Mercanlara Göre Akı...
 

Mercanlara Göre Akıntı Nasıl Ayarlanır?

3 Gönderiler
2 Üyeler
0 Likes
37 Görüntüleme
Seyit Ahmet YETER
Gönderiler: 8
Customer
Konu başlatıcı
Katılım : 3 sene önce

75*55*50h ölçülerinde akvaryumum var, dalga motorum ew28 elimde bir kaç tane digitada, milka , galaksi coral, vs. fraglar mevcuttur, bunların bazıları akıntı seviyor dediler sps türü dediler, bazı lps fraglarına aşırı akıntı iyi değil dediler, tecrübeli hobici abilerime soruyorum dalgayı akıntıyı nasıl ayarlıyorsunuz, dalga güçünü artırıyorum hammer corallar, xenia vs. mercanlar rahatsız oluyor gibi geliyor, akıntı ayarlamanın bir taktiği vs. var mıdır acaba.

Cevap
2 Yanıt
Tufan Çolakoğlu
Gönderiler: 39
Yönetici
Katılım : 4 sene önce

Merhaba,

Farklı mercan türleri farklı koşullar talep ederler. Aslında bu bütün canlılar için geçerlidir. Örneğin Acropora mercan türleri, yüksek akıntı, yüksek ışık değeri ve daha iyi su şartları ister. Bu yüzden daha özel bir kurulum gerektirebilirler. Ayrıca diğer mercan türleriyle nadiren aynı akvaryumda beslenirler. Bu yüzden mercan satın almadan önce opitmum bakım şartlarını öğrenmeye çalışın.

Bahsettiğiniz mercan tüleri içinse doğru konumlandırma sorununuzu çözebilir. Bu mercan tüleri birlikte yaşayabilir. Akıntı motorunuzu, akıntıyı zeminden yüzeye vereyecek şeklinde konumlandırın. Örneğin akıntı motorunuzu herhangi bir yan camın ortasına alabilir ve akıntıyı karşı camın üstüne gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gönderdiğiniz görselde dalga motorunuzun konumu ve açısı iyi görünüyor. Eğer mercanlarınızın rahatsız olduğunu düşünüyorsanız dalga motorunuzun açısını değiştirmeden biraz daha yüzeye doğru çıkarabilir veya dalga motorunun konumunu sabit bırakıp dalgayı biraz daha akvaryumun orta yüzeyine vermesini deneyebilirsiniz.

Bu akvaryumun alt tabakasından yukarı doğru daha güçlü bir akıntı şiddeti sağlar. Sert mercan türlerinizi (Digitata, Milka) akvaryumun üst kısımlarına, LPS ve yumuşak mercan türlerinizi mümkün olduğunca zemine yakın yerlerde konumlandırın.

Umarız bu sorununuzu çözmenizde size yardımcı olur. Lütfen sonucu bizide bildirin. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum Destek Ekibi

Cevap
Seyit Ahmet YETER
Gönderiler: 8
Customer
Konu başlatıcı
Katılım : 3 sene önce

Dalgayı biraz daha yüzeye doğru verecem, aslında benim sıkıntım dalganın cama vurup akvaryumun alt kısmında da yüksek seviyede akıntı yaratmasıydı şimdi yazdıklarınızı okuyunca sps türlerini  üst kısımda iyi akıntı alacakları bir mesafeye koyup dalga frekansını düşürerek dalga boyu kısaltınca dipteki akıntıyı düşürüp, mercan türlerinin istediği akıntıya ulaşırım diye tahminde bulundum akşam ayar yapacam, teşekkür ederim.

Cevap