Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti

Birçok insan evinin salonunda ya da iş yerindeki ofisinde tuzlu su akvaryumlarının büyülü dünyasının bir parçasına sahip olmak ister. Ama bunun da bir bedeli vardır. Peki bir tuzlu su akvaryumu maliyeti ne kadar olabilir?

Ne yazık ki tuzlu su akvaryumlarına merak salan kişilerin büyük bir oranı kurulum ve sürdürülebilirlik maliyetlerini hesaplayamadıkları için birkaç ay içerisinde hobiyi bırakmak zorunda kalıyor.

En iyi Ekipmanlar Size En Muhteşem Akvaryumu Sağlamaz

Özellikle belirtmek isteriz ki harika bir akvaryum için para bir araçtır. Büyük bir bütçeyle, en iyi ekipmanlara sahip olmanız, muazzam bir tuzlu su akvaryumuna sahip olacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle akvaryum hacmini, canlı ve ekipman seçimlerini bilginiz düzeyinde yapmanız gerekir.

Bilginiz ve deneyimleriniz arttıkça tam olarak neye ihtiyacınız olduğu da netleşecektir. Bu ileride size yeni masrafların çıkarmasını engeller. aynı zamanda tuzlu su akvaryumu için yeterli sabrınız olup olmadığını, yeterli vakti ayırıp ayıramayacağınız ve bir tuzlu su akvaryumu için yeterli disipline sahip olup olmadığınızı en ucuz yoluyla gösterir. Buna ek olarak parayla satın alamayacağınız bir deneyim kazandırır.

Tuzlu Su Akvaryumu Maliyetini Bilginiz Düşürür!

Acemilerin yaptığı en büyük hataların başında ekipman seçimlerinde en iyi olanları araştırmalarıdır. En iyisi olması bilginiz olmadığı sürece size faydadan çok zarar verecektir. Yüksek bütçeler harcayacak aldığınız ekipmanlar, istediğiniz görseli alamadığınızda sizi mutsuz eder. Olası en iyi ekipmanlara sahibim neden olmuyor? Çünkü yeterli deneyiminiz yok.

Akvaryum Maliyetini Düşürmek İçin Araştırma Yapın

Acemilerin yaptığı bir başka büyük hata da akvaryum fiyatlarına bakarak ilerlemeleridir. Kötü bir haberimiz var! Akvaryumlar dört köşe camdan ibarettir ve bu macerada olası en ucuz ekipmandır. İki metrelik bir akvaryum yaptırmadan önce tekrar düşünün.

tuzlu su akvaryum maliyeti

Yakın geçmişte yaşadığım benzer bir olayda, bütün uyarılara rağmen yaptırılan 3 metrelik bir akvaryumun ömrü içine tuzlu su doldurmaya başlayana kadar sürdü. Sadece tuz için gereken akvaryum maliyeti 650TL ve her hafta sadece su değiştirmek için gereken rakam aylık yine 650TL civarındaydı. Bu da yıllık sadece tuz masrafının 8000TL civarında olduğu anlamına geldi. Sonuç mu? Akvaryum asla doldurulmadı!

Tuzlu su akvaryumu pahalıdır ve ucuza mal edemezsiniz. Yapacağınız seçimler burada en büyük etkendir. İnternette biraz araştırma yaptığınızda karışınıza harika akvaryumlar geliyor biliyoruz. Bu akvaryumların hemen hemen hepsi büyük bir sabırla, zamanla ve deneyim kazanılarak elde edilmiştir. Bize inanın, o akvaryumların sahipleri daha önce belki onlarca akvaryuma baktı yada aynı akvaryumla yıllarca mücadele etti ve kazandıkları deneyimlerle gördüğünüz noktaya geldiler.

Hayalinizdeki akvaryum için yapmanız gereken şey öncelikle araştırma yapmak, bol bol okumak ve soru sormaktır. Bu evrede küçük bir defter edinin ve oraya her şeyi not alın. Akşamları notlarınızı yeniden gözden geçirin ve edindiğiniz yeni bilgilerle karşılaştırın.

Nelere İhtiyacınız Olduğunu Not Alın

Tuzlu su akvaryumu ekipman listesi ne bir göz atın. Bu ekipmanlar canlı seçiminiz ve akvaryum hacminize göre belirlenirler. Akvaryum hacmini belirlediyseniz, o hacimdeki bir akvaryum için ihtiyaç duyacağınız ekipmanları İnternet üzerinde araştırmaya başlayın ve fiyatlarını küçük defterinize not alın.

Karşınıza çıkan rakamın sadece kurulum maliyeti olduğunu unutmayın. Her ay akvaryumunuz için elektrik, su, katkı, besin, medya gibi sarf malzemelerininde harcama listenizde olduğundan emin olun. Rakam canlı seçiminizi ve akvaryum hacmini yeniden gözden geçirmenize neden olabilir.

Tuzlu Su Akvaryum Maliyeti Deniz Akvaryumu Maliyeti Acrlyic Tank Manufacturing firmasının sahipleri
Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti

Acrlyic Tank Manufacturing firmasının sahibi Wayde King tarafından hazırlanan ”Özel Akvaryumlar” belgesi ülkemizde de gösteriliyor ve hepimizin beklentilerini yükseltiyor olasa da, pahalı lüks ekipmanlar almanız tuzlu su akvaryumu sahibi olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu tür firmalara bir diğer örnek de Custom Aquariums.

akvaryumunuzu kurduktan bir süre sonra arkadaşlarınız ne işe yaradıklarını bile bilmedikleri pahalı ekipmanlardan fazlasını görmek istiyeceklerini unutmayın.

Eylül 2020 Güncellemesi: Acrlyic Tank Manufacturing firmasının 2020 itibariyle artık faaliyet göstermediğini üzüntüyle söylemek isteriz. Firma yetkililerine ulaşmaya çalışsakta henüz bir cevap alamadık. Gelişmelerden sizi de haberdar edeceğiz.

N Akvaryum™ Ekibi

Soru sormaktan vazgeçmeyin ve aldığınız cevapları tekrar araştırın. Çünkü alacağınız cevaplar, akvaryum sahiplerine göre değişkenlik gösterebilir. Akvaryumlarında sahipleri gibi karakterleri vardır.

Tuzlu su akvaryumu maliyeti konusunda forumlarda ve sosyal medya da çok fazla başlık açıldı ama fikir birliğine varılamadı. Bunun nedeni tuzlu su akvaryumlarındaki maliyetlerin seçtiğiniz canlı türlerine göre değişiklik göstermesi. 400L hacimli, balık ağırlıklı(FOWLR) bir akvaryumun maliyetiyle, sert mercan(SPS) popülasyonunun daha fazla olan aynı hacimdeki bir başka akvaryum maliyeti arasında binlerce lira fark olabilir.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+