Dalga Motoru Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuzlu su akvaryumunuzda suyun hareketleri kritik bir öneme sahiptir. Mercanlarınızın balıklarınızın ve omurgasızlarınızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi bu akıntıya yani dalga motoru seçimi ne bağlıdır.

Birçok üretici firma denizlerdeki doğal akışı taklit edebilen dalga yapıcılar geliştirmiştir ve bu tuzlu su akvaryumunuzdaki doğal hayatı daha kolay bir hale getirir.

Gaz Değişimi

Eminim birçoğunuz yaz sıcaklarında kapalı bir yere girdiğinizde yüzünüze vuran serin klimanın havasıyla kendini harika hissetmiştir. Dalga motorları da tam olarak tuzlu su canlılarınız için bunu ifade ediyor. Suyun hareketi çözünmüş gazları akvaryumunuzun içinde hareket ettirerek ölü nokta olarak tabir edilen ve bu bölgede yoğunlaşan gazların değişiminin sağlanmasını destekler. Bakteriler akvaryumunuzda azot, metan ve kükürt gibi gazlar üretirler ve bu gazların akvaryumdan atılmasının en kolay yolu dalga motorlarıdır. Akvaryumunuzun yüzeyindeki dalgalanma bu gazların doğal olarak sistemden uzaklaştırılmasını sağlar.

Filtrasyon Desteği

Dalga motorları akvaryumdan uzaklaştırmak istediğiniz yiyecek artıkları, dışkı gibi çürümeye ve amonyağa neden olacak atıkların belli bir bölgeye yerleşmesini engeller ve bunları filtre sisteminize yönlendirir. Yeterli akıntınız yoksa bu atıklar bir yerde birikecek ve su kalitenizi düşürecektir. Mercanlarınız ve diğer birçok organizma bu akıntı sayesinde kendilerini temizleyebilirler.

Tuzlu Su Akvaryumlarındaki En Önemli Filtre Sistemi ”Protein Skimmer”

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Dalga motoru seçimi hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+