kısa sürede çok miktarda mercanı yok edebilir. Şaşırtıcı bir şekilde çoğaldıkları için, hızlı bir şekilde hasar verebilirler. Nudibranch’ları, üreme ve yeme oranları nedeniyle kontrol altına almak zordur.

Beyaz ve fırfırlı nudibranch’ler küçüktür ve yaklaşık 8 milimetreye kadar uzarlar. Tipik olarak Nudibranch’lar, bir Montipora’nın ışık almayan alt bölgesinde ve taban bölgelerde saklanır. Boyutları nedeniyle Mercan çiçekleri arasında bu zararlıyı ayırmak ve görmek bir hayli zordur.

Nudibranch’ların Yaşam Döngüsü

Nudibranch’ların aseksüel olduğu düşünülmekte, buda çoğalması için başka bir Nudibranch’a ihtiyaç duymadığı anlamına geliyor. Bir seferde yaklaşık 100 yumurta bırakabilirler ve kuluçka süresi 36 ila 96 saat sürer. Bu süre sonunda nur topu gibi büyük bir aileye sahip olursunuz. Yumurtadan çıktıktan sonra, bir haftadan kısa sürede de tam yetişkin hale gelirler. Bu onların ortadan kaldırılmasını zorlaştırır, ancak karantina akvaryumunuz varsa bu işleri çok daha kolay bir hale getirir.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Nudibranchs zararlısı hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+