Soğutucu Seçimi Nasıl Yapılır? Gereklimidir?

Akvaryumunuzda sabit su değerleri hayati önem taşır. Bunların başında da ısı gelir. Soğutucu seçimi yapmanıza ve buna ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım

İçindekiler

Akvaryumunuzun sakinlerini sağlıklı tutmak için sabit, uygun bir su sıcaklığı hayati önem taşır. Ani bir sıcaklık değişimi sucul yaşamınıza aşırı stres uygulayarak enfeksiyona ve hastalığa karşı duyarlılıklarını artırabilir. Bir soğutucuya ihtiyacınız var mı? Yada soğutucu seçimi yapmak kafa mı karıştırıyor? Bunları birlikte gözden geçirelim.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Soğutucu Almama Gerek Var Mı?

Akvaryum kurulumlarında su sıcaklığını yükselten,yüksek voltajlı, aydınlatma ve su pompaları kullanırlar. Su sıcaklığını düşürmek için bir soğutucu olmadan, akvaryum suyu artık sakinleri korumak için yeterli oksijen tutamayan bir noktaya kadar ısınabilir.

akvaryumun camına tutturulmuş fan

Bir soğutucuya ihtiyacınız varsa, mümkün olduğunca erken sisteminize dahil etmelisiniz. Soğutucular genellikle sıhhi tesisat gerektiren ve her zaman yeterli alan ve yeterli havalandırma gerektiren harici ünitelerdir. 

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Kullanım sırasında önemli miktarda ısı verirler. Aslında, soğutucunuzu kapalı bir akvaryum dolabına yerleştirmekten kaçınmalısınız, çünkü kapalı ortamda su sıcaklığını çıkardığı ısı ile yükseltebilir.

Tuzlu Su Akvaryumu Soğutucu Seçimi, Soğutucu Türleri

Termoelektrik Soğutucular

küçük hacimler için üretilmiş termoelektrik soğutucu

Sessiz, enerji verimli termoelektrik soğutucular, küçük tatlı su ve tuzlu su akvaryumları, 50 litreden daha az ve yavaş su akışı olan yalıtılmış akvaryumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Termoelektrik soğutucular, hızlı su akışı ile büyük akvaryumlarda kullanılmazlar.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Hat İçi Soğutucular 

hat içi akvaryum soğutucusu görseli
Hat içi akvaryum soğutucusu

Hat içi soğutucular daha büyük sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış, önceden filtrelenmiş suyu soğutur ve öncelikle tuzlu su akvaryumlarında kullanılır. Hat içi soğutucular, 1/5’ten 1/3 HP’ye kadar çeşitli boyutlarda mevcuttur ve bu nedenle çeşitli boyutlarda akvaryumlar ile çalışır. Bu soğutucular için ayrı bir tesisat gerekir ve kurulumdan önce genel akvaryum planına dahil edilmelidir. 

Drop-In Soğutucular

drop in soğutucu görseli
Drop İn Soğutucu

Drop-In  soğutucular, doğrudan ıslak / kuru filtrelere veya bir Sump içeren herhangi bir filtreye yerleştirilmiş bir prob içerir ve öncelikle tuzlu su akvaryumlarında kullanılır. Drop soğutucular çeşitli boyutlarda ve güçte mevcuttur. Sıhhi tesisat gerektirmedikleri için, sınırlı alana sahip sistemler için idealdir.

Bir soğutucu seçerken, akvaryumunuzun büyüklüğünü, ek ekipmanları ve ürettiği ısıyı, akvaryum kurulumunuzu ve akvaryum sakinlerinin sıcaklık gereksinimlerini göz önünde bulundurun. Akvaryum suyunu etkili bir şekilde soğutan ve tahsis ettiğiniz kuruluma yeten bir soğutucu seçin. Soğutma gereksinimleriniz önerilenin üst ucundaysa, yeterince soğutulmuş akvaryum ve sağlıklı sakinler için en büyük soğutucu grubunu seçin.

Siz de Tuzlu Akvaryumlarında Soğutucu Seçimi hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizimle ve diğer akvaristlerle palaşın. Sorularınız için Akvaryum Destek sayfasında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Your email address will not be published.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir