Soğutucu Seçimi Nasıl Yapılır? Gereklimidir?

Soğutucu Seçimi Nasıl Yapılır? Gereklimidir?

Akvaryumunuzda sabit su değerleri hayati önem taşır. Bunların başında da ısı gelir. Soğutucu seçimi yapmanıza ve buna ihtiyacınız olup olmadığına bir göz atalım

İçindekiler

Akvaryumunuzun sakinlerini sağlıklı tutmak için sabit, uygun bir su sıcaklığı hayati önem taşır. Ani bir sıcaklık değişimi sucul yaşamınıza aşırı stres uygulayarak enfeksiyona ve hastalığa karşı duyarlılıklarını artırabilir. Bir soğutucuya ihtiyacınız var mı? Yada soğutucu seçimi yapmak kafa mı karıştırıyor? Bunları birlikte gözden geçirelim.

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Soğutucu Almama Gerek Var Mı?

Akvaryum kurulumlarında su sıcaklığını yükselten,yüksek voltajlı, aydınlatma ve su pompaları kullanırlar. Su sıcaklığını düşürmek için bir soğutucu olmadan, akvaryum suyu artık sakinleri korumak için yeterli oksijen tutamayan bir noktaya kadar ısınabilir.

akvaryumun camına tutturulmuş fan

Bir soğutucuya ihtiyacınız varsa, mümkün olduğunca erken sisteminize dahil etmelisiniz. Soğutucular genellikle sıhhi tesisat gerektiren ve her zaman yeterli alan ve yeterli havalandırma gerektiren harici ünitelerdir. 

Kullanım sırasında önemli miktarda ısı verirler. Aslında, soğutucunuzu kapalı bir akvaryum dolabına yerleştirmekten kaçınmalısınız, çünkü kapalı ortamda su sıcaklığını çıkardığı ısı ile yükseltebilir.

Tuzlu Su Akvaryumu Soğutucu Seçimi, Soğutucu Türleri

Termoelektrik Soğutucular

küçük hacimler için üretilmiş termoelektrik soğutucu

Sessiz, enerji verimli termoelektrik soğutucular, küçük tatlı su ve tuzlu su akvaryumları, 50 litreden daha az ve yavaş su akışı olan yalıtılmış akvaryumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Termoelektrik soğutucular, hızlı su akışı ile büyük akvaryumlarda kullanılmazlar.

Hat İçi Soğutucular 

hat içi akvaryum soğutucusu görseli
Hat içi akvaryum soğutucusu

Hat içi soğutucular daha büyük sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış, önceden filtrelenmiş suyu soğutur ve öncelikle tuzlu su akvaryumlarında kullanılır. Hat içi soğutucular, 1/5’ten 1/3 HP’ye kadar çeşitli boyutlarda mevcuttur ve bu nedenle çeşitli boyutlarda akvaryumlar ile çalışır. Bu soğutucular için ayrı bir tesisat gerekir ve kurulumdan önce genel akvaryum planına dahil edilmelidir. 

Drop-In Soğutucular

drop in soğutucu görseli
Drop İn Soğutucu

Drop-In  soğutucular, doğrudan ıslak / kuru filtrelere veya bir Sump içeren herhangi bir filtreye yerleştirilmiş bir prob içerir ve öncelikle tuzlu su akvaryumlarında kullanılır. Drop soğutucular çeşitli boyutlarda ve güçte mevcuttur. Sıhhi tesisat gerektirmedikleri için, sınırlı alana sahip sistemler için idealdir.

Bir soğutucu seçerken, akvaryumunuzun büyüklüğünü, ek ekipmanları ve ürettiği ısıyı, akvaryum kurulumunuzu ve akvaryum sakinlerinin sıcaklık gereksinimlerini göz önünde bulundurun. Akvaryum suyunu etkili bir şekilde soğutan ve tahsis ettiğiniz kuruluma yeten bir soğutucu seçin. Soğutma gereksinimleriniz önerilenin üst ucundaysa, yeterince soğutulmuş akvaryum ve sağlıklı sakinler için en büyük soğutucu grubunu seçin.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir