Tuzlu Su Akvaryumu Taşımak Bölüm 1: Planlama

Tuzlu Su Akvaryumu Taşımak Bölüm 1: Planlama

Kurulum şekilleri ve hassas ekolojileri nedeniyle tuzlu su akvaryumu taşımak zorlu bir görevdir ve doğru yapılmazsa canlı kayıplarıyla sonuçlanabilir.

İçindekiler

Kurulum şekilleri ve hassas ekolojileri nedeniyle tuzlu su akvaryumu taşımak sahipleri için zorlu bir görevdir ve doğru yapılmazsa canlı kayıplarıyla sonuçlanabilir. Tuzlu su akvaryumunuzu genel olarak iki farklı amaç için taşırsınız;

  1. Farklı bir lokasyona taşımak (başka bir eve yada iş yerine)
  2. Aynı lokasyonda taşımak (yer değişimi yada akvaryum değişimi)

Belki yer değişikliği belki daha büyük ya da daha küçük bir akvaryuma geçiş beklide sadece uzun yıllar size hizmet etmiş akvaryumunuzu emekliye ayırmak için. Aynı alan içinde bile olsa bir tuzlu su akvaryumunu taşımak için planlama gerekir.

Planlama Yapın

Tuzlu su akvaryumu taşımak için önceden bir planlama yapmamak büyük bir risk almak anlamına gelir. Bir şeyler ters gidebilir ve canlılarınızı kaybedebilirsiniz. Akvaryumunuzu taşırken her zaman B planlarınızın olması gerekir.

Yeterince Tuzlu Su Hazırlayın

Yapmanız gereken ilk şey su hacminizi hesaplamaktır. Şayet daha küçük bir akvaryuma geçiyorsanız bu bir sorun değildir. Ama mevcut akvaryumunuzu taşıyorsanız ya da daha büyük bir akvaryuma geçiyorsanız su hacminizi hesaplamanız gerekir.

Eski akvaryumunuzdaki suyun yaklaşık olarak %80’nını kullanabilirsiniz. Kalan %20’lik oran, akvaryum ve sump dibinde kalan, sifonlama yapamadığınız ya da motorla çekemeyeceğiniz (Tortu ve pislikten oluşur) suyla, kayalarınızı taşırken kaybedeceğiniz suyu kapsar. Elbette bu oran değişkendir ama her zaman hata payı minimum seviyede tutulmalıdır. Aynı hacimde başka bir akvaryuma geçiş yaparken hazırlayacağınız tuzlu su miktarının tamamlamanız gereken miktardan %20 daha fazla olmasını sağlayın.

  • Eski Akvaryum (Sump Dahil) 100L / Yeni Akvaryum (Sump Dahil)100L
  • Kullanılabilecek Su Miktarı: 100L x %80 = 80L
  • Gereken Su Miktarı: 100L – 80L = 20L
  • Hazırlanacak Su Miktarı: 20L x %1,2 = 24L

Daha büyük bir akvaryuma geçiş yapıyorsanız, yeni akvaryumun toplam hacminden eski akvaryumunuzun toplam su hacminin %80’lik kısmını çıkarıp kalan hacimden yine %20 oranında daha fazla tuzlu suyu hazırlamış olmanız gerekir.

  • Eski Akvaryum (Sump Dahil) 100L / Yeni Akvaryum (Sump Dahil)200L
  • Kullanılabilecek Su Miktarı: 100L x %80 = 80L
  • Gereken Su Miktarı: 200L – 80L = 120L
  • Hazırlanacak Su Miktarı: 120L x 1,2 = 144L

Akvaryum taşırken yapacağınız en büyük hata tuzlu suyu, akvaryumunuzun içinde hazırlamak olur. Bu bütün dengeleri alt üst edeceği için, mercanlarınızın ve balıklarınızın strese girerek ölmelerine bile neden olabilir. Bu yüzden taşıma işleminden en geç 24 saat önce tuzlu suyunuzu hazırlamış ve taşıma için hazırda bekletiyor olmalısınız.

tuzlu su hazırlarken tuzun tartılması

Canlılarınız İçin Geçici Konaklama Sağlayın

Tuzlu su akvaryumu taşıma sürecinde Mercanlarınız, kayalarınız ve balıklarınız için uygun kapların hazır olduğundan emin olun. Mercanlarınızı balıklarınızı ve kayalarınızı ayrı kaplarda tutmaya çalışın. Balıklar en hızlı strese girecek olan canlılardır. Bu yüzden onlar için daha özel kriterler uygulamalısınız.

Kumunuzu Hazırlayın

Tuzlu su akvaryumu taşıma sürecinde genellikle eski kum kullanılmaz ama bu kullanılamayacağı anlamına da gelmez. Eski kumun kullanılması dikkat edilmesi gereken ve hassas bir konudur. Şayet 5cm ve üzerinde bir kum tabanınız varsa taşıma işlemini belirli aşamalarla ve yavaş yavaş yapmanız gerekir.

Eski kumunuzu kullanmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey kumu yeni akvaryum için hazırlamaktır. Bunun için en etkili yol, taşıma işlemine kadar düzenli aralıklarla yaptığınız su değişimlerinde eski kumunuzu da belli oranlarda ( %15 yada %25) sifonlayarak çıkarmanız ve iyice temizleyerek yeni akvaryum için hazır hale getirmenizdir. Bu işlemi ne kadar uzun sürede yaparsanız akvaryumun biyolojik dengesini de o kadar korumuş olursunuz.

tuzlu su akvaryumu taşırken arkadaşların desteği

Eski Suyunuzu Hazırlayın

Tuzlu su akvaryumu taşımak eski akvaryumunuzla yeni akvaryumunuz farklı yerlerde duracaksa bir sorun değildir ama yeni akvaryumunuzu eskisinin yerine koyacaksanız ya da farklı bir lokasyona taşıyacaksanız bu süreçte daha fazla kaba ihtiyacınız var demektir. Elbette eski akvaryumunuzu içinde su varken yerinden çıkarmak için bir kaç Herkül tanıyorsanız durum değişebilir.

Yardım Alın

Akvaryum hacminiz büyükse tuzlu su akvaryumu taşımak tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir iş olmayabilir. Böyle bir durumda akvaryumunuzu taşımak için profesyonel bir destek almanızı tavsiye ediyoruz. Bir başka alternatifiniz de arkadaşlarınızla bir araya gelmek, tuzlu su maceralarınızı anlatmak, favori canlılarınızı paylaşmak ve eğlenmek için onlardan yardım istemek.

Bütün planlamanızı yaptıysanız ve arkadaşlarınızı aradıysanız artık taşımaya hazırsınız.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir