Neptune Systems Apex Akvaryum Bilgisayarı

Neptune Systems Apex Akvaryum Bilgisayarı

Gelişen teknolojiler sayesinde Akvaryum bilgisayarlarında gelinen son nokta! Neptune Systems'in ürettiği Apex akvaryum bilgisayarı hayatınızı kolaylaştırabilir.

İçindekiler

Uzun yıllardır akvaryumlarımızı takip ve kontrol etme aşamasında kendimize göre bir çok yöntem geliştirdik. Bu yöntemlerin hepsinin cep telefonunuzda olması fikrine ne dersiniz? Gelişen teknolojiler sayesinde akvaryum bilgisayarlarında gelinen son nokta! Neptune Systems tarafından üretilen Apex akvaryum bilgisayarı.

Neptune Systems Apex Nedir?

Uzun yıllardır kullandığım Neptune Systems tarafından üretilen Apex akvaryum bilgisayarları için söylenebilecek çok şey var aslında. Biz akvaristlerin temel ihtiyaçlarından fazlasını karşıladığı su götürmez bir gerçek.

Temel olarak Apex akvaryumunuzda bulunan bir çok ekipmanı, su değerlerinizi, canlılarınızı kontrol edebilen ve en önemlisi akvaryumuzdan uzaktayken bile ona ulaşabilmenizi sağlayan bir otomasyon sistemidir. Sanırım yapamadığı tek şey canlı alıp akvaryumunuza eklemek ya da akvaryumunuzu temizlemek.

Neptune Systems tarafından üretilen Apex akvaryum bilgisayarı sahibi olmak, tuzlu su akvaryumlarında konforu, daha fazla seyir zamanını ve akvaryumunuzu bir sonraki seviyeye taşımanız için gerekli olan araştırmalarınız için bolca vakit verir. Su değişimlerini sizin yerinize bir başkasının yapmasını istemez miydiniz? Apex bunu ve çok daha fazlasını yapabilir.

Apex Akvaryum Bilgisayarı

Neptune Systems tarafından üretilen Apex akvaryum bilgisayarı size bir kaç alternatif ve modülle beraber sunuluyor. Tercihlerinize ve en önemlisi bütçenize göre bunları satın alabilirsiniz.

Apex Ana Ünite

Apex akvaryum bilgisayarının beyni. Bu ünite herşeyin kalbi ve sahip olmanız gereken ilk ekipman. Bu üniteye sahip olduktan sonra diğer ünitelerin hepsi bu ana üniteye bağlanarak sisteme dahil edilebiliyor. Ancak Neptune Systems bir kaç ünitesi için bazı istisnalar yapmış ve ana ünite olmadan da çalışmalarına izin vermiş.

neptune systems apex base ünitesi

Apexin ana ünitesi 9 ayrı girişle beraber gelir. Bir önceki modelden en büyük farkı görsel tasarımı ve elbette bütün apex kullanıcıları için kabusa dönüşen kablosuz bağlantının eklenmiş olması. Yardımcı güç girişi bu küçük cihazı elektrik kesintilerinde sizinle iletişimde kalması için yine küçük bir UPS’e bağlamanıza izin verir. Normal şartlarda elektriği AquaBuss kablosu üzerinden alır.

Ana ünite size üç farklı değeri ölçme olanağını sağlar; Bunun dışında kalan ihtiyaçlarınız için diğer üniteleri satın almanız gerekir.

 • Sıcaklık Ölçümü
 • ORP Ölçümü
 • Tuzluluk Ölçümü

Apex Ekran Modülü

Ekran modülü kullandığınız bütün ünitelerin değerlerini tek yerden görebilmenizi sağlar. Aslında kullanılması zorunlu bir ekipmanda sayılmaz. Ekran modülü üzerinde görebileceğiniz herşeyi cep telefonu, tablet veya bilgisayarınızdan görebilir ve kontrol edebilirsiniz. Tabi bunun için Apexin bire internet bağlantısına sahip olması gerekir.

Elektrik Prizi Modülü

Elektrik modülüne bütün ekipmanlarınızı bağlayabilirsiniz. Bu prizlere bağladığınız her ekipmana kurallar belirleyebilirsiniz. Örneğin saat kaçla kaç arası çalışmasını istediğinizi, elektrikler kesilirse ve bir güç üniteniz varsa prize bağlı tek bir cihazın çalışmaya devam etmesi gerektiğini veya su değişimi yaparken tek tuşa basarak her şeyi kapatmak gibi.

Neptune Systems Apex elektrik prizi konusunda bir kaç faklı model ve ayrıma sahip. Bunlarsan ilki elbette ürün Amerikada üretildiği için 120v çıkışlı ve avrupa standartları için 220v çıkışlı olan modelleri. Bir diğeride tasarım farklılığı. Neptune Systems şimdilik yeni nesil enerji modülünü sadece 120v çıkışlı olarak Amerikada satışa sundu. Avrupa için eski enerji modülünü kullanmaya devam edeceğiz.

apex elektrik prizi modülü

Proplar

Neptune Systems Apex bir çok prob alternatifinide birlikte sunar. Proplar ne yazıkki diğer Apex ürünleri gibi hayat boyu size hizmet etmez. Biri 6 ay diğeri ise 24 aylık olmak üzere iki farklı modelde satılıyorlar.

Apexin ömür boyu değiştirmeden kullanabileceğiniz tek propu sıcaklık propudur. Diğerleri zaman içerisinde işlevselliklerini kaybeder ve doğru değerleri ölçmez. Bu yüzden belirli aralıklarla değiştirilmeleri gerekir.

apex için ölçüm propları

Neptune Systems bu modüllere ek olarak, ihtiyaçlarına göre bir çok modülüde müşterilere sunmaktadır. Bunlardan bazıları par ölçüm, otomatik su tamamlama (ATO), Bir çok LED aydınlatma, dalga motoru veya kafa motoru üreticisi için cihazlarının programlanabilmesi gibi.

Neptune Systems kendi kafa motoru, dalga motoru, su tamamlama ünitesi, otomatik yemleme veya dozaj pompası gibi bağamsız modülleride müşterilerine sunmaktadır. Elbette bu modüleri Apex ile birlikte kullanmak bambaşka bir şeye dönüşmelerini sağlar.

Neptune Systems Apex ülkemizde bir kaç firma tarafından daha önce getiriliyordur ancak artık bu rünü tedarik etmek neredeyse imkansız. İçerden edindiğimiz bilgilere göre bir süre daha getirtilmesi planlanmıyor.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

2 yanıt

 1. Merhaba..

  Ben komple bir akvaryum bilgisayarina sahip olmak istiyorum ancak bu bilgisayari satan bir firma bulamadim Türkiye de bir bilgisi olan varise ve yardimci olabilirseniz sevinirim

  1. Cenksoy bey merhaba,

   Ülkemizde bu ürün uzun zaman önce Ekstrem Akvaryum ve Akvaryum merkezi tarafından getirtilmiş ancak sonra yeterli ilgiyi göremediği için bir daha getirtilmemişti. Ancak ellerinde base unit olabilir. Arayıp bilgi almanızı tavsiye ederiz.

   Ancak bazı akvaristler kendi çabaları ile yurt dışından veya avrupadan satın alarak kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde ikinci el tam bir set olarak bir tanesi satıldı. Yurt dışından almayı planlarsanız dikkat etmeniz gereken konu elektrik tüketiminin avrupa uyumlu olması. 2 model olarak piyasa da bulunuyor. Biri bizimde kullandığımız normal akım diğeri Amerika için üretilen daha düşük akım. Umarım bu bilgi size yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir