Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Birçok insan tuzlu su akvaryumlarının büyülü dünyasının bir parçasına sahip olmak ister. Peki bir Tuzlu su akvaryumu maliyetini ne belirler ve ne kadar olabilir

İçindekiler

Birçok insan evinin salonunda ya da iş yerindeki ofisinde tuzlu su akvaryumlarının büyülü dünyasının bir parçasına sahip olmak ister. Ama bunun da bir bedeli vardır. Peki bir tuzlu su akvaryumu maliyeti ne kadar olabilir?

Ne yazık ki tuzlu su akvaryumlarına merak salan kişilerin büyük bir kısmı, kurulum ve sürdürülebilirlik maliyetlerini hesaplayamadıkları veya eksik bilgileri yüzünden yaptıkları hatalı seçimler yüzünden birkaç ay içerisinde hobiyi bırakmak zorunda kalıyor.

En İyi Ekipmanlar Size En Muhteşem Akvaryumu Sağlamaz!

Özellikle belirtmek isteriz ki muhteşem bir akvaryum için para bir araçtır. Büyük bir bütçeyle, en iyi ekipmanlara sahip olmanız, muazzam bir tuzlu su akvaryumuna sahip olacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle akvaryum hacmini, canlı seçimini ve ekipman seçimlerini hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Canlı seçimleriniz için tuzlu su akvaryumu canlıları kategorimizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bilginiz ve deneyimleriniz arttıkça tam olarak neye ihtiyacınız olduğu da netleşecektir. Bu ileride size yeni masrafların çıkarmasını engeller. aynı zamanda tuzlu su akvaryumu için yeterli sabrınız olup olmadığını, yeterli vakti ayırıp ayıramayacağınız ve bir tuzlu su akvaryumu için yeterli disipline sahip olup olmadığınızı anlamanız için en ucuz yoldur. Buna ek olarak parayla satın alamayacağınız bir deneyim kazandırır.

”Tuzlu Su Akvaryumu Maliyetini Sadece Bilginiz Düşürür!”

Acemilerin yaptığı en büyük hataların başında ekipman seçimlerinde en iyi olanları araştırmalarıdır. En iyisi olması bilginiz olmadığı sürece size faydadan çok zarar verecektir. Yüksek bütçeler harcayacak aldığınız ekipmanlar, istediğiniz görseli alamadığınızda sizi mutsuz eder. Olası en iyi ekipmanlara sahibim neden olmuyor? Çünkü yeterli deneyiminiz ve bilginiz yok.

Akvaryum Maliyetini Düşürmek İçin Araştırma Yapın

Acemilerin yaptığı bir başka büyük hata da akvaryum fiyatlarına bakarak ilerlemeleridir. Kötü bir haberimiz var! Akvaryumlar dört köşe camdan ibarettir ve bu macerada olası en ucuz ekipmandır. İki metrelik bir akvaryum yaptırmadan önce tekrar düşünün.

Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti

Yakın geçmişte gördüğüm ve bütün uyarılara rağmen yaptırılan 3 metrelik bir akvaryum var. Macera akvaryumu tuzlu suyla doldurmaya başlayana kadar sürdü. Akvaryumu doldurmak için gereken tuz maliyet 1000 TL ve her hafta sadece su değiştirmek için gereken rakam aylık yine 450 TL civarındaydı. Bu da yıllık sadece tuz masrafının 5850 TL civarında olduğu anlamına geldi. Sonuç mu? Akvaryum asla doldurulmadı!

Tuzlu su akvaryumu pahalıdır ve ucuza mal edemezsiniz. Yapacağınız seçimler burada en büyük etkendir. İnternette biraz araştırma yaptığınızda karışınıza harika akvaryumlar geliyor biliyoruz. Bu akvaryumların hemen hemen hepsi büyük bir sabırla, zamanla ve deneyim kazanılarak elde edildi. Bize inanın, o akvaryumların sahipleri daha önce belki onlarca akvaryuma baktı yada aynı akvaryumla yıllarca mücadele etti ve kazandıkları deneyimlerle gördüğünüz noktaya geldiler.

Hayalinizdeki akvaryum için yapmanız gereken şey öncelikle araştırma yapmak, bol bol okumak ve soru sormaktır. Bu evrede küçük bir defter edinin ve oraya her şeyi not alın. Akşamları notlarınızı yeniden gözden geçirin ve edindiğiniz yeni bilgilerle karşılaştırın.

Nelere İhtiyacınız Olduğunu Not Alın

Tuzlu su akvaryumu ekipman listesi ne bir göz atın. Bu ekipmanlar canlı seçiminiz ve akvaryum hacminize göre belirlenirler. Akvaryum hacmini belirlediyseniz, o hacimdeki bir akvaryum için ihtiyaç duyacağınız ekipmanları İnternet üzerinde araştırmaya başlayın ve fiyatlarını küçük defterinize not alın.

Karşınıza çıkan tuzlu su akvaryumu maliyetinin sadece kurulum maliyeti olduğunu unutmayın. Her ay akvaryumunuz için elektrik, su, katkı, besin, medya gibi sarf malzemelerininde harcama listenizde olduğundan emin olun. Rakam canlı seçiminizi ve akvaryum hacmini yeniden gözden geçirmenize neden olabilir.

Özel Akvaryumlar

Acrlyic Tank Manufacturing firmasının sahibi Wayde King tarafından hazırlanan ”Özel Akvaryumlar” belgesi ülkemizde de gösteriliyor ve hepimizin beklentilerini yükseltiyor olasa da, pahalı lüks ekipmanlar almanız tuzlu su akvaryumu sahibi olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu tür firmalara bir diğer örnek de Custom Aquariums.

Akvaryumunuzu kurduktan bir süre sonra arkadaşlarınız ne işe yaradıklarını bile bilmedikleri pahalı ekipmanlardan fazlasını görmek istiyeceklerini unutmayın.

Eylül 2020 Güncellemesi: Acrlyic Tank Manufacturing firmasının 2020 itibariyle artık faaliyet göstermediğini üzüntüyle söylemek isteriz. Firma yetkililerine ulaşmaya çalışsakta henüz bir cevap alamadık. Gelişmelerden sizi de haberdar edeceğiz.

N Akvaryum Ekibi

Soru sormaktan vazgeçmeyin ve aldığınız cevapları tekrar araştırın. Çünkü alacağınız cevaplar, akvaryum sahiplerine göre değişkenlik gösterebilir. Akvaryumlarında sahipleri gibi karakterleri vardır.

Tuzlu su akvaryumu maliyeti konusunda forumlarda ve sosyal medya da çok fazla başlık açıldı ama fikir birliğine varılamadı. Bunun nedeni tuzlu su akvaryumu maliyetinin seçtiğiniz canlı türlerine göre değişiklik göstermesi. 400L hacimli, balık ağırlıklı(FOWLR) bir tuzlu su akvaryumu maliyetiyle, sert mercan(SPS) popülasyonunun daha fazla olduğu aynı hacimdeki bir başka tuzlu su akvaryumu maliyeti arasında binlerce lira fark olabilir.

Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti Hesaplama Aracı

Her tuzlu su akvaryumu kurulumu için belli başlı ana ekipmanlar vardır. bunların doğru seçimi sizi ilerleyen zamanlarda büyük masraflardan kurtarır. Aşağıda 100x50x40cm boyutlarındaki yaklaşık 200 Litrelik bir tuzlu su akvaryum için varsayılan değerleri girdik. Bu Fiyatlar 2022 yılı itibariyle belirlenmiş fiyatlardır.

Akvaryum*
Sump*
Aydınlatma*
Dalga Motoru*
Kafa Motoru*
Su Tamamlama*
Soğutucu*
Kaya*
Taşırma & Borulama*
Nitrit Test Kiti*
Tuz Ölçer*
Kum*
Hassas Terazi*
Arıtma Cihazı*
Akvaryum Sehpası*
Tuz*
Istıcı*
PS Geciktirici*
Amonyak Test Kiti*
TDS Ölçer*
Protein Süzücü*
Toplam:

Kendi araştırmalarınızı yaparak gerekli alanları bulduğunuz ürün fiyatlarını yazarak kendi tuzlu su Aavaryumunuz için toplam kurulum maliyetinizi hesaplayabilirsiniz.

Hesapladığınız tuzlu su akvaryumu maliyeti sizin için yüksekse tuzlu su akvaryumu kurulum rehberine dönerek en baştan başlayın ve kendiniz için daha uygun bir akvaryum tasarlamaya çalışın.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir