Mercan Evlad Edinmek İster Misiniz?

İçindekiler

Evet yanlış duymadınız, mercan resiflerinin hızla yok oluşu geleceğimiz için gerçek bir tehdit. Resiflerin yok olmasıyla besin zincirinin en başından başlayarak yavaş yavaş yok olacağıda bir gerçek. Ancak bunun önüne geçmek için mercan evlad edinmek de dahil olmak üzere yapabileceğiniz bir şeyler var.

2012 yılında beceri ve deneyimlerinin deniz ekosistemlerini ve yerel toplulukların hizmetinden en iyi şekilde kullanmak için, deniz biyoloğu Martin Colognoli ve Guillaume Holzer tarafından kurulan Coral Guardian sizi mercanları evlad edinmeye çağırıyor.

Coral Guardian, mercan resif ekosistemlerinin korunması, farkındalık yaratma, bilimsel araştırma ve geçim için onlara bağımlı olan topluluklar için deniz ekosistemlerinin geliştirilmesine adanmış, kar amacı gütmeyen, Fransız bir uluslararası organizasyondur.

Coral Guardian, bir dizi farklı çevresel, sosyal ve bilimsel olasılığı keşfederek denizlerin korunmasına yenilikçi yaklaşımları ve sürdürülebilir kalkınma modellerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

coral guardian mercan evlad edinmek

Yerel topluluklar, genel halk, gençler, işletmeler ve diğer topluluklara yönelik programlar geliştirerek gerçekçi ve olumlu çözümler sunuyorlar.

”Tüm insanlar, doğal zenginliklerini ve kaynaklarını özgürce kullanmalıdır. İnsanlar hiçbir koşulda kendi geçim kaynaklarından mahrum bırakılmamalıdır.”

Yerel topluluklar, biyolojik çeşitlilik değerlendirmesi ve bilimsel araştırmalar yoluyla deniz ekosistemlerinin korunmasını uyumlu bir şekilde birleştiren, deniz ekosistemlerini korumaya kararlı bir kuruluş olan Coral Guardian İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde (madde 22, 25 ve 27) tanımlanan temel ihtiyaçlara dayalı olarak denizlerin korunması için sosyal bir yaklaşım geliştirmiş.

Mercan Evlad Edinmek

Coral Guardian’dan mercan evlad edinmek, mercan resifleri restorasyon projeleri gibi mercan resiflerini koruma programları aracılığıyla zarar görmüş resif alanlarını koruyarak ve yeniden doldurarak Endonezya’daki deniz ekosistemlerinin biyolojik çeşitliliğinin geliştirilmesine yardımcı olmanız anlamına geliyor.

Mercan evlad edinmek aynı zamanda hasarlı bölgelerde mercan resiflerinin rehabilitasyonuna adanmış benzersiz yapay resiflerin inşası sayesinde, bu ortamda kaybedilen biyolojik çeşitliliğin geri dönüşünü mümkün kılıyorlar.

Resifleri yeniden inşa ederken mercanların gerçek birer karbon yutucusu olduğunu söyleyen Coral Guardian, projeye küresel bir ölçek kazandırarak mevcut atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonunun azaltılmasına olanak tanıdıklarını söylüyor.

Coral Guardian’ın Hedefleri

Proje üç aşamada düzenlenmiş. Alanın durumunu değerlendiren ilk ön çalışma, rehabilitasyon alanının konumunu ve çevresel etkisini belirliyor. Ardından, yapıların tasarımı, üretimi ve bertarafı ve son olarak da beş yıl boyunca biyo çeşitliliğin izlenmesi aşaması olarak tanımlamışlar.

Projenin başarısı birkaç faktöre bağlamışlar:

  • Saha seçimi biyo çeşitliliğin doğasını, çevredeki doğal habitatları ve hakim akıntıların dikkate alınması
  • Yapay resiflerin yapısı ve boyutu belirli özellikleri karşılaması
  • Yerel paydaşlara (balıkçılar, dalgıçlar, yerel işletmeler, Milli Parklar, dernekler ve genel halk) danışılması

Yapay Resif Nedir?

Mercan evlad edinmek yapay resiflerin oluşmasına katkıda bulunur. Yapay resifler, öncelikle deniz yaban hayatı için yaşam alanı sağlamak amacıyla tasarlandı, bu da ekosistemin daha hızlı yeniden ve mercanların mümkün olan en iyi koşullarda büyümesi için sağlam bir alt tabakanın olmasını mümkün kılıyor.

Belirlenen alana mümkün olan en uygun koşulların sağlanması için çeşitli restorasyon teknikleri ve farklı zemin malzemeleri kullanılıyor. Mercan resif ekosistemlerinin biyolojik çeşitliliğini koruma ve değerlendirme hedeflerini karşılayarak yerel ekosistemi oluşturuyor, koruyor ve yeniden oluşturuyorlar.

Hazırladıkları yapay resifler, biyo çeşitliliğin geliştirilmesi için optimize edilmiş, deniz biyologları, mimarları, mühendisleri ve tasarımcılarının işbirliği ile tasarlanmış. Yapay resifler, öncü türler tarafından kolonize edilir ve daha fazla biyolojik çeşitlilik için alternatif bir ortam sağlar. Bunlar, genç türlerin kendilerini avcılara karşı daha iyi koruyabilecekleri yerlerdir.

Fotoğraf: Shaun Wolfe

Oluşturulan Özel Koruma Alanları

Mercan evlad edinmek bazı bölgelerdeki mercanlar için özel koruma alanları anlamınada geliyor. Coral Guardian LMMA adını verdikleri yerel olarak yönetilen bir koruma alanı projesinide hayata geçirmiş.

Bu proje kapsamında belirlenen restorasyon alanları 250 metrelik bazı alanları şamandıra ile çevirmiş ve bu bölgelere girişler yasaklanmış. Bir uyarı sistemi de bulunan bölgeye, teknelerin yaklaşması engelleniyor ve yaklaşan teknelere bir uyarı gönderiliyor.

Nasıl Mercan Evlad Edinebilirsiniz?

Coral Guardian web sitesine giderek mercan evlad edinmeklere özel olarak hazırlanmış mercan evlad edinme sayfasını ziyaret etmeniz yeterli. Yapacağınız bir kaç alternatif bulunuyor. Tek seferlik veya aylık düzenli olarak Coral Guaridan ekibini destekleyebilirsiniz.

Mercan resifleri hızla yok olma aşamasında. N Akvaryum® ekibi olarak katıldığımız Kürsel Mercan Resifleri Fonu (GFCR) web bienalin de yine resiflerin korunmasına dair bazı projeleri incelemiştik. Hayata geçirilen her proje aslında geleceğimiz için bir uyarı niteliğini taşıyor.

Tuzlu su akvaryumu sektörünün artık daha üst bir düzeye çıkarak mercanların doğadan toplanması yerine dünya üzerinde yavaş yavaş kurulmaya başlanan çiftliklerde üretilerek hobiye katkı sağlaması sadece ticari bir anlam taşımıyor. 2 Aralık 2020 tarihinde yapılacak SRG toplantısı belkide bir çok türün artık evleremize gelemiyeceği anlamınada taşıyor.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Your email address will not be published.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir