Marin Akvaryumda, D...
 

Marin Akvaryumda, Dalga, Işık ve Su Değişimi Nasıl Olmalı?

2 Gönderiler
2 Üyeler
0 Likes
33 Görüntüleme
Ferhat Çağlıoğlu
Gönderiler: 5
Customer
Konu başlatıcı
Katılım : 3 sene önce

Selam arkadaşlar

sizlere danışmak için 1-2 konu  yazmak istedim

1 ci konu
Büyük akvaryumu balık akvaryumu yaptım daha önce konuşmuştuk.sorum şu bu balık akvaryumuna dalga nekadar olması gerek şu an 3 adet motor var 2 büyük bir küçük ve su değişimi ne sıklıkta olması gerekir şuan sadece 3 adet sert mercan var içinde.

 

2 ci konu
Mercan akvaryumuna mevcut kum üzerine yeni temiz yıkanmış kum ekleme yapa bilirmiyim bir zararı olurmu.mevcut kayaları çıkardım çünkü dekorum yoktu öylesine konmuş bir kaya dekoru vardı mecburen akvaryumdan çıkardım yapıştırarak dekor yapıp koyacm yine.

Şimdiden Herkese Teşekkürler

Cevap
1 Yanıt
Tufan Çolakoğlu
Gönderiler: 39
Yönetici
Katılım : 4 sene önce

Merhaba,

Öncelikle akvaryumunuzun sadece balık (Marine) olabilmesi için sert mercanlarınızı da çıkartmanız gerekir. Aksi halde karışık akvaryumlar (Reef) için geçerli olan bürün kuralar sizin içinde geçerliliğini koruyacaktır.

Sadece balık olan akvaryumlarda (Marine) tüketim neredeyse hiç olmayacağı için su değişim sıklığı 3 ayda bir %10 gibi yok denecek kadar az yapılabilir. Sadece kayalarınız aşılama yaptıysanız Coralline Alge kaplayacak ve bu bir miktar elementin tükenmesine yol açacaktır. Bunun dışında bir tüketim gözlenmez.

Işık ihtiyacı mercanlar kadar olmayacağı için bir kaç T5 floresandan oluşan bir armatür yeterli olacaktır. Ancak kötü bir aydınlatma kullanırsanız bu yosuna sebep olabilir.

Akıntı karışık akvaryumlara (Reef) göre daha az gerektiğinden balıklarınızın spor yapabileceği kadar bir akıntı yeterlidir. Mevcut ekipmanlarınız bunun için yeterli görünüyor.

Karışıklığı önlemek için diğer sorunuz hakkında yeni bir başlık açmanızı rica edicem. Bu sizinle aynı soruya sahip akvaristlerin bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Umarız bu bilgiler sorununuzu çözmenizde size yardımcı olur. Bunun nasıl gittiğini bize bildirin. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda lütfen yeni bir başlık açmaktan çekinmeyin.

Cevap