Akvaryumda Beslenen En Pahalı 10 Balık

Akvaryumda Beslenen En Pahalı 10 Balık

tuzlu su akvaryumu balıklarının çeşitliliği gerçekten muazzamdır. Tuzlu su akvaryumlarında (reef) beslenen en pahalı 10 balık hangisi bir göz atalım.

İçindekiler

Her ne kadar ülkemizdeki akvaristler hobiyi daha ucuz bir hale getirmeye çalışsalar da, bu sadece ileride başlarına daha büyük maliyetler çıkarıyor. Hepsi bir kenara, tuzlu su akvaryumlarındaki en büyük maliyet ekipmanlar değil canlılar. Ekipmanlarınızı bir kere alırsınız ve temiz kullandığınız sürece size uzun yıllar hizmet ederler. Besleyebileceğiniz canlı çeşitliliği ise gerçekten muazzamdır ve en çok harcama yaptığımız kısmıdır. Gelin birlikte tuzlu su akvaryumlarında (reef) beslenen en pahalı 10 balığa bir göz atalım.

Tuzlu Su Akvaryumlarında Beslenen En Pahalı 10 Balık

Bu balıkların bir çoğunu ülkemizde bulmak pek mümkün değil. Bu yüzden en pahalı 10 balık listemizdeki fiyatları dünya genelindeki ortalama satış fiyatlarını baz alarak hesapladık. Bu balıkların tuzlu su akvaryumunuz için balık seçiminde ilk sırada yer almayacaklarından eminiz.

Japanese Interruptus Angelfish

en pahalı 10 balık listesi Japanese Interruptus Angelfish

Japanese Angelfish veya Japanese Pygmy Angelfish olarakta adlandırılan bu balığın yaklaşık 3.500$ dolarlık bir satış fiyatı var. Japonyanın güney ve orta bölgelerinde yaşayan bu balık yaklaşık 13-15 cm arasında. mercanlarla rasının iyi olması onu tuzlu su akvaryumları için cazip kılıyor.

Clarion Angelfish

en pahalı 10 balık listesi Clarion Angelfish

Bu türü özel kılan nesli tükenmekte olan canlılar listesinde tepelerde yer alması. Yakalanması kolay olsada bulunması bir hayli zor. Yaklaşık 20 cm boya ulaşabilen Clarion Angelfish aynı zamanda Holacantus Clarionenis olarak da biliniyor. Meksika’nın pasifik kıyılarında yaşayan bu balık aynı zamanda esaret altında üretiliyor. Ancak üretim olmasına karşın yaklaşık fiyatı 5.000$ civarında. Yetişkin boyuta ulaştıklarında bütün gövde neredeyse turuncuya döndüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca bu balığı özel kılan bir diğer şey de 40 yıl kadar yaşayabilmeleridir.

Wrought Iron Butterfly

En pahalı 10 balık listesi Wrought Iron Butterfly

Sizce de derisi bir ejderhayı andırmıyor mu? Sadece bir çift ve kayların olduğu bir akvaryumda ne kadar zarif duracaklarını hayal edin? Chaetodon Daedalma olarak da bilinir ve orta ve güney japonya yakınlarında pasifik okyanusuna özgü bir balıktır. Nesli tükenmekte olan canlılar arasında olmasa da çok nadirdir. Bu balığın satış fiyatı yaklaşık 4.000$ dolar.

Neptune Grouper

En pahalı 10 balık listesi Neptune Grouper

Soldaki fotoğrafta dünyanın en şanslı balıkçısına ait. Sağdaki fotoğrafsa balığın henüz gençlik yılları. Ayrıca Galatasaray fanatikleri içinde özel bir yeri var. Balığı yakalayan Ron Laguana sorduğumuzda, canlı olarak fiyatını bildiğini ama çok derinden çıktığı ve zaten öleceği için harika bir akşam yemeği olduğunu söyledi 🙂

Bu balık nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer almıyor. Ayrıca nadir bir balık da değil. Hatta uzak doğuda balık pazarlarında 100$ altındaki fiyatlara satın almanız mümkün. Peki en pahalı 10 balık listemize nasıl girdi? Cevap aslında basit. Neptune Grouper yaşadığı 100-120 metre derinliğindeki yaşam alanından dolayı canlı olarak yakalanması pek mümkün olmayan bir balık. Canlı olarak yakalayabilmek için özel dalgıç kıyafetleri ve bolca şans gerekiyor. Bu balığın tuzlu su akvaryumları için satışı fiyatı yaklaşık 6.000$ civarında.

Golden Basslet

en pahalı 10 balık listesi Golden Basslet

En pahalı 10 balık listemizdeki bu balık, Basslet ailesinin en küçük türlerinden biridir ve esaret altında yaşama iyi adapte olsalar da, onları toplamak zordur çünkü küçük olmaları ve denizin derinliklerinde yaşamaları nedeniyle dalgıçların onları güvenli bir şekilde yüzeye çıkarmasına olanak tanıyan özel dekompresyon tekniklerinin kullanılmasını gerektirirler. Bu balığın yaklaşık fiyatı 8.000$ civarında

Australian Flathead Perch

en pahalı 10 balık listesi Australian Flathead Perch

En pahalı 10 balık listemizde bu balık, Avustralya resiflerinin içindeki küçük bir alandan geliyor. Sınırlı popülasyonları ve coğrafi menzilleri bu balığı gerçekten çok nadir yapıyor.

Bu balıklardan birine sahip olacak kadar şanslıysanız, 20 cm ye kadar büyüyebilen bu tür için 500 Litrelik bir akvaryuma ve çok iyi su şartlarına ihtiyacınız var demektir. Ortalama 5 ila 7 yıl yaşadıkları tahmin ediliyor. Tahmin ediliyor diyoruz çünkü bilindiği kadarıyla uzman akvaryumcular dışında görülmemiş ve hayatı boyunca bir akvaryumda beslenip beslenemediği bilinmiyor. Satış fiyatı yaklaşık 8.500$ civarında.

Bladefin Basslet

en pahalı 10 balık listesi Bladefin Basslet

En pahalı 10 balık listemizdeki en küçük balık. Okyanusta 150 metreden fazla derinliklerde yaşaması, listedeki balıkların çoğu gibi, toplanması ve akvaryumlara aktarılmasının inanılmaz derecede zor olduğu anlamına gelir. Adını bıçak benzeri beyaz sırt yüzgecinden alan bu balığın yaklaşık satış fiyatı 9.000$ civarında. Satın almak isterseniz önce eşinize bir danışın deriz.

PeaceKeeper Maroon Clownfish

en pahaı 10 balık listesi PeaceKeeper Maroon Clownfish

En pahalı 10 balık listemizdeki sahibi için en şanslı diyebileceğimiz bu güzel Clowfish türü İsrail de bulunan bir tesiste üretilmiş. Balığı özel kılan şey fotoğrafta da görebileceğiniz ve ebeveynlerinden çok daha farklı renk ve şekilleri. Eğer üretim deneyiminiz ve tecrübeniz varsa her an size de bir talih kuşu konabilir. Şu an sadece bir kaç çift olduğu sanılıyor ve yaklaşık fiyatı 9.000$ civarında.

Masked Angelfish

en pahalı 10 balık listesi Masked Angelfish

Bilimsel olarak Genicanthus Personatus olarak bilinen Maskeli Melek Balığı, son derece güzel ama aynı zamanda çok pahalı olan, putlaştırılmış bir tuzlu su akvaryumu balığıdır. Bu balığın siyah bir maske ile parlak mermer beyaz bir gövdesi vardır. Diğer popüler türler gibi çılgın veya renkli işaretler olmasa da, basit ama zarif güzellikleri nedeniyle bu kadar arandıklarını tahmin ediyoruz. Kuzeybatı Hawaii Adalarına özgüdürler ve bu kadar pahalı olmalarının bir nedenide bu bölgede ticari balıkçılık için katı yasakların olmasıdır. Yaklaşık fiyatı 20.000$ civarında

Peppermint Angelfish

en pahalı 10 balık listesi Peppermint Angelfish

Tuzlu Su Akvaryumlarındaki en pahalı 10 balık listemizdeki 1 numara! Tuzlu su akvaryumlarında Kutsal Kâse olarak bilinen bu balık şu an da Hawaii de Waikiki Akvaryumunda bir tanesi sergileniyor ve koleksiyoncuların önerdiği fiyatlar dudak uçurtan cinsten. Bu balığı özel kılan küçük boyutları ve okyanuslarda yaklaşık 150 metre dernliklerde yaşamaları. Onları canlı olarak yüzeye çıkarmak için bir çok ekipman gerekiyor. Ayn zamanda listemizdeki en pahalı balık! yaklaşık satış fiyatı 25.000$ ila 30.000$ arasında. tabi satan birini bulabilirseniz.

Bu içeriği yayınlamadan hemen önce ekip arkadaşlarımızdan Salih, aynı zamanda tek tatlı su bilgisi olan ekip üyesi bize şaşırtıcı bir bilgi verdi. En pahalı 10 balık listemize birde tatlı su balığı eklemeye karar verdik.

Asyaya özgü bir tatlı su balığı olan Arowana türlerinin olumsuz etkileri etkisiz hale getirdiği, sağlığı, refahı ve şansı arttırdığına inanılıyor. Yaklaşık 2 metreye kadar büyüyebilen bu balığın en çok bulunan türü Gümüş Arowana. Aşağıdaki görselde yer alan ve nadir görülen genetik bir mutasyon’nun sonucu olarak ortaya çıkan Platin Arowana ise en nadir türler arasında ve yaklaşık satış fiyatı 400.000$.

en pahalı tatlı su balığı Platin Arowana

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir