Dinodan Kurtulma Yolları (Dinoflagellates)

Dinodan Kurtulma Yolları (Dinoflagellates)

(Dinoflagellates) Dino yosunu tuzlu su akvaristleri için gerçek bir düşmandır. Şimdi Dinodan kurtulma yollarını bir göz atalım.

İçindekiler

Dino yosunu tuzlu su akvaristleri için gerçek bir düşmandır. Daha önce Dino yosunu, türleri ve akvaryumlarımıza nasıl girdikleri, nasıl çoğaldıkları hakkında bir makale hazırlamıştık. Şimdi Dinodan kurtulma yollarını bir göz atalım.

Akvaryumunuzda Dino istilası başladıysa bu kötü bir şeyler oluyor anlamına gelmeyebilir. Çok fazla üremedikleri sürece, ekosistemin bir parçasıdırlar. Ancak biyo çeşitlilik içermeyen ultra düşük bir besin sistemine (ULNS) sahipseniz veya bunu sağlamak için uğraşıyorsanız, hızlı bir tanışma faslı yaşayabilirsiniz. Dino’dan kurtulma yolları, onları tanımlamanızla başlar.

Hangi Dino Türüyle Savaş Başlatıyorsunuz?

Bir akvaryumda görülen en yaygın Dino türü, genellikle Brown Slime Algae olarak bilinen sümüksü, lifli kahverengi bir çeşididir. Çoğu akvaryum meraklısı buna “kahverengi tehdit” adını veriyor. Yine de hepsi kahverengi değildir ve beyaz, sarı ve çeşitli yeşil tonlarında da oluşabilirler. Daha teknik bir yaklaşımla akvaryumunuzda görebileceğiniz dört ana tür vardır;

Dinodan kurtulma yolları beyaz dino
Beyaz bir Dino türü
  • Ostreopsis
  • Prorocentrum
  • Amfidinyum
  • Coolia

Bu Dino türlerinin hepsinin ortak bazı özellikleri de vardır;

  • Mukoza benzer (bazen akıcı sümük olarak tanımlanır)
  • Hava kabarcıkları üretirler
  • Akvaryum camı ve suyun kesiştiği yerlerde hava kabarcıkları oluştururlar.
  • Mercanlarınız da dahil olmak üzere tüm yüzeyleri kaplayarak hızla yayılırlar

Gözlemlediğiniz şeyin bir yosun türü mü yoksa Dino mu olduğunu anlamak için akvaryum suyunuzda bulunan Dino olarak nitelendirdiğiniz şeyden suyla beraber biraz alın ve onu küçük bir kabın içine koyarak kabı hızlı bir şekilde sallayın. Ardından suyu başka bir şeffaf kaba aktarmak için kağıt havlu kullanarak süzün ve güneş gören bir noktada beklemeye bırakın. Eğer mukus benzeri iplikçikler yeniden orataya çıkıyorsa akvaryumunuzda nur topu gibi Dino larınız var demektir.

(Dinoflagellates) Dinodan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Elçiye zeval olmaz diyerek, önce kötü haberi vererek başlayalım! Dinolar akvaryum ortamında kontrol altında tutulması gerçekten çok zor canlılardır. Ekosistemin bir parçası oldukları için onlardan asla tamamen kurtulamazsınız. Ancak akvaryumunuzda onları kontrol altında tutabilir veya görsel zevkinizi bozmayacak düzeyde kendilerini göstermelerini engelleyebilirsiniz.

Dinodan kurtulma yollarını anlatmadan önce, Dünya üzerinde en beğendiğiniz, pırıl pırıl görsellikteki herhangi bir akvaryum suyunu test edebilseydiniz, ondada en azından bir tür Dino yaşıyor olduğunu görebilirdiniz. Tek fark onlar bunu kontrol altında tutabiliyorlar.

Manuel Temizlik

Genellikle yoğun bir Dino salgını için acemiler su değişimini tavsiye eder. Ancak bu kesinlikle yanlıştır ve işleri dahada kötüleştireceğini garanti ederiz. Dino kendi besinini kendi üretebilen bir canlıdır ve eğer su değişimi yaparsanız bu besinleri ortadan kaldırırsınız. Şu an ”besin yoksa Dino da yoktur” sonucunu çıkardığınızı tahmin ediyorum, ancak ortadan kaldırdığınız besinler için Dino çok hızlı bir şekilde yeniden üretime geçecek ve mevcut Dino popülasyonunuzu hızla çoğaltacaktır.

Bunun yerine size tavsiyemiz bir filtre çorabı kullanmanız olacak. Çok ince bir filtre çorabı suda serbest yüzen bu bakterileri hızla toplamanıza yardımcı olur. Ancak aynı hızla filtre çorabınızı da değiştirmeniz gerekir. Bu günde bir kaç kere temizlik yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca bu süreçte sifonlama yaparak rutin su değişimlerinizde de bazılarını toparlayabilirsiniz.

Çözünmüş Organik Miktarınızı Arttırın

Manuel temizlikleriniz devam ederken Dinodan kurtulma yolları arasındaki bir sonraki adım organik besin miktarını arttırmanız olacaktır. Yani Nitrat ve Fosfat değerinizi yükseltmelisiniz. Eğer kullanıyorsanız Nitrat ve Fosfat düşürücü medyalarınızı çıkarın. Örneğin Fosfat değerini kontrol altında tutan GFO’nun Dino için davetiye anlamına geldiği sıkça gözlemlenmiştir.

Aktif Karbon Kullanın

Dinodan kurtulma yolları arasında en aktif ve ne basit yöntemlerden biridir. Akvaryumunuzda aktif karbon kullanmak bakterilerinizin veya balıklarınızın ölümüyle ortaya çıkan toksinlerin etkisiz hale gelmesi için iyi bir alternatifidir ve Dinolar bu toksinleri kendileri için kullanır.

pH Değerinizi Yükseltin

Tuzlu su akvaryumlarında pH değeri deyim kazandıkça değiştirebileceğiniz bir değerdir ve özellikle canlılarınız için önemlidir. Ancak yavaş ve dikkatlice yapılan pH artışı Dino’ların çoğalmasını yüksek oranda engeller. Dinodan kurtulma yolları arasında önerilen pH seviyesi 8.4 civarındadır.

Işıklarınızı Kapatın

Bir çok Dino türü, eğer şanlıysanız fotosentezle kendilerine enerji sağlar ve ürerler. Akvaryumunuzun ışıklarını kapatmanız ve etrafını ışık almayacak şekilde tamamen örtmeniz bu tür Dinolardan da kurtulmanıza yüksek oranda katkı sağlar.

Bu yöntem farklı tür Dino’ların tamamen ortadan kalkmasını sağlamayabilir. Ancak büyük oradan azaltarak diğer önemler için size iyi bir zemin hazırlar. Tavsiye edilen azami karartma süresi 72 saattir.

UYARI: Akvaryumunuzda hassas mercan türleriniz varsa, karartma onlar içinde büyük bir risk anlamına gelir. Eğer mercanlarınız varsa, bu adımı ya çok dikkatlice uygulamalı ya da hiç uygulamamalısınız.

Hidrojen Peroksit Kullanımı

Bir çok kullanım şekli vardır. kağıt sanayi, ameliyatlar, arıtma vb. Akvaryumlardaysa küçük dozlarda Hidrojen Peroksit kullanabilirsiniz. Genel kural 40 Litre için 1ml şeklinde verilmiştir. Yinede dinodan kurtulma yolları arasında en dikkatli kulanılması gereken seçenektir.

UV Sterilizasyon Kullanın

Dinodan kurtulma yolları arasında, eğer sahip olduğunuz tür Ostreopsis ise en etkili yoldur. Akvaryumunuz için uygun bir boyutta satın alacağınız UV filtre özellikle akvaryum ışılarını kapatarak uygulandığında en iyi sonucu verir.

Dinodan kurtulma yolları UV Filtre Kullanımı

Dinodan kurtulma yollarını size bu savaşta rehberlik etmesi hazırladık. Ancak tuzlu su akvaryumu savaşları arasındaki en zorlu olanlardan biri olduğunu söylemek isterim. Eğer tuzlu su akvaryumunuzda Dino sorunu yaşıyorsanız bundan bir kaç günde kurtulacağınız fikrini tamamen aklınızdan çıkarın.

Dinoyla mücadeleniz aylarca sürebilir. Bu savaşı kazanmak istiyorsanız istikrarlı ve sabırlı olmalısınız.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir