Denizlerimiz İçin Bir Umut Daha ''Sıfır Atık Mavi'' Projesi

Denizlerimiz İçin Bir Umut Daha ”Sıfır Atık Mavi” Projesi

“Sıfır Atık” projesi; atıkların geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

İçindekiler

Ülkemizde denizlerimizin korunması adına bir çok proje yer alıyor. Daha önce Roche sponsorluğunda başlatılan ‘’Denizler Yaşam Dolsun’’ projesinden bahsetmiştik. Şimdi ise T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve birçok kurumsal firma ve bireysel katılımcıyla desteklenen ‘’Sıfır Atık Mavi’’ projesinden bahsedeceğiz.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. ”Sıfır Atık” projesi bu temelleri üzerine kurulmuştur.

Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir.

Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

sıfır atık mavi projesi çalışanları

”Sıfır Atık” Projesi Nedir?

İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Proje Kapsamında Yer Alan Atık Türleri

Proje kapsamında atık türleri şu an için 10 ayrı önemli bölüme ayrılmıştır. Bunlar;

  • Kağıt Atıklar – Kağıdın geri dönüşümü ile kullanılan hammadde miktarında önemli oranda tasarruf sağlanması ve ekonomik değerinin yüksek olması nedeniyle önemlidir.
  • Ahşap Atıklar – Ağaçlardan elde edilen ahşap malzemelerin, ev eşyalarının, taşıma ve koruma amaçlı ambalaj ve yapı malzemesi olarak hayatın her alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır.
  • Plastik Atıklar – Plastik, pek çok tüketici ürününün bir bileşeni olup, imalat sanayinin çıktı ve nihayi ürünlerinin çoğunu oluşturur. Bununla birlikte, bütün plastikler aynı değildir ve bu hepsinin aynı şekilde bertaraf edilip geri dönüştürülemeyeceği anlamına gelir.
  • Cam  Atıklar – Camın ana maddesi kumdur. Kum, soda ve kireç. Bu malzemeler 1500 dereceye kadar ısıtılarak eritilir.
  • Kompozit Atıklar – Kağıt ve plastik karışımı malzemeden üretilen kompozit ambalajlar meyve suyu ve süt ambalajı olarak yoğun olarak kullanılmakta olup aynı yoğunlukta atık olarak oluşmaktadır.
  • Metal Atıklar – Metal yeryüzü tabakasını oluşturan çeşitli minerallerin işlenerek saflaştırılması sonucu üretilir.
  • Bitkisel Atık Yağlar – Bitkisel yağlar, zeytin, ayçiçeği, mısır, pamuk, soya, kanola ve aspir gibi yağlı bitki tohumlarından elde edilen yağların genel adıdır.
  • Organik Atıklar – Organik içerikler, yaşamsal ve zirai faaliyetlerde önemli rol oynamaktadır. Bunun sonucunda hayvansal ve bitkisel bazlı atıklar meydana gelmektedir.
  • Elektronik Atıklar – Elektronik eşyalar, ev, okul ve ofis gibi gündelik hayatın her alanında yaygın şekilde kullanılmktadır. Gündelik işlemlerimizi kolaylaştırmaktadır.
  • Atık Piller – Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek bünyesinde depolayan cihazlara pil denir. Kullanım ömrünü tamamlamış ve ya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş pillere ‘’atık pil’’ denir.

”Sıfır Atık Mavi”  projesi nedir?

Deniz ve kıyılarımızın korunmasını ulusal bir öncelik haline getirerek gelecek nesillere, kalkınmada sürdürülebilirlik hedefi ile, yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla kurulmuştur. Ülkemiz, deniz ve kıyılarının gerek doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel kaynakları, gerekse biyolojik çeşitliliği ile hem sualtı hem de su üstü canlı ve cansız varlıkları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğu ilkesiyle hareket eder.

Projeyi Destekleyen Kurumlar Ve Kuruluşlar

Bu projeden aslında bir seyehatimiz sırasında haberdar olduk. Türk Hava Yolları her yıl 1 tondan fazla atığı proje kapsamında taşıyarak destek olduğunu söylüyordu. Bizde biraz derinlemesine bir araştırma yapalım istedik ve sizinle paylaştık.

Proje kapsamında Türkiye de bulunan bütün belediyelerin kendi sıfır artık organizasyonlarını yapması da hedeflenmiş. Umarız ki bu proje ile çok daha temiz bir yarınlar gelecek nesillerimizi bekliyor olacak.

Proje kapsamında bir çok destekçi bulunuyor ama bunların başında yer alan ana destekçiler TRT, TEMA, TURMEPA ve THY.

Bireysel Olarak Katılabilirimsiniz?

Evet projeye bireysel olarak katılabilirsiniz. Sıfır Artık Mavi web sayfasını ziyaret ederek neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda daha fazla bilgi için Sıfır Atık kurumsal web sayfasınıda inceleyebilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir