Akvaryumlarda Azot Döngüsü (Cycle) Nedir?

Akvaryumlarda Azot Döngüsü (Cycle) Nedir?

Akvaryumlarda azot döngüsü'nün ne olduğunu tam olarak anlayamadan parametreler ve algler le uzun süreli bir savaşa gireceğinizden emin olabilirsiniz.

İçindekiler

Okyanuslarda mekanik filtrelemelerden çok daha fazlası vardır. Aslında akvaryumunuzda filtre işlevinin büyük bir kısmını kayalarınız yapar. Bakterilerin, yosunların ve çeşitli omurgasızların birleşimi kayanın ‘’canlı’’kısmını oluşturur. Mikroskobik düzeyde bir ekosistem kurmak bile oldukça uzun zaman alır. Tuzlu su akvaryumuna yeni başlıyorsanız, akvaryumlarda azot döngüsü(Cycle)’nin ne olduğunu tam olarak anlayamadan parametreler ve algler le uzun süreli bir savaşa gireceğinizden emin olabilirsiniz.

Şimdi hayal edin! Kocaman bir şehir kurmak üzeresiniz. Bir sürü insan bu şehirde huzur içinde yaşamalı. İnsanları balıklar, mercanlar ve omurgasızlar olarak tanımlayalım. Binaları, alışveriş merkezlerini ve parkları da kumunuz ve kayalarınız olarak. Herkesin bir arada mutlu ve huzurlu yaşaması için şehrinizin bir de alt yapısı olması gerekir. Kanalizasyon, metro hatları, dönüşüm merkezleri gibi. İşte döngü süreci sizin alt yapınız dır. Suyun canlılar için hazır hale gelmesi, ihtiyaç duyduğunuz bakterilerin yerleşmesi ve zehirli atıklardan kurtulmanız. Şayet altyapınız sağlam olmazsa eninde sonunda sorunlar silsilesi başlar ve şehriniz giderek çöker. Ama önce altyapınızı sağlam bir şekilde inşa ederseniz şehriniz giderek büyür ve güzelleşir.

Akvaryumlarda Azot Döngüsün de Neler Olur?

Döngü süreci birkaç aşamadan oluşur. Öncelikle Döngüyü nasıl başlatmanız gerektiğini bildiğinizi farz ediyoruz. Eğer bu konuda bilginiz yoksa tuzlu su akvaryumu kimyası bölümünden döngüyü nasıl başlatacağınızı öğrenebilirsiniz. Şimdi döngü sürecini başlattıktan sonra başınıza neler geleceğine bir bakalım.

Döngüyü başlattınız ve testlerinizle önce Amonyağın ardından da Nitritin sıfırlandığını gözlemlediniz. Nitratı ölçebiliyorsunuz ve muhtemelen şu an kristal berraklığında bir akvaryuma bakıyorsunuz. İçinizden ‘’Harika! Bu işi başaracağım’’ diye geçirdiğinizi duyar gibiyim. Üzücü bir haberim var; Tam olarak bu noktadan sonra işler kirlenmeye ve kokmaya başlayacak

”Akvaryumlarda azot döngüsünü ne kadar doğru şekilde organize ederseniz ileride yaşayacağınız sorunları da büyük oranda azaltırsınız.”

Işıklarınızı Açın

Döngü(Cycle) süreci için akvaryumunuzu kurarken ihtiyaç duyacağınız bütün ekipmanları kurup, çalışır vaziyette olduğundan emin olun. Acemilerin yaptığı en büyük hatalardan biri yeni kurulumlar da bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmadığını sanmalarıdır. Oysa azot döngüsünde sistem tam anlamıyla çalıştırılmalıdır. İlerleyen süreçte yapacağınız her değişiklik (yakmadığınız ışıklarınızı yakmak gibi) döngü sürecini ciddi oranda etkileyecektir. Bu nedenle ışıklarınızın ayarını yapın ve onları da çalıştırmaya başlayın.

İlk Aşama Diatom

Diatom silikat tüketen kahverengi toz gibi görünen bir yaşam biçimidir ve acemiler sıklıkla bunu döngü sürecinin kendisiyle karıştırır. Diatom azot döngüsü’nün en güzel habercisidir. Kayalarınız hatta kum ve camlarınız bile bu kahverengi tozla kaplanır. Bu süreçte hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bırakın olabildiğince yayılsın. Bir süre sonra kaybolmaya başlayacaklar ve siz bir sonraki aşamaya hazır olacaksınız.

NOT: akvaryumda diatom önce kendini yeşil bir yosun tabakası olarak belli edebilir. Bunun için endişelenmeyin bu renk giderek kahverengiye dönecektir.

Akvaryumlarda azot döngüsü sürecinde yeşil yosun oluşmuş akvaryum
Akvaryumu kaplayan diatom örneği

Siyanobakteri

Siyanobakteriler tamamen doğal ve Dünya’nın oksijen bakımından zengin hale gelmesindeki temsilcilerdir. Dünya da oksijen soluyan herhangi bir canlı var olmadan önce Siyanobakteriler vardı. siyanobakteriler, oksijen oluşturan fotosentetik bir bakteridir. Birkaç renk de görülebilirler ama ortak nokta sümüksü bir yapısının olmasıdır. Siyanobakteriler uzun zaman önce (dinazorlardan bile önce) bütün dünyaya yayılarak şu an soluduğumuz atmosferi oluşturdular. Aynısı akvaryumlarınız için de geçerli. Yeni bir hayat yeni bir gezegen oluşturuyorsunuz.

Azot döngüsü sürecinde Diatom’dan sonra görülmeleri gayet doğaldır. Yine hiçbir şey yapmamanız yerinde olacaktır. Her zaman oluşacaklar diye de bir kaide de yok ama düzgün bir kurulum yapmışsanız muhtemel en ufak tefek kendini belli edecektir. Siyanobakteri bir sorun değil aksine varoluşun temsilcisidir. siyanobakteri gözlemlemeye başladıysanız beraberinde kötü bir kokuda gelebilir. Kendinizi ve şayet varsa diğer ev sakinlerini bu sürecin geçici olduğu konusunda bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki adım için hazırsınız!

Kahverengi / Yeşil Algler

Şayet hala akvaryumunuza müdahale etmeden bu noktaya geldiyseniz öncelikle bir alkışı hak ediyorsunuz demektir. Artık siz bir savaşçısınız!. Acemilerin %60’ı yukarıda sıraladığımız süreci ‘’sorun’’ olarak algılar ve akvaryumu bozup tamamen rafa kaldırırlar ya da yeniden başlamaya karar verirler. Kalan %40’lık diliminde yarısı tam bu nokta, kahverengi/yeşil yosun oluşumlarında vazgeçerler. küçük yosunlar akvaryumunuzda inanılmaz boyutlara gelebilir. Bu süreç başladığında akvaryumunuz canlı için de neredeyse hazır haldedir ve temizlik ekibini eklemek için iyi bir zamandır.

Akvaryumlarda azot döngüsünde oluşan küçük saç yosunları
Yeşil saç yosunu

Azot döngüsü doğal olarak gelişir ve her akvaryumda farklı sürelerde tamamlanabilir. Yapmanız gereken tek şey akvaryumunuzdaki her şeyin çalıştığından emin olmaktır.

Akvaryumlarda Azot Döngüsün de Kestirme Yollar

Birçok üretici firmanın bu konuyla ilgili ürünlerini piyasada bulabilirsiniz. Ancak akvaryumunuza olduğunca az yabancı sıvı sokmanız çok daha sağlıklıdır. Ayrıca döngü sürecinde testlerinizi nasıl yapacağınızı öğrenebilir, besleyeceğiniz canlıların yaşam koşullarını araştırabilir ve daha fazla okuyarak döngü sürecinizin başında bildiklerinizden çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın! Tuzlu su akvaryumlarındaki en büyük erdem sabırdır.

Bu sürecin sonu akvaryuma yeni canlıların kelenebileceği sürecinde başlangıcıdır. İlk canlılarını olacak olan temizlik ekibiyle canlı eklemeye başlayabilirsiniz. Ardından tuzlu su akvaryumu kurulum rehberindeki diğer adımları takip edin.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir