''Mavi Halkalı Ahtapot'' Ölümcül Güzellik

”Mavi Halkalı Ahtapot” Ölümcül Güzellik

Mavi Halkalı Ahtapot'lar, Dünyanın en zehirli deniz canlılarından birisi olarak bilinir. Küçük boyutlarına karşın insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilirler

İçindekiler

Sanırım 2010 yılları civarındaydı ve arkadaşım sabahın bir köründe ”Bizim akvaryumcuya Mavi Halkalı Ahtapot Gelmiş” diyerek heyecanla beni aramıştı. O zaman bu canlı hakkında çok fazla bilgimiz yoktu ama yine de yakından görebilmek için akvaryumcunun yolunu tuttuk.

Mavi Halkalı Ahtapot

Bu küçük ahtapotlar Pasifik ve Hint okyanusları boyunca bulunabilir. Bazıları gelgit havuzlarında, deniz yosunu ve alg yataklarında bulunabilse de, genellikle deniz tabanında, mercan resiflerinde ve kayalık alanlarında yaşarlar . Genellikle geceleri kabukluları ve bazen de küçük balıkları avlamak için ortaya çıkarlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu ahtapotların vücutlarında ve kollarında çok sayıda mavi halka bulunur. Bu halkalar, hayvanların parlak renkleri, olası yırtıcılara karşı bir uyarı olarak kullandığı aposematizmin bir örneğidir.

Mavi Halkalı Ahtapotların popülasyonu yani sayıları tam olarak bilinmemektedir. İnsan tüketimi için hedeflenmezler ancak bazen akvaristler için özel olarak satışı yapılmaktadır. Çok sığ sularda yaşadıklarından, kıyı gelişimi veya diğer insan faaliyetlerinden kaynaklanan değişikliklere karşı savunmasız olabilirler. Bu yüzden nesillerinin tehlikede olup olmadığı bilinmiyor.

Bilinen 4 türü vardır ve hepsi Bengal Körfezi’nde yakalanan yalnızca tek bir örneğe dayanarak tanımlanmıştır. Bazı bilim adamları, bu canlının kendine özgü bir tür olarak kabul edilip edilmemesi gerektiğini hala sorguluyor.

Mavi Halkalı Ahtapotlar, Dünyanın en zehirli deniz canlıları arasında gösterilir ve boyutu küçüktür. Yaklaşık 6cm’den daha uzun değildir ve kollarıyla yaklaşık 20cm ye kadar büyükebildikleri tahmin edilir. Çoğu zaman sarı veya kum rengindedirler, ancak sizi ısırmak için hazırlandıklarında vücutlarında parlak mavi halkalar belirir. Bu bir gösteriş değil uyarıdır!

Zehri, sadece birkaç dakika içinde 20’den fazla insanı öldürebilir , ancak bunun olması pek olası değil ve kendilerini kışkırtılmış hissetmedikçe ısırmazlar. Genellikle gündüzleri gizlenirler ve geceleri avlanmak için çıkmaları onları insanlar için daha az tehlikeli yapar.

Mavi Halkalı Ahtapot’un Zehri

Bu küçük güzel canlının renklerini kesinlikle gösteriş için sergilemediğini söylemeliyim. Ortada mavi bir renk varsa büyük bir sorununuz var demektir.

Tükürük bezlerindeki simbiyotik bakteriler, tetrodotoksin (TTX) üretir. Bu madde, sinir uyarılarının iletimini engelleyen, güçlü bir nörotoksiktir. Kasların kasılmasını engeller ve potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açar. Bazı raporlar , TTX’in siyanürden 1000 kat daha zehirli olduğunu belirtiyor.

İnsanlar üzerinde ölümcül olmasının nedeniyse kasların işlevselliğini engelleyen zehri. Bu zehir vücudumuzdaki bütün kasların işlevselliği kısa süreyle felç ediyor. Bir çok zehrin zaten bunu yaptığını ve bunun ne gibi bir zararı olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak Mavi Halkalı Ahtapot’un zehrinin etkilediği kaslar arasında kalbimizde yer alıyor. Kısaca, sizi ısırdığında kalbiniz işlevselliğini kaybediyor ve kalbinizin geçici bir süre durmasına neden oluyor.

Mavi Halkalı Ahtapot Isırığı ve Tedavisi

Mavi Halkalı Ahtapot sizi ısırırsa, çeşitli belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Aslında ısırığın kendisini hissetmeyebilirsiniz, ancak meydana geldiğinden şüpheleniyorsanız hemen tıbbi tedavi almanız zorunludur.

Belirtiler, yaşınız ve genel sağlığınızının yanı sıra vücudunuzda salınan zehir miktarına göre de değişebilir ancak yaklaşık 10 dakika içinde hızla vücuduna yayılıcaktır. Raporlanan bazı başlangıç aşamasındaki belirtiler aşağıdaki gibidir;

  • Aşırı Tükürük Üretimi
  • Yutma Zorluğu
  • Göğüste Sıkışma
  • Karıncalanma
  • Uyuşma
  • Terlemek
  • Baş Dönmesi
  • Baş Ağrısı
  • Mide Bulantısı
  • Görme Kaybı

Bu belirtilerden sonra işler biraz daha kötüye gider ve sizi felç, kaslarınızda zayıflık, koordinasyon eksikliği, dokularınızda oksijen eksikliği, teninizde mavi veya mor gibi görünen renk bozulmasına neden olur.

UYARI: Mavi halkalı bir ahtapot ısırığı, zehirinin öldürücü olmasından dolayı, gerçek bir tıbbi acil durumdur. Isırılırsanız veya canlının size zehir enjekte ettiğinden şüphelenirseniz bile derhal tıbbi yardım almalısınız. Mavi Halkalı Ahtapot zehri için bir panzehir yoktur.

Akvaryumlarda Mavi Halkalı Ahtapotun Beslenmesi

Dikkatli olursanız herhangi biri tarafından sokulmaktan korkmak için çok az neden vardır. Sadece bu canlıyı akvaryumunuzda beslemeyi düşünürseniz arkadaşlarınıza göstermek için bile dürtmeyin.

Mavi halkalı ahtapotlar sadece kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ısırırlar. Çok küçük alanlara girip çıkabildiklerinden akvaryumunuzdaki saklanma alanı olabilecek herhangi bir nesneye dokunmamaya dikkat edin.

Her ahtapot türün de olduğu gibi Mavi Halkalı Ahtapotlar da tam bir kaçış uzmanıdır ve akvaryumunuzdan çıkmanın bir yolunu kesinlikle bulacaktır. Bu yüzden kapalı bir sisteme sahip olduğunuzdan ve bu küçük canlının hiç bir koşul ve şart altında akvaryumunuzdan çıkamayacağından emin olmalısınız.

Bu türün ortalama ömrünün 2 ila 3 yıl olduğu bilinmektedir. Kısaca akvaryumunuza girdiğinde, muhtemelen ömrünün yarısını tamamlamış olacaktır. Ayrıca lojistik olarak sevk edilmelerinde başarı oranının oldukça düşük olduğu raporlanır.

Doğa da küçük balıklar ve kabuklularla beslendiği için akvaryumunuzda da bu tür etli gıdalara ihtiyaç duyacaklardır.

Bu küçük ama tehlikeli canlı, sıra dışı insanlar için sıra dışı bir evcil hayvan olabilir. Ancak bütçenize göre daha sıra dışı, daha pahalı ve aynı derecede tehlikeli başka bir canlı isterseniz Evinizde Köpek Balığı besleyebileceğinizi de söylemeliyiz.

Peki biz akvaryumcu da ne mi yaptık? Fiyatı o dönemler ortalama bir balık kadar olan canlıyı (net hatırlıyorum 50₺) tabi ki alamadık. İşin özü, işletme sahibi bir kaç sorudan sonra bu canlı için uygun olmadığımıza karar verdi ve bize satmak istemedi. Eskiler bilir, bir zamanlar işletme sahipleri, canlıları sadece bakabilecek müşterileri için tutarlardı ve her canlı herkese satılmazdı.

Kaynaklar:

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir