''Petzoo Eurasia 2021'' Kimler Var, Kimler Yok

”Petzoo Eurasia 2021” Kimler Var, Kimler Yok

N Akvaryum olarak ''Petzoo Eurasia 2021'' Uluslararası pet fuarına katıldık. Heyecanla gittiğimiz fuar da sektörümüzle ilgili katılımcı sayısı çok azdı.

İçindekiler

N Akvaryum® olarak ”Petzoo Eurasia 2021” Uluslararası pet fuarına katıldık. Heyecanla gittiğimiz fuar da tuzlu su akvaryumu sektörüyle ilgili katılımcı sayısı yok denecek kadar azdı. Standları gezdik ve sizin için bazı görüşmeler yaptık. Gözlerimiz bir kaç firmayı aradı ama bu sene yoklardı.

”Ülkemizdeki sektöre yönelik uluslararası nitelikteki tek ve en büyük fuardır. PETZOO Eurasia , sektör firmalarının ülke geneline açılması ve yurtdışı bağlantılar kurabilmelerine olanak sağlayacak verimli ve etkili bir ticari platform oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir. Fuar, firmaların dünya pazarlarına ulaşmasını kolaylaştırmak üzere ülkemizin en büyük ticaret merkezi İstanbul’da düzenlenirken, ulusal ve uluslararası etkin tanıtım çalışmaları ile potansiyel alıcılar ve profesyonellere duyurulmaktadır.”

Petzoo Eurasia

Biz bu fikre pek katıldığımızı söyleyemeyeceğiz. Fuardaki standartların çoğu zaten dış pazarlardan gelen ürünlerin iç pazardaki bayilere satılmasıyla ilgili düzenlenmiş gibiydi. Elbette bazı istinaslarda vardı. Bunların en başında ReeFlowers geliyordu. Firma büyükler liginde ve göz alıcı bir standa sahipti.

Petzoo Eurasia 2021 Fuarında Sektörden Kimler Vardı?

Elbette bir MACNA fuarı beklemiyorduk ancak tuzlu su akvaryumu sektöründe bir çok ithalatçıya sahip olduğumuz ve 2021 yılında sektöre katılan yeni markalarla beraber daha fazla firmayı görmeyi umuyorduk.

ReeFlowers

Kuşkusuz en iyi standlardan birine sahipti. Gayet donanımlı geldikleri her hallerinden belli. Sektörde yer alan ve en iyi standa sahio olan ReeFlowers muhtemelen fuar ruhunu en iyi şekilde yansıtan firmaların başındaydı. Üretimini yaptıkları her ürün raflarda yer alıyordu ve kalabalık bir ekip meraklıları için hazır bekliyordu ayrıca ReeFlowers CEO’su Muharrem Çeribaş da fuarda meraklıların sorularını yanıtlayanlar arasındaydı.

ReeFlowers standı için söyleyecek pek fazla söz yok. Uluslararası alanda tuzlu su akvaryumu sektöründe bizi temsil eden tek firma diyebiliriz ve buna yakışır bir standları vardı.

Petzoo Eurasia 2021 ReeFlowers stantı
Fotoğraf: N Akvaryum®

Dizayn Akvaryum

Sıra dışı tasarımlara imza atan ve tuzlu su akvaryumu sektöründe özellikle kurumsal firmalara özel akvaryum tasarımlarıyla tanınan Dizayn Akvaryum da fuara katılan sektörel firmalardan biriydi. Firma sahibi Kamil Torun fuarda sergilenen tek tuzlu su akvaryumuna da ev sahipliği yaparak fuardan beklentilerimizi biraz daha karşılamış oldu. Umarız fuardan istediği performansı almıştır.

Petzoo Eurasia 2021 Dizayn Akvaryum Stantı
Fotoğraf: N Akvaryum®

Bozkar

Petzoo Eurasia 2021 Fuarın da bir sonraki durağımız Bozkar dı. Bozkar Fuara sektörümüzle ilgili olan Seachem, Tropical ve Aquavitro markalarıyla katılmıştı. Aquavitro tuzlu su akvaryumu akvaristleri için yeni ürünlerini piyasaya sürmüş gibi görünüyor. Dikkatimizi en çok çeken dozaj pompaları ve yeni nesil Protein Süzücüleri oldu oldu. Uzun süredir farklı bir dizayn görmemiştim.

Fotoğraf: N Akvaryum®
Fotoğraf: N Akvaryum®

Fotoğraf: Onur Ayna

Son Söz

Petzoo Eurasia 2021 Fuarında çoğunluk Kedi ve Köpek sektöründen firmalara aitti. Sanırım içeriye girerken bazı kuşlarda gördük ama fuar alanında onlara rastlayamadık. Sanırım son dakika da yetişiyorlardı:)

Elbette tatlı su akvaryumları üzerine firma adedi daha fazlaydı. Tasarım firmaları, yem çeşitleri ve benzeri tatlı su akvaryumu sektörüne hitap eden bir çok firmayı görmek mümkündü.

Gelecek yıl neler olur bilemeyiz ama gözlerimiz ülkemiz de bir çok markanın ithalatını yapan ve iç piyasaya dağıtan firmaları aramadı desek yalan söylemiş oluruz. Sebep belki pandemi ve ekonomik şartlar belki de tuzlu su akvaryumu sektörünü son 5 yıl için de ele geçiren merdiven altı firmaların verdiği hasarlar. Ama orada olmalarını isterdik

Bizim gibi bir çok tuzlu su akvaryumu meraklısının fuardan beklentilerinin karşılanmadığı bir gerçek. Ancak buna bizlerin de sebep olduğunu unutmamak gerek. Tuzlu su akvaryumu pahalı bir hobidir ve ucuza bunu yapamazsınız. Daha ucuza bu hobiyi yapma çabaları sadece daha fazla para harcamanıza neden olur.

Bir sonraki yıl, biraz daha bize hitap eden bir Petzoo Eurasia fuarı için bize düşen görev, ekipmanlarımızı ve canlılarımızı yerel işletmelerden satın almak, hobici kisvesi altından yapılan satışlara tenezzül etmemek (ki her zaman daha pahalıdırlar) ve işletmelere ayakta durabilmeleri, merdiven altı firmalarla savaşabilmeleri için destek olmaktan geçiyor.

Denetlenmeyen her sektörde olduğu gibi tuzlu su akvaryumu sektörünün de ayakta kalabilmesinin yolu ona sahip çıkan akvaristlerden geçer. Biz akvaristler gerçek işletmeleri tercih etmezsek ileride bu hobinin sürdürebilirliği şimdikinden çok daha zor olacaktır.

Siz de Petzoo Eurasia 2021 Fuarı deneyimlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz..

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir