Evde Köpek Balığı Beslenir Mi?

Evde Köpek Balığı Beslenir Mi?

Köpek balığı türlerinin bazıları evde beslenebilir .Hiç biri Jaws olmayacak ama evde köpek balığı beslemeniz, arkadaşlarınız arasında sizi havalı görünecek.

İçindekiler

Bir zamanların efsanesi Jaws‘ı izlemeyen nesil neredeyse yoktur. Film yayınlandıktan sonraki bir kaç yıl boyunca bir çok psikolojik vaka meydana gelmiş Amerika sahillerinde insanlar yıllarca denize girmemişti. Peki evde köpek balığı beslenir mi?

Belki şaşırıcaksınız ama bir çok köpek balığı türünü evde besleyebilirsiniz. Elbette hiç biri bir Jaws olamayacak ama evinizde köpek balığı beslediğinizi söyleyerek arkadaşlarınıza hava atabileceğinizi garanti ederiz.

Çok küçük köpek balığı türü diye bir şey olmamasına karşın köpekbalıkları arasında daha ufak türler de vardır. Bunlardan en küçüğü Cüce Fener köpek balığıdır ve yaklaşık 40 cm boya ulaşırlar. Ne yazık ki derin okyanus canlıları arasındadır ve esaret altında yaşatılmaları mümkün değildir.

cüce fener köpek balığı evde köpek balığı beslemek

Evde Köpek Balığı Beslemek İçin Hangi Türler Seçilmeli?

Arkadaşlarınıza hava atmaya yada bir köpek balığı aşığı olarak onlardan birini beslemeye karar verdiyseniz öncelikle doğru seçimi yapacağınızdan emin olmalısınız.

Ülkemizde çok nadir türler çok nadir zaman aralıklarında bulunabiliyor. Buna karşın sektörle ilgili daha gelişmiş ve bu canlıların habitatlarına daha yakın ülkelerde bir çok türü satın almanız mümkün. Hatta sadece köpek balığı akvaryumları üzerine faliyet gösteren ve özel akvaryumlar yapan firmalar bile mevcut.

Bir çok köpek balığı türü satın alabilmenize karşın hangi türlerin okyanuslarda kalması gerektiğini ve hangi türlerin evinizdeki akvaryuma uyum sağlayabileceğini araştırmanız gerekir. Köpek Balık’ları pekte ufak canlılar sayılmazlar ve istemediğiniz boyalara ulaşabilirler. Bu akvaryumunuzu değiştirmenize yada canlıyı öldürmenize neden olabilir.

Köpek Balığı Ne Kadar Büyür?

Ülkemizde henüz mümkün olmasa da köpek balığı ararken yavru Çekiç Baş Köpek Balık’larına resif Köpek Balıkları’na yada Hemşire Köpek Balıkları’na rastlamanız mümkün. Bu türlerin bazıları yılda 30 cm kadar büyüyebilir. Hemşire Köpek Balıklarının boyu 3 metreye ulaşabilir.

Köpek Balıkları’nın ömrü 25 ila 35 yıl arasında olabilir. köpek balığı beslemeye karar vermeden önce gelecek nesillere bırakacağınız mirasıda yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

evde köpek balığı beslemek. çekiş baş köpek balığı

Akvaryumunuz için köpek balığı ararken, seçeceğiniz türün bilinen maksimum büyüklüğünü bilmeniz önemlidir. Seçeceğiniz türün maksimum boyutlara ulaşaması pek mümkün olmayabilir ama tuzlu su akvaryumlarında öğrendiğimiz ilk şeylerden biri de her zaman istisnaların olabileceğidir. Belirlediğiniz türün maksimum uzunluğu ihtiyacınız olan akvaryum ölçüleri hakkında size fikir verecektir.

Evde köpek balığı türlerinin en ideal olanları resifler de dipte yaşayan türlerdir. Akvaryumlarda besleyebileceğiniz bu türlerin bir çoğu 1 metreye kadar büyüyebilir. Bu köpek balıkları resiflerde mağaralar ve çıkıntılar arasında dolaşırlar. Hatta Apolet köpek balığı gibi bazı türler dar alanlarda daha rahat hareket etmelerini sağlayan bazı özel hareketler sergilerler.

Long Island Aquarium‘un küratörü ve kurucu ortağı Joe Yaiullo, “Evinize evcil hayvan olarak köpek balığı almayın” diyor. Ancak evde köpek balığına sahip olmak isteyen intaçı insanlar için, zeminde yaşayan türleri öneriyor ve tankın yaşamları boyunca onları barındıracak kadar büyük olduğundan emin olmak için, satın alınacak türün önceden araştırılması gerektiğini belirtiyor.

Köpek Balığı Nasıl Beslenir?

Evde köpek balığı beslemenin bir diğer zorluğuda besin zincirinde üst sıralarda yer almasıdır. Büyük Beyaz köpek balığı’nın zirvedeki yerini ekolojik bir felaket yaşanmadığı sürece koruyacağından eminiz. Bu köpek balığı akvaryumunda başka türleri barındıramayacağınız anlamına gelir.

Şehir akvaryumlarında gördüğünüz iç içe yaşamı evlerimizde taklit etmek hayal gücümüzün bize oynadığı bir oyundan ibaret. Tuzlu su balıklarının uyumu karmaşık bir ekosisteme ve besin maddelerinin ortamdaki bulununurluğuna dayanıyor.

Arslan Balığı Avlayan Köpek Balığı evde köpek balığı beslemek

Köpek balığı akvaryumunda diğer sakinler için beslenme zamanı tehlikeli bir ana dönüşebilir. Estetik amaçlı olarak, çoğu insan köpek balıklarının yanında akvaryumda başka türlerinde olmasını isteyebilir ama bunun doğuracağı sonuçlara da hazır olmaları gerekir.

Manhattan Akvaryumları’nın sahibi Caparatta, “Diğer balıklardan bazılarını yemeleri gerçekten sadece bir zaman meselesi… Akvaryumda yarısı yenmiş halde bulduğumuz bir çok pahalı balığımız oldu” diyor ve bize bazı ip uçları veriyor.

Caparatta, akvaryumlarda köpek balıklarının iyi beslendiği sürece diğer sakinler için bir şans olabileceğini söylemiş. Filmlerde ve internette gezerken gördüğümüz yüzeyden elle beslenmeleri konusunda da ciddi bir uyarı yapmış ”maşa kullanın”

Köpek Balığı Akvaryumu Maliyeti Ne Kadar?

Ek bilgi olarak evde köpek balığı beslemek istiyorsanız bunun maliyeti 15.000$ ila 1.000.000$ dolar arasında değişebilir. Bunun yanı sıra evde besleyebileceğiniz en iyi türlere de bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Tehlikeli ve düşük bütçeli bir canlı tercih etmek isterseniz Mavi Halkalı Ahtapot tams ize göre!

Eğer evde köpek balığı beslemeye karar verirseniz besleyebileceğiniz yedi köpek balığı türü hakkında incelememize bir göz atabilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir