Küresel Mercan Resifleri Fonu (GFCR)

İçindekiler

Küresel Mercan Resifleri Fonu (GFCR) 2020-2030 yılları arasında mercan resiflerinin korunması için 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. N Akvaryum olarak Emre EKİZOĞLU’yla Petra MacGowan in yönetiminde ve Koruma Finansmanı İttifakı (CFA) yöneticisi David Meyeres’in konuşmacı olduğu Web Bianeli’ne katıldık ve sizin için detayları öğrendik.

Aşırı avlanma, önüne geçilemeyen kıyı şeridi yerleşimi ve buna bağlı olan kirlilik nedeniyle son 30 yılda Dünya genelindeki mercan resiflerinin yarısı yok oldu. Şimdi mercan resifleri kürüsel ısınmanın yol açtığı tahribatın en ön saflarında yer alıyor.

Küresel Mercan Resifleri Fonu (GFCR)
Fotoğraf: Jett Britnell

Mercan Resiflerinin Ekosisteme Katkısı

Okyanusların sadece %2’sini kaplayan mercan resifleri ironik bir şekilde okyanus yaşamındaki biyo çeşitliliğin %30’unu barındırıyor. Mercan resiflerindeki bu çeşitlilik aslında okyanusları besliyor. Buna karadenizde bulunan ve ülke olarak çok sevdiğimiz gıdalardan biri olan hamsi dahil. Mercan resifleriyle Hamsi arasında bir bağ kuramadınız dimi? Kurmalısınız!

Mercan Resifleri Tam Olarak Ne Yapıyor?

Mercan resifleri bir çok tür için korunma, üreme ve büyüme açısından kritik öneme sahip sahip. Bir çok tür daha güvenli olduğu için açık okyanuslardan mercan resiflerine dönerek ürüyor. Bu canlılar daha sonra yeniden okyanuslara oradan kapalı denizlere giderek diğer okyanus ve deniz canlıları için gıda görevi görüyor.

Acil bir eylem organizasyonu yapılmazsa önümüzdeki 30 yıl içinde mercan resifleri tamamen yok olacağı ön görülüyor. Bu da artık okyanusları ya da denizlerin gelir kapısı ya da gıda için kullanılamayacağı anlamına gelir. Elbette birde bu çok sevdiğimiz hobinin ya tamamen biteceği ya da sadece milyarderler için uygun olacağı.

Mercan resiflerinin ve ilgili ekosistemin küresel yıllık değerinin 375 milyar dolar ile 2.7 trilyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Yani ülkemizde mercan satışı yapan işletmeler bu pastadan pay alıyor. Ancak mercan resiflerinin iklim değişikliği ve diğer tehditlerden kurtarmak için gereken mevcut finansman bu rakamalardan en az 7 kat daha az. Onları kurtarabiliriz!

Tam bu noktada Kürsel Mercan Resifleri Fonu (GFCR) bir çok katılımcı kuruluşla devreye girmek üzere.

https://www.instagram.com/p/CEv1C–pjVm/?utm_source=ig_web_copy_link
küresel mercan resifleri fonu logosu

Küresel Mercan Resifleri Fonu (GFCR)

David Meyers Küresel Mercan Resifleri Fonu (GFCR)’nun mercan resiflerinin korunması ve dayanıklılığı için, özel geri dönüşümlere dayalı yatırımları kolaylaştırmak hibeler, borçlar ve diğer finansal araçlardan yararlanarak harmanlanmış bir finans aracı hizmeti vereceğini söylüyor.

Fon yerel toplulukları ve işletmeleri güçlendirirken mercan resiflerinin ve ilgili ekosistemlerinin sağlığını ve sürdürebilirliğini iyileştiren işletmeleri ve finans mekanizmalarını destekleyecek.

Bu büyük oluşum elbette tek başına ilerlemiyor. Bir çok yardım kuruluşu ve hayırseverlerin desteğiyle Koruma İttifakı Finansmanı (CFA) tarafından organize edilen büyük bir oluşum. İşte bağzı katılımcılar;

küresel mercan resifleri fonu zoom toplantısı görseli

David Meyers bianel’de fonun nasıl çalışacağı ile ilgili bazı detayları paylaştı;

  • Yenilikçi ve büyüyen ortaklıkları ve Fonun uygulanmasının nasıl planladığı dahil olmak üzere Fonun arka planı
  • Fonun, yerel toplulukları ve işletmeleri güçlendirirken mercan resiflerinin ve ilgili ekosistemlerin sağlığını ve sürdürülebilirliğini iyileştiren işletmeleri ve finans mekanizmalarını destekleyen karma finans modelinin anlatılması
  • Fon seçimi ve iş modelleri için istenen çıktılar ve kriterler – yatırım için değerlendirilmek üzere bir işletme, finansal araç veya hangi mercan resiflerinin bu fona dahil olacağı.
  • Fona dahil olmak isteyen hayırseverlerin, yardım kuruluşlarının veya fondan yararlanmak isteyen işletmelerin nasıl bilgi alacağı.

Küresel Mercan Resifleri Fonu şu anda Conservation Finance Alliance web sayfasından ön talep formlarını hayırseverler ve yardım kuruluşları için topluyor. Ayrıca fondan yararlanmak isteyen işletmeler için de bazı formlar bulunuyor.

David Meyers Küresel Mercan Resifleri Fonu’nun henüz faaliyete geçmediğini. Şu anda tasarım ve kaynak geliştirme aşamasında olduklarını. Resmi olarak fon başvurusu ve finansman fırsatları için başvuruların 2021’de başlayacağını beklediklerini söyledi.

Bireysel Olarak Akvaristler Ne Yapabilir?

Ülkemizde böyle bir oluşum için yeterli koşullar veya alanlar olmadığını biliyoruz. Ancak bu tür girişimleri takip etmek keyif aldığımız bu hobimiz için bizce önemli. Mercan resiflerinin korunması adına bireysel olarak yapabileceğiniz bir çok şey bulunuyor. Bunların en başında satın aldığınız canlılar için optimum değerleri sağlamak, onları hayatta tutmak bunların başında yer alıyor.

Bunlara ek olarak Coral Guardian firması tarafından hayat geçirilen mercan evlad edinme projesine de katılabilirsiniz.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir