Dalga Motoru Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalga Motoru Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercanlarınızın balıklarınızın ve omurgasızlarınızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi akvaryumunuzda ki akıntıya yani dalga motoru seçimi ne bağlıdır.

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumunuzda suyun hareketleri kritik bir öneme sahiptir. Mercanlarınızın balıklarınızın ve omurgasızlarınızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi bu akıntıya yani dalga motoru seçimi ne bağlıdır.

Birçok üretici firma denizlerdeki doğal akışı taklit edebilen dalga yapıcılar geliştirmiştir ve bu tuzlu su akvaryumunuzdaki doğal hayatı daha kolay bir hale getirir.

Gaz Değişimi

Eminim birçoğunuz yaz sıcaklarında kapalı bir yere girdiğinizde yüzünüze vuran serin klimanın havasıyla kendini harika hissetmiştir. Dalga motorları da tam olarak tuzlu su canlılarınız için bunu ifade ediyor. Suyun hareketi çözünmüş gazları akvaryumunuzun içinde hareket ettirerek ölü nokta olarak tabir edilen ve bu bölgede yoğunlaşan gazların değişiminin sağlanmasını destekler. Bakteriler akvaryumunuzda azot, metan ve kükürt gibi gazlar üretirler ve bu gazların akvaryumdan atılmasının en kolay yolu dalga motorlarıdır. Akvaryumunuzun yüzeyindeki dalgalanma bu gazların doğal olarak sistemden uzaklaştırılmasını sağlar.

Filtrasyon Desteği

Dalga motorları akvaryumdan uzaklaştırmak istediğiniz yiyecek artıkları, dışkı gibi çürümeye ve amonyağa neden olacak atıkların belli bir bölgeye yerleşmesini engeller ve bunları filtre sisteminize yönlendirir. Yeterli akıntınız yoksa bu atıklar bir yerde birikecek ve su kalitenizi düşürecektir. Mercanlarınız ve diğer birçok organizma bu akıntı sayesinde kendilerini temizleyebilirler.

Spor Her Şeydir

Akvaryumlar genellikle birçok balık türü için yeterli alana sahip değildir. Buna rağmen birçok yüzücü balığı akvaryumumuzda görmek isteriz. Akvaryumunuzda yaratacağınız akıntı onlar için iyi birer antrenman olacaktır. Daha iyi büyüme ve kas gelişimine teşvik edecektir. Bu sindirimlerine de destek olacağı için daha sağlıklı ve renkli bir görsele sahip olacaklardır.

Akvaryum Sıcaklığı

Akvaryum akıntınız ısıyı eşit şekilde dağıtmanızı sağlar. Bir ısıtma sistemine yakın olması yada bir camın güneş alıyor olması bu bölgelerin daha sıcak olmasına ve bir çok canlının rahatsız olmasına neden olur.

akvaryum içindeki büyük dalgalar

Beslenmeye Destek

Mercanların neredeyse tamamı bulundukları bölgede sabit olarak konuşlanır. Bu da gıdanın onlara getirilmesi gerektiği anlamına gelir. Tam bir armut piş ağzıma düş durumu. Şayet yeterli akıntı olmazsa mercanlarınız aç kalır ve bu da ölümleriyle sonuçlanır.

Peki Ne Kadarlık Bir Akıntı?

Bu sorunun cevabı tabi ki canlı seçiminiz de. Balıkları tenzih ederek farklı mercan türlerinin farklı şiddetteki akıntıları sevdikleri söylenebilir.

Yumuşak mercanlar ve LPS mercanlarınız için suyu 10 ile 20 kez çevirebilecek bir dalga motoru uygun bir seçimdir. Buna karşın Sert mercanlar(SPS) 20 ile 40 kez akvaryum suyunun çevrilmesine ihtiyaç duyarlar.

Buna ek olarak ünlü bir üreticinin, firma yetkilisiyle yaptığım görüşmede, dalga motoru seçiminde en iyi alternatifin tek motor yerine birden fazla motor la akıntının akvaryuma dağıtılması olduğunun önemli olduğunu öğrenmiştim. Bu hem ölü bölgelerin neredeyse hiç olmamasına, daha az ısıya (dalga motorlarının çoğu su içinde çalışır) ve daha az sese neden olur.

Bazı markalar üretimini yaptıkları dalga motorları ve bunların mercanlar üzerindeki etkisini hesaplamanız için bazı araçlar sunar. Biz bu araçların bir çoğunu inceledik ve ortalama bir sonuç çıkardık.

  • LPS mercanlar için yaklaşık 3800L/saat
  • Sert Mercanlar (SPS) içi yaklaşık 6500L/saat

Yukarıda verilen oranlar tahminidir. Dalga motoru seçimi yaparken farklı alternatifleri de düşünebilirsiniz. Dalga motorlarının hemen hemen hepsi artık debi ayarı yapılabilir şekilde üretiliyor. Bu da size ürün çeşitliliğinde çok geniş bir yelpaze sunuyor.

Dalga Motoru Temizliği

Zaman içerisinde dalga motorlarınız yosun (coralline vb.) kaplayabilir. Bunlar dalga motorunuzun debisinde değişikliğe neden olur ve yaptığınız ayarlamaların dışına çıkar. Bu, mercanlarınız için yeterli besini onlara ulaştıramamalarına, akvaryumunuzda ölü bölgelerin oluşmasına ve yeterli gaz alışverişini sağlayamamanıza neden olur.

bir kovanın içinde dalga motorunun temizlenmesi

Bu sorunu önlemek için dalga motorlarınızın bakımlarını ve temizliğini yılda en az bir kere düzenli olarak yapmanızda fayda vardır. Dalga motoru temizliği için en basit yöntem sirke kullanımı olarak bilinir. Ancak bu bilginin oldukça hatalıdır. Yeni Başlayanlar kategorisi altında akvaryum ve ekipmanların temizliğinde sirke kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

2 yanıt

  1. Dalga motorlarının temizliğinde sirke kullanımının motorun plastik aksamına zamanla zarar verdiği gibi bir bilgi okumuştum sirke yerine %5 oranda hidroklorik asit ( tuz ruhu) kullanmanın daha zararsız olduğu söylenmişti
    Bende her defasında sirkeyle yaptığım temizliği seyreltilmiş tuz ruhu ile yapılmasını tavsiye ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir