Akvaryumlarda Azot Döngüsü (Cycle) Nedir?

Akvaryumlarda azot döngüsü'nün ne olduğunu tam olarak anlayamadan parametreler ve algler le uzun süreli bir savaşa gireceğinizden emin olabilirsiniz.

İçindekiler

Okyanuslarda mekanik filtrelemelerden çok daha fazlası vardır. Aslında akvaryumunuzda filtre işlevinin büyük bir kısmını kayalarınız yapar. Bakterilerin, yosunların ve çeşitli omurgasızların birleşimi kayanın ‘’canlı’’kısmını oluşturur. Mikroskobik düzeyde bir ekosistem kurmak bile oldukça uzun zaman alır. Tuzlu su akvaryumuna yeni başlıyorsanız, akvaryumlarda azot döngüsü(Cycle)’nin ne olduğunu tam olarak anlayamadan parametreler ve algler le uzun süreli bir savaşa gireceğinizden emin olabilirsiniz.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Şimdi hayal edin! Kocaman bir şehir kurmak üzeresiniz. Bir sürü insan bu şehirde huzur içinde yaşamalı. İnsanları balıklar, mercanlar ve omurgasızlar olarak tanımlayalım. Binaları, alışveriş merkezlerini ve parkları da kumunuz ve kayalarınız olarak. Herkesin bir arada mutlu ve huzurlu yaşaması için şehrinizin bir de alt yapısı olması gerekir. Kanalizasyon, metro hatları, dönüşüm merkezleri gibi. İşte döngü süreci sizin alt yapınız dır. Suyun canlılar için hazır hale gelmesi, ihtiyaç duyduğunuz bakterilerin yerleşmesi ve zehirli atıklardan kurtulmanız. Şayet altyapınız sağlam olmazsa eninde sonunda sorunlar silsilesi başlar ve şehriniz giderek çöker. Ama önce altyapınızı sağlam bir şekilde inşa ederseniz şehriniz giderek büyür ve güzelleşir.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Akvaryumlar da Azot Döngüsün de Neler Olur?

Döngü süreci birkaç aşamadan oluşur. Öncelikle Döngüyü nasıl başlatmanız gerektiğini bildiğinizi farz ediyoruz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa tuzlu su akvaryumu kimyası bölümünden döngüyü nasıl başlatacağınızı öğrenebilirsiniz. Şimdi döngü sürecini başlattıktan sonra başınıza neler geleceğine bir bakalım.

Döngüyü başlattınız ve testlerinizle önce Amonyağın ardından da Nitritin sıfırlandığını gözlemlediniz. Nitratı ölçebiliyorsunuz ve muhtemelen şu an kristal berraklığında bir akvaryuma bakıyorsunuz. İçinizden ‘’Harika! Bu işi başaracağım’’ diye geçirdiğinizi duyar gibiyim. Üzücü bir haberim var; Tam olarak bu noktadan sonra işler kirlenmeye ve kokmaya başlayacak

”Akvaryumlarda azot döngüsünü ne kadar doğru şekilde organize ederseniz ileride yaşayacağınız sorunları da büyük oranda azaltırsınız.”

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Işıklarınızı Açın

Döngü(Cycle) süreci için akvaryumunuzu kurarken ihtiyaç duyacağınız bütün ekipmanları kurup, çalışır vaziyette olduğundan emin olun. Acemilerin yaptığı en büyük hatalardan biri yeni kurulumlar da bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmadığını sanmalarıdır. Oysa sistem tam anlamıyla çalıştırılmalıdır. İlerleyen süreçte yapacağınız her değişiklik (yakmadığınız ışıklarınızı yakmak gibi) döngü sürecini ciddi oranda etkileyecektir. Bu nedenle ışıklarınızın ayarını yapın ve onları da çalıştırmaya başlayın.

İlk Aşama Diatom

Diatom silikat tüketen kahverengi toz gibi görünen bir yaşam biçimidir ve acemiler sıklıkla bunu döngü sürecinin kendisiyle karıştırır. Diatom döngünün en güzel habercisidir. Kayalarınız hatta kum ve camlarınız bile bu kahverengi tozla kaplanır. Bu süreçte hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bırakın olabildiğince yayılsın. Bir süre sonra kaybolmaya başlayacaklar ve siz bir sonraki aşamaya hazır olacaksınız.

NOT: akvaryumda diatom önce kendini yeşil bir yosun tabakası olarak belli edebilir. Bunun için endişelenmeyin bu renk giderek kahverengiye dönecektir.

Akvaryumlarda azot döngüsü sürecinde yeşil yosun oluşmuş akvaryum
Akvaryumu kaplayan diatom örneği

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Siyanobakteri

Siyanobakteriler tamamen doğal ve Dünya’nın oksijen bakımından zengin hale gelmesindeki temsilcilerdir. Dünya da oksijen soluyan herhangi bir canlı var olmadan önce Siyanobakteriler vardı. siyanobakteriler, oksijen oluşturan fotosentetik bir bakteridir. Birkaç renk de görülebilirler ama ortak nokta sümüksü bir yapısının olmasıdır. Siyanobakteriler uzun zaman önce (dinazorlardan bile önce) bütün dünyaya yayılarak şu an soluduğumuz atmosferi oluşturdular. Aynısı akvaryumlarınız için de geçerli. Yeni bir hayat yeni bir gezegen oluşturuyorsunuz.

Diatom’dan sonra görülmeleri gayet doğaldır. Yine hiçbir şey yapmamanız yerinde olacaktır. Her zaman oluşacaklar diye de bir kaide de yok ama düzgün bir kurulum yapmışsanız muhtemelen ufak tefek kendini belli edecektir. Siyanobakteri bir sorun değil aksine varoluşun temsilcisidir. siyanobakteri gözlemlemeye başladıysanız beraberinde kötü bir kokuda gelebilir. Kendinizi ve şayet varsa diğer ev sakinlerini bu sürecin geçici olduğu konusunda bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki adım için hazırsınız!

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Kahverengi / Yeşil Algler

Şayet hala akvaryumunuza müdahale etmeden bu noktaya geldiyseniz öncelikle bir alkışı hak ediyorsunuz demektir. Artık siz bir savaşçısınız!. Acemilerin %60’ı yukarıda sıraladığımız süreci ‘’sorun’’ olarak algılar ve akvaryumu bozup tamamen rafa kaldırırlar ya da yeniden başlamaya karar verirler. Kalan %40’lık diliminde yarısı tam bu nokta, kahverengi/yeşil yosun oluşumlarında vazgeçerler. küçük yosunlar akvaryumunuzda inanılmaz boyutlara gelebilir. Bu süreç başladığında akvaryumunuz canlı için de neredeyse hazır haldedir ve temizlik ekibini eklemek için iyi bir zamandır.

Akvaryumlarda azot döngüsünde oluşan küçük saç yosunları
Yeşil saç yosunu

Döngü(Cycle) süreci doğal olarak gelişir ve her akvaryumda farklı sürelerde tamamlanabilir. Yapmanız gereken tek şey akvaryumunuzdaki her şeyin çalıştığından emin olmaktır.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Akvaryumlarda Azot Döngüsün de Kestirme Yollar

Birçok üretici firmanın bu konuyla ilgili ürünlerini piyasada bulabilirsiniz. Ancak akvaryumunuza olduğunca az yabancı sıvı sokmanız çok daha sağlıklıdır. Ayrıca döngü sürecinde testlerinizi nasıl yapacağınızı öğrenebilir, besleyeceğiniz canlıların yaşam koşullarını araştırabilir ve daha fazla okuyarak döngü sürecinizin başında bildiklerinizden çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın! Tuzlu su akvaryumlarındaki en büyük erdem sabırdır.

Bu sürecin sonu akvaryuma yeni canlıların kelenebileceği sürecinde başlangıcıdır. İlk canlılarını olacak olan temizlik ekibiyle canlı eklemeye başlayabilirsiniz. Ardından tuzlu su akvaryumu kurulum rehberindeki diğer adımları takip edin.

Siz de Tuzlu Su Akvaryumlarında Azot Döngüsü hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Akvaryum Destek sayfasında kendi başlığınızı açmaktan çekinmetin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Your email address will not be published.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir