Kalsiyum Reaktörü Nedir? Gereklimidir?

Kalsiyum Reaktörü Nedir? Gereklimidir?

Kalsiyum reaktörü nedir? Kalsiyum reaktörü gerekli midir? Kalsiyum reaktörü nasıl Kullanılır? Kalsiyum reaktör için nelere ihtiyacınız var? Hepsini öğrenin!

İçindekiler

Sert mercan ağarlıklı, büyük hacimli tuzlu su akvaryumu için kalsiyum hayati önem taşır. İstenilen kalsiyum seviyelerini korumak ve standart bir değerde kalmalarını sağlamak için kullanılabilecek karmaşık ama bir o kadar da kolay yollardan biri de kalsiyum reaktörü kullanmaktır. Gelin birlikte bu karmaşık yapıya biz göz atalım ve kalsiyum reaktörü nedir? nasıl kulanılır? sorularına cevap arayalım.

Kalsiyum Reaktörü Nedir?

Tuzlu su akvaryumu kalsiyum reaktörü, bir hazne içindeki kireçli ortamı (medyayı), düşük pH değeriyle reaksiyona sokup, kalsiyum çözeltisi elde etmenize ve bu çözeltinin de akvaryumunuza verilmesiyle kalsiyum değerinizi korumanıza olanak veren bir ekipmandır.

Doğru kullanıldığında kalsiyum reaktörü tuzlu su akvaryumu için kalsiyum seviyelerini korumakta en başarılı yöntemdir ve çok nadiren problemlere neden olur.

Daha detaylı ve akademik bir açıklama isterseniz, artık ülkemizde de haklı yerini yeniden alan Wikipedia dan ayrıntılara bir göz atabilirsiniz.

Kalsiyum Reaktörü Kullanmak İçin Neler Gerekli?

Reaktörü kullanmak için belli başlı ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bu ekipmanların bazıları mecburi bazılarıysa isteğe bağlı olarak kullanılmayabilir. Aynı zaman da kalsiyum reaktörlerinin farklı kullanım şekilleride olabilir.

kalsiyum reaktörü kurulum şeması
  1. Reaktör: Kalsiyum bazlı medyayı koyacağınız basınçlı haznedir. karbondioksit ve akvaryum suyunuz bu bölmenin içinde karıştırılır. Bu akvaryumunuzun kalsiyum ve alkalinite değerini zenginleştirecek, kalsiyum bazlı asidik bir pH değeriyle sonuçlanan bir reaksiyon odasıdır.
  2. Su Girişi: Reaktör için gerekli olan akvaryum suyu hattıdır.
  3. Dozaj Pompası: Akvaryum suyunu reaktöre iter ve aynı zamanda uyguladığı basınçla reaktörüdeki suyunda akvaryumunuza girmesini sağlar. Bazı kaynaklar reaktördeki su akışının dozaj pompası dışında kafa motoru, sifonlama (yer çekimi) gibi birkaç farklı yolla yapılabileceğini söyler ama bu hiç bir zaman efektif olarak çalışmaz. Kalsiyum reaktörü için dozaj pompası kullanmanız gerekir.
  4. Karbondioksit Tüpü: Reaktör için gerekli olan karbondioksitin depolandığı alandır.
  5. Regülatör – Karbondioksit gaz çıkışı basıncını düşürerek reaktöre karbondioksitin tutarlı bir şekilde dozlanmasını sağlar.
  6. Karbondioksit Hattı ve Balon Sayacı – Karbondioksit gazını reaktöre taşır. Arada kullanılan balon sayacı yapacağınız hassas ayarlar için kullanılır.
  7. pH Kontrol Cihazı – Şayet bir solenoid valf kullanıyorsanız, reaktör çıkışınızdaki suyun pH değerine göre reaktöre giren karbondioksit girişini açıp kapamanıza olanak verir.
  8. Çıkış Suyu Hattı – Reaktörden gelen kalsiyum açısından zengin suyu akvaryumunuza ya da kullanmak istiyorsanız akvaryumdan önceki bir hazneye(damla haznesi) taşır.
  9. Damla Haznesi: Akvaryuma girmeden önce, kalsiyum açısından zengin suyun toplanacağı bir kupa veya kaptır. Bu, dilerseniz reaktörden gelen suyun pH’ını izlemenizi sağlar. Bazı kalsiyum reaktörleri, bir damlalık kabı kullanmak yerine reaktörün içindeki pH’ı izlemenizi sağlayacak bir pH prob portuna da sahiptir

Solenoid Valf: İsteğe bağlı olarak elektrik kesintilerinde reaktörde giren karbondioksiti durdurur.

Kalsiyum Rektörü’nün avantajları Nelerdir?

Medya Değişim Sıklığı – Ayarları yapılan bir reaktör üzün süre size sabit bir kalsiyum değerini garanti eder. Diğer medyaların aksine, kısa aralıklarla medya değişimi yapmanız gerekmez. Genellikle satın aldığınız medya en az bir yıl boyunca tükenmeden kullanılır.

Otomatik Kalsiyum Takviyesi – Doğru şekilde kurulduğunda ve doğru kullanıldığında, bir kalsiyum reaktörü çok az bakım ister. Günümüzde artık daha anlaşılabilir olduğu için ve kalsiyum takviyesi yöntemlerinin sürekli gelişmesi nedeniyle, sert mercan akvaryumları da daha yaygındır ve bazı akvaryumlardaki büyüme oranları vahşi doğada görülen oranları bile aşabilmektedir.

Kalsiyum Reaktörü’nün Dezavantajları Nelerdir?

Yüksek Kurulum Maliyetleri – Kalsiyum reaktörülerinin en büyük sorunu kurulum maliyetleridir. Bu reaktörler oldukça pahaldır ve tek başlarına satın almanız onları kullanmanız için yeterli değildir. Kullanabilmek için ek olarak dozaj pompası, regülatör, pH kontrolleri, Karbondioksit tüpü, selonid valf gibi ek ünitelere ihtiyaçları vardır. Başlamadan önce rektörün fiyatına bu ekipmanlarıda dahil ederek bir maliyet çıkarmanız çok daha sağlıklı bir yoldur.

Ayarlarının Yapılması – Ne yazık ki diğer medyaların aksine bu reaktörler tak ve çalıştır şekilinde kullanılmaz. Uygun kalsiyum ve alkalinite değerlerini ayarlamak için manuel olarak belli bir süre testler yapmanız ve doğru ayarlar için sürekli değişiklik yapmanız gerekir. Bu bir süreçtir ve doğru değerleri ayarladıktan sonra uzun bir süre yeniden bir ayar yapmanız gerekmez.

Bu bilgiler ışığında tuzlu su akvaryumunuz için Kalsiyum Rekatörü’ne ihtiyiacınız olduğunu düşünüyorsanız, Kalsiyum Reaktörü Kurulumu ve Ayarları‘nın yapılmasındaki kısa rehberimiz size en doğru bilgiyi sağlayacaktır.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir