Tridacna Bakımı Ve Satın Alma Rehberi

Tridacna Bakımı Ve Satın Alma Rehberi

Bir çoğumuzun en sevdiği türlerden biridir Tridacna istiridyeleri. Gelin birlikte Tridacna bakımı nasıl yapılır ve satın alma rehberine bir göz atalım

İçindekiler

Bir çoğumuzun en sevdiği türlerden biridir Tridacna’lar (Clam). Bazılarının sahip olduğu muazzam renkler hepimizi büyüler ve doğal ortamlarında devasa boyutlara ulaşabilirler. Gelin birlikte Tridacna bakımı nasıl yapılır ve satın almak isterseniz seçimini nasıl yapmanız gerektiğine bir göz atalım.

Bir çok renk skalasına sahip olan Tridacna’ların en zorlu kısmı seçim aşamasıdır. Akvaryumunuz için doğru Tridacna’yı seçmezseniz muhtemelen ya öldürürsünüz ya da sürekli kapalı kalan bir canlıya sahip olursunuz.

Tridacna Seçimi Nasıl Yapılır?

Dünyanın önde gelen Tridacna üreticilerinden ve Tridacna bakımı konusunda uzman olan Pacific East Aquaculture akvaryumunuz için doğadan toplanmış Tridacna’ların uygun olmadığını söylüyor. Doğal ortamlarından alınan Tridacna’ların akvaryumlarımızda hayata kalmalarının çok zor olduğunu ve bundan kaçınılması gerektiğini belirtmişler.

Tridacna seçimi yaparken 7.5 cm ila 9 cm den daha büyük boyutta olanlar da tavsiye edilmiyor. Boyutları ne kadar büyükse alıştığı ortamdan bir diğerine geçtiğinde yaşama şansları o kadar azalıyor.

Eğer Tridacna iyi görünmüyorsa kesinlikle satın almayın. Tridacna bakımı konusunda deneyimli akvaristlerde bu noktada acemiler kadar büyük hatalar yapabiliyor. Akvaryumlarına olan inançları veya canlının içinde bulunduğu kötü şartlardan kurtarma istekleri sadece yerel mağazanın gelirini arttırmaktan başka bir işe yaramıyor.

İstiridye Çiftliği Görseli
Fotoğraf: Kiribati Clams – Tridacna Çiftliği

Tridacna’lar ışığa karşı hassas canlılardır. İthalattan yeni gelen Tridacna’lar bu yüzden iyi birer seçim olmayabilir. Bu canlılar henüz adaptasyon sürecinde oldukları için ışık algıları henüz oturmamıştır ve doğal renklerini hala sergiler. Ancak bir süre sonra uygun olmayan bir ışıkta bakılıyorlarsa, ışık kapanmalarına neden olur ve bir başka akvaryuma geçtiklerinde yeniden açılmaları uzun bir zaman alabilir.

İyi bir Tridacna seçmek için satıcıya bazı sorular sorabilirsiniz. Eğer tatmin edici cevaplara alamıyorsanız oradan uzaklaşın. Tridacna’ların temin edilmesi, bakımları ve satışının yapılması bir çok akvaryumcunun henüz tam olarak anlamadığı bir uzmanlık alanıdır.

Tridacna seçiminde dikkat edebileceğiniz en temel iki faktör vardır. Bunlardan biri etli kısmın içeri çekilip çekilmediği gözlemlemek (Etli kısmın kabuktan ayrılmaya başlayıp başlamadığına bakmak) bir diğeride Tridacna’nın üzerine bir gölge düştüğünde hızla kapanmasıdır. Sağlıklı bir Tridacna üzerine gölge düştüğünde hızla kapanır çünkü bir savunma mekanizmasıdır. Şayet bunu gözlemleyemiyorsanız Tridacna ne kadar güzel görünürse görünsün ölmek üzere olabilir.

Etli kısımlarını inceleyin. Sağlıklı bir Tridacna etli kısımlardaki renklerini ve desenlerini her tarafında aynı ve eşit şekil sergiler. Eğer Tridacna’nın etli kısımlarının bir yerinde renk açılması veya renk farklılığı görüyorsanız o Tridacna’yı almayın.

Yapabiliyorsanız Tridacna’yı yakından inceleyin ve üzerinde istenmeyen bir canlı taşıyıp taşımadığına bakın.

Tridacna Bakımı Nasıl Yapılır?

Tridacna bakımı kolay bir canlıdır. Fotosentez ve suda çözünmüş organikleri kullanırlar buda onları özel olarak beslemenize ihtiyaçları olmadığı anlamına gelir. Tridacna’lar hakkındaki en yaygın olarak bilinen suyun temiz olması gerektiği bilgisiyse yanlıştır. Tridacna’lar kirli sularda daha iyi sonuçlar verir.

Doğadan toplanan Tridacna’lar ışığa karşı çok hassastır ve bu yüzden bakımları oldukça zordur. Ancak yetiştirme olanların ışık skalası bir hayli geniştir. Pacific East Aquaculture yaptığı araştırmada ucuz LED aydınlatmalar altında bile 5 yıl boyunca gayet sağlıklı kalabildiklerini gözlenlenmişler.

Bazı Cüce Melek balıkları, Wrasse türleri veya Tang türleri de dahil olmak üzere etrafında toplanabilecek balıklara dikkat edilmesi gerekir. Bu balık türleri Tridacna’lar için tehlikeli olabilir.

Tridacna’lar doğal ortamlarında yüksek oranda ışık alır ve akvaryumunuzda da onlara verebildiğiniz kadar ışık verin.

Tridacna’nızı kayalarınızın üzerin yerleştirebilirsiniz. Eğer zeminde buluncaklarsa altlarına seramik bir parça veya biraz kaya koymalısınız. Sağlıklı bir Tridacna bir iki gün içinde bu zemine kendini sabitleyecektir.

Tridacna bakımında en önemli uygulamlardan biri onları kesinlikle bir zemine yapıştırılmamalarıdır. Bunun sonuçlarının ölümcül olabileceğini söylemek isteriz. Tridacna’lar hareket edebilen bir mercan türüdür ve en basiti açılıp kapanma eğilimleri vardır.

İstiriye bakımı doğru uygulanan bir akvaryumda sağlıklı bir Tridacna’nın büyümesi akvaryumdan akvaryuma değişiklik gösterebilir ancak ortalam olarak yılda 0,5 cm civarında büyürler. Bunu Tridacna’nın etle birleştiği noktalardaki beyaz alanlardan anlayabilirsiniz. Mercanlardaki büyüme uçları gibi Tridacna’larında kabuklarının büyüyen kısımları beyazdır. Maxima Tridacna türleriyse yılda 30 cm ye kadar büyüyebilir.

İki Farklı Renk Ve Desene Sahip Chimera Tridacna Maxima
Fotoğraf: aquanerd.com / İki Farklı Renk Ve Desene Sahip Chimera Tridacna Maxima

Tridacna türleri arasında en nadir olan Chimera ailesine mensup Maxima türüdür. Doğal ortamlarında milyonda bir denek gelebileceğiniz bu türün her bir kapakçığı ayrı bir renk ve desenden oluşur. Bu Tridacna bakımı diğer türlerle aynıdır.

Tridacnalar İçin Tehdit Unsurları

Tridacna bakımında sağlığı ve hastalıkları veya onlar için zararlı olan diğer canlılar hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Bu yüzden Tridacna seçiminde bahsettiğimiz gözlemler şu an dünya genelinde kullanılan en temel uygulamalar. Ancak bunların yanında bilinen bazı problemleride var.

Perkinsus Paraziti

Perkinsus paraziti Tridacna’ların bağırsak, sindirim bezi, böbrek, ve bizim de gözlemleyebileceğimiz ertli kısımlarında açık kahverengi bazı modüllerin oluşmasına neden olur. Bu parazitin muhtemelen doğal ortamlarda toplanan ve akvaryumlarımıza ulaşıncaya kadar geçen sürede Tridacna’ların girdiği stresden kaynaklandığı düşünülüyor. Daha detaylı bilgi için EURL Yumuşakça Hastalıkları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu parazitler için tatlı su banyosu veya dip solüsyonlar işe yaramaz.

Piramit Salyangozları

Bu küçük etçil salyangozları gözle görmek satın alma aşamasında gerçekten zor olabilir. Bu yüzden dikkatli bir inceleme yapmalısınız. Piramit salyangozları özellikle Tridacna’nın kendini zemine sabitlediği etli ayağının üzerine yerleşir ve kendine bir ziyafet çeker. eğer fark edilmez ve temizlenmezlerse bu Tridacna’nın ölümüyle sonuçlanır.

Üzerinde Piramit Salyangozu Bulunan Tridacna
Fotoğraf: nano-reef.com / Üzerinde Piramit Salyangozu Bulunan Tridacna Bakımı

Piramit salyangozları Tridacnalarınız gibi diğer kabuklu temizlik ekibi üyeleriniz içinde birer risktir. Bundan kurtulmanın en basit yolu satın aldığınız Tridacnaları her ihtimale karşı dikkatlice fırçalamanızdır.

Tridacna bakımı kolay olsada akvaryumunuz için satın alacağınız her canlının, mevcut canlılarınız için bir risk olduğunu unutmayın. İstiriyeler üzerlerinde Aiptasia gibi diğer zararlılarıda beraberinde getirebilir. Bu yüzden her canlı için uygun bir süre karantina uygulayın ve dikkatlice gözlemleyin. Karantina akvaryumu hakkında detaylı bilgi için tuzlu su akvaryumları için Faydalı Bilgiler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar:

  • pacificeastaquaculture.com
  • eurl-mollusc.eu

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir