Balık Seçimi Akvaryumlarda Nasıl Yapılır?

Balık Seçimi Akvaryumlarda Nasıl Yapılır?

Tuzlu su akvaryumu balık seçimi önemli bir konudur. Denizlerde birçok canlı bir arada yaşayabilirken kısıtlanmış alanlarda bu neredeyse imkansızdır.

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumu balık seçimi önemli bir konudur. Denizlerde bir çok canlı bir arada yaşayabilirken kısıtlanmış alanlarda bu neredeyse imkansızdır. Buna ek olarak canlıların ihtiyaçları farklılık göstereceği için donanım seçiminizde de büyük rol oynarlar.

Doğru Balık Seçimi Neden Önemli?

Sadece tuzlu su balıkları bakmak istediğiniz bir akvaryumda pahalı bir aydınlatmaya ihtiyaç duymazsınız. Ya da yumuşak (LPS) mercanlarınız için yüksek kapasiteli bir dalga motoruna para harcayıp sonra daha farklı bir alternatif için yeniden harcama yapmak istemezsiniz.

Önceliğiniz arzuladığınız canlıların temel ihtiyaçlarını bilmek ve diğer canlılarla olan uyumlarını öğrenmek olmalıdır. Kurtla kuzu’nun aynı kafeste beslenemeyeceğini hepimiz biliriz.

Hatalı Balık Seçimi Yaparsam Ne Olur?

Balıkların çoğu ısı değişimi, tuzluluk değişimi, ışık değişimi ya da su değerlerindeki dalgalanmalara karşı, mercanlara oranla daha dirençlidir. Bir çok balık türü bir arada yaşayabilirken asla yan yana olmaması gereken türlerde vardır. Örneğin bir Arslan balığı (Lion Fish) ağzına sığabilecek kendinden küçük diğer balıkları harika bir ziyafete dönüştürecektir. Ya da bir Trigger binlerce lira ödediğiniz sert mercanlarınızı sabah kahvaltısındaki cornflakes olarak görebilir.

Tuzlu Su Akvaryum Canlıları Uyum Tablosu
Tuzlu Su Akvaryum Canlıları Uyum Tablosu

Yukarıda sizin için hazırladığımız ‘’tuzlu su canlıları için uyum tablosu’’ yer alıyor. Tablo, hangi balığın esaret altında yaşayamayacağı ve hangilerinin biraz dikkatle, birlikte yaşayıp yaşayamayacakları hakkında da fikir verecektir.

Balık Seçimi İçin Uyum Tablosu

Acemilerin yaptığı hataların başında, acemilerden bilgi almaya çalışmaları gelir. Belli bir bilgi birikimine sahip akvaristler genellikle hangi türlerin birlikte yaşayıp yaşayamayacağını yaptıkları araştırmalar ve en önemlisi de kazandıkları deneyimler sayesinde az çok kestirebilirler. İnanın bize bu deneyimler gerçek anlamda çok pahalı yollardan kazanılabiliyor.

Örneğin acemi bir akvarist ilk tuzlu su deneyiminde sert mizaçlı, birlikte yaşması mümkün olmayan canlılar seçebilir. Ya da seçtiği canlılar için gerekli kriterleri karşılamayan eksik ya da yetersiz ekipmanlarla bir kurulum gerçekleştirmiş olabilir. İşin daha ilginç yanı bu canlılar uzun süre uyum içinde birlikte yaşayabilir.

Bunun nedeni yukarıda verdiğimiz tabloya rağmen her genellemede istisnaların olmasından kaynaklanır. Kısaca bu; arkadaşınızın kedisini ve köpeğini sarmaş dolaş halde görüp, eve giderken köpeğinizin yanında bir kedi yavrusu almanıza benzer.

Köpeğiniz kediyi genel kriterlere göre kabullenmeyebilir ve kanlı bir son sizi bekliyor olabilir. Nasıl ki kedi ve köpeklerin birlikte yaşayamadıklarını ve genellikle köpeklerin kedileri kovaladıklarını biliyorsak akvaryumlarımızdaki canlılar içinde durum aynıdır. Yine de kedi ve köpeğin birlikte yaşadıkları o sempatik videoları nadiren sosyal medyada izleyebiliriz.

Alınan yavru bir arslan, her ne kadar sahibiyle bir bağ kurarak büyümüş olsa da sahibini parçalamasının bir an meselesi olması gibi. Bakıcısına saldıran vahşi hayvan haberlerini hepiniz görmüşsünüzdür.

Kısaca macera aramayın. Seçeceğiniz canlıların birbirleriyle uyumunu kontrol edin ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden emin olun.

Tuzlu Su Akvaryumu Balık Seçimi
Tuzlu Su Akvaryumu Balık Seçimi

Uygun Balık Seçimi Bana Avantajlar Sağlarmı?

Akvaryumunuzda uyum içinde yaşayan balık seçimi yapmanız, hem görsel bir şölene hemde cebinizde bir miktar daha para kalmasına yarar. Yeni bir canlı almadan önce uyum tablosunu gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

Yerel mağazanıza da akvaryumunuz hakkında biraz bilgi verirseniz sizi doğru seçim yapmanız konusunda yönlendirecektir. Yine de evcil hayvan mağazalarının ellerindeki canlılara göre size tavsiye verebileceğini unutmayın ve son kararı her zaman araştırarak verin.

Kriterlerinizin karşılamadığı yada mevcut canlılarınızla uyumsuz bir canlıyı satın almayın ya da kabul etmeyin. Sonunun kesinlikle hüsranla biteceğini garanti edebiliriz.

Bir diğer önemli konuda aldığınız canlılar uyum içinde yaşayacak dahi olasalar, akvaryumunuza koymadan önce bir karantina akvaryumunda gözlemlemenizdir. Bu mevcut küçük okyanusunu korumanın en iyi yoludur.

Tuzlu Su Akvaryum Balıkları
Tuzlu Su Akvaryum Balıkları

Balık Seçimi Nasıl Yapılır?

Balık seçerken; balığın yem yediğinden emin olun. Mümkünse satın alacağınız kişiden balığı beslemesini isteyin ve yem alıp almadığını kontrol edin. Balığın renklerine bakın solungaç ve yüzgeçlerde deformasyon olmadığından emin olun. Ayrıca ülkemizde 2020 yıllarında adından sıkça söz ettiren ve zehirli olan Puffer Fish (Balon balığı) gibi türlerin, fiziksel olarak değişim gösterebildiklerini de unutmayın

Bir karantina akvaryumu kurun ve balığınız ne kadar sağlıklı görünüyorsa görünsün ana akvaryuma koymadan önce balığı karantinada bir süre gözlemleyin.

Sadece balıkların olduğu bir akvaryum tasarlıyorsanız daha fazla canlı alternatifiniz vardır. Ancak seçtiğiniz balıklar için mercanlarla karışık bir akvaryum düşünüyorsanız mercan seçimi de önemli bir konudur. Diyetlerinde mercanlar olmayan balık türleri akıllıca bir seçimdir.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir