Balık Fotoğrafı Çekmek Artık Çok Kolay

Balık Fotoğrafı Çekmek Artık Çok Kolay

Balık fotoğrafı çekmek artık mercanlarınızın fotoğrafını çekmek kadar kolay. Canon R5 için geliştirilen teknoloji balıklarınızı gözünden tanıyor.

İçindekiler

Bazılarımız için tuzlu su akvaryumu sahibi olmak ve sahip olduğumuz görsel hazzı başkalarıyla paylaşmak hobimizin bir parçası. Mercanlarınızın fotoğrafını çekmek kolay olsada yerinde duramayan hareketli balıklar için aynı şeyi söylemek zor. Ancak size güzel bir haberimiz var. Balık fotoğrafı çekmek artık çok kolay!

Akvaryum balıklarının fotoğraflarını çekmek gerçek bir sabır, zamanalama ve birazda şans işiydi dersem yanlış bir şey söylememiş olurum. Balıklar hızlı hareket eden canlılar ve onlara odaklanarak net bir görüntü yakalamak gerçekten çok zor. Balıkla aranızdaki cam, akvaryum suyu, yansıyan ışık o fotoğraf karesi için işinizi elinden geldiğince zorlaştırır.

Canon EOS R5

Canon firması yeni bir algoritma geliştirerek EOS R5 serisi fotoğraf makinalarına yeni bir menü ve yazılım eklemiş. Test aşamasında olan bu yazılım hayvanların gözlerine odaklanarak doğa severlerin çok daha net kareler yakalamalarına olanak tanıyor. Testlerde önce kediler köpekler ve kuşlar kullanılmış.

Bir algoritmadan oluşan bu özellik şimdilik sadece Canon EOS R5 serisinde yer alıyor. Ancak teknolojinin hızlı gelişimi göz önünde bulundurulduğunda çok yakında diğer fotoğraf makinesi üreticilerinde, hatta cep telefonlarımızda bu özelliğin olabileceğini düşünmek çokta hayalperest bir yaklaşım sayılmaz.

Araştırmacı ve aynı zamanda fotoğrafçı olan Oliver Lucanus’sa bu yeni yazılımı hemen balık fotoğrafı çekmek için denemiş ve algoritmanın akvaryum balıklarındaki kullanılabilirliğine bakmış. Sonuçlar gerçekten ümit verici.

Balık Fotoğrafı Çekmek İçin AF Özelliği

Canon fotoğraf makinesinin otomatik olarak odaklaması, ilk olarak EOS-1D X Mark III fotoğraf makineleri için geliştirilmiş ve yapay zeka kullanılarak proglanmış. Aynı özelik sayesinde bir konuya yan tarafından bakıldığında bile Canon EOS R5, konunun yüzünü ve gözlerini doğruluk ve hassasiyet seviyeleriyle tanıyarak takip edebiliyor. Bu takip özelliği hareketli balık fotoğrafı çekmek içinde ideal görünüyor. Ayrıca fotoğrafın konusu hareket ederken bile net odaklama sağlıyor. Bu özellik EOS fotoğraf makineleri içinde bir ilk.

Blue Water Photo Store personelleri arasındaki bazı şanslı kişilere, Canon EOS R5 ile ilk su altı fotoğraflarından ve videolarından bazılarını çekme fırsatı vermiş. Uzun yolculuklar, zorlu kıyı girişleri, uzun yüzüşler, rüzgar fırtınaları ve kıyamet sonrası orman yangını dumanına göğüs gerdikten sonra, bu kamerayı Pacific Northwest’in sunduğu en sert koşullarda test ettiklerinden oldukça eminler.

Canon EOS R5’in su altı çekimleri için en sevdikleri fotoğraf makinesi olabileceğini söylüyorlar ve su altı fotoğrafçılığı yapıyorsanız veya balık fotoğrafı çekmek istiyorsanız Canon DSLR’lerinize, Nikon’larınıza ve Sony’lere veda edebilirsiniz.

balık fotoğrafı çekmek için örnek görsel haraketli bir kuşun avını yakalaması

Canon, R5 ile mükemmel bir cam kalitesi, harika çözünürlük, harika otomatik netleme, harika dinamik aralık ve hemen hemen her şeyin mükemmel dengesine ulaştıklarından eminler. Canon EOS R5 ve su altı fotoğrafçılığı hakkında daha derinlemesine bir inceleme isterseniz Blue Water Photo Store’un Canon EOS R5 Su altı incelemesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Canon EOS R5 Temel Özellikleri

 • Yeni 45 Megapiksel Tam Kare CMOS Sensör ve Digic X işlemci
 • Canon’un optik IS RF ve EF lenslerle birlikte çalışan ilk 5 eksenli Gövde İçi Görüntü Sabitleme (IBIS). 8 durağa kadar düzeltme
 • Geliştirilmiş Dual Pixel II Otomatik Odaklama
 • 5,940 AF noktası
 • Sensörün% 100’ü AF kapsamına sahiptir!
 • ISO 100 – 51.200
 • Hayvan gözü AF algılama (kuşlar, kediler ve köpekler için) – zamanın % 20-40’ında makro balıklarda çalışır!
 • Mekanik deklanşörle 12 fps seri çekim
 • Sessizde 20 fps seri çekim (elektronik deklanşör)
 • 180 çekim RAW görüntü arabelleği
 • Çift kart yuvası – 1x CFexpress ve 1x SD UHS-II
 • 8K video @ 30p, 10- bit 4: 2: 2 – sensörün tüm genişliğini kullanarak!
 • Dahili RAW ve C-Log kaydı
 • 120p, 10 bit 4: 2: 2’ye kadar 4K yüksek hızda örneklenmiş video
 • 5,69 milyon noktalı OLED Elektronik Vizör
 • Boyutlar: 135,8 X 97,5 X 88 mm
 • Ağırlık: 738 gram (kart ve pille)

Su altı fotoğrafçılığı hızla gelişiyor. Biz akvaristlerse bu gelişmeleri heyecanla takip ediyoruz. Eğer siz de su altı fotoğrafçılığı veya akvaryumlarınızda daha net ve güzel balık fotoğrafı çekmekle profesyonel olarak ilgileniyorsanız, hobimizi keyifli kılan harika paylaşımlar için önerimiz Canon EOS R5 serisi bir fotoğraf makinesi olacaktır.

Canonun geliştirdiği bu algoritmanın Derya Akkaynak ve Tali Trebitz tarafından geliştirilen Sea-Thru algoritması ile birleşmesi durumunda nasıl bir sonuç alınacağını gerçekten merak ediyorum. Sanırım bu iki algoritma su altında ve balık fotoğrafı çekmek için bütün sınırları ortadan kaldırabilir ve bize sadece o doğru anı beklemek kalırdı.

Kapak Fotoğrafı: bluewaterphotostore.com

Kaynaklar:

 • petapixel.com
 • belowwater.com
 • canon.com.tr

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir