Radion G6'da Ecotech Marine Neleri Değiştirdi?

Radion G6’da Ecotech Marine Neleri Değiştirdi?

Geçtiğimiz haftalarda Ecotech Marina, uzun bir aradan sonra yeni LED serisi olan Radion G6 modelini resmen duyurdu. Peki Ecotech bu seride neleri değiştirdi?

İçindekiler

Geçtiğimiz haftalarda Ecotech Marine firması uzun bir aradan sonra yeni LED serisi olan Radion G6 modelini resmen duyurdu. Bir çoğumuz bu durumu heyecan verici olarak karşılamış olsak da, henüz yeni bir aydınlatma satın almış veya Radion G5 modeli sahiplerince kafalarda bazı soru işaretleri de oluştu.

Radion G6’da Neler Değişti?

Üretici firma olan Ecotech Marine yeni Raidon G6 serisi için şu ifadeleri kullanıyor;

”EcoTech, Radion G6’yı tanıtmaktan gurur duyar. G6, ışık çıkışı ve renkteki etkileyici iyileştirmelerle mevcut Radion platformunun başarısını daha da ileriye taşıyor. En yeni Radion, yeni bir LED kümesi ve Radion’un yeteneklerini sınıfının en iyisinden akıllara durgunluk veren bir düzeye taşıyan Hybrid Hemispherical Edge Lighting optik sistemine sahiptir.”

Ecotech Marine

Elbette her firma kendi malını övecek değil mi? Bu övgüler bazen dopru bazen pek gerçekçi olmuyor. Buna en iyi örnek Apple iphone serisi 7 ve 8 olsa gerek. Bir üst model olarak lanse edilen iphone 8 ne yazıkki teknik açıdan iphone 7 ile arasında neredeyse hiç bir fark barındırmıyordu ve büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Neyseki aynı durum G6 serisi için geçerli görünmüyor.

Geliştirilmiş Spektrum

Radion G6, bir önceki model G5 ile aynı platform kullanılarak inşa edilmiş, ancak mavi ve UV renk spektrumunu genişleten yeniden dengelenmiş bir LED diyot dizisinin yanı sıra çıkışı gücünü iyileştirmek için HEI2 Optikleri taşıyor.

Radion G6 Spektrumunun Anatomisi
Radion G6 Spektrumunun Anatomisi

Beyazlar, mavinin üç farklı tonuna göre çok daha iyi oranlarda üretilmiş. Ekstra 430nm gerçekten daha ‘Aktinik bir görsele’ katkıda bulunuyor ve aynı şekilde yeni dahil edilen 395nm UV’ye yakın, egzotik mercan pigmentlerinin, özellikle de yalnızca yüksek enerjili dalga boyları tarafından uyarılan birçok Acropora mercanının mavi floresan renklerini öne çıkararak daha fazla görsel şölen sunuyor.

Daha Fazla Yayılma Alanı

En büyük iyileştirme ise LED açıları ve dağılımı üzerinde yapılmış. Tuzlu su akvaryumlarında PAR değeri ve bunun akvaryumunuza eşit bir şekilde dağılımı önemli konulardan biridir. Radion G6 Pro & Blue spektrumunun tekdüzeliği, yalnızca LED’lerin yeniden dağıtılmasından kaynaklanmıyor çünkü yayılma, ikincil bir lens kümesi kullanan bir ışıkta 110 dereceden 126 dereceye yükseltilmiş. Bu 100 birleştirilmiş lensle birlikte çalışmak için birincil lense özel bir kaliteye sahip LED’lerin dikkatli seçiminden kaynaklanıyor. Bakalım bu nokta da DIY LED’ciler nasıl bir yol izleyecek:)

Radion G6 Işık Yayilimi
Radion G6 Işık Yayilimi

Yeni serisi Raidon G6 da Ecotech bu yeni ışık dağılımı sayesinde G6 120x 120cm ‘lik bir alanda eşit PAR değeri sağlıyor. Bunun 120x120cm bir akvaryumun üzerinde tek bir G6 kullanabileceğiniz anlamına gelmediğini de hatırlatmak isterim. Sapla samanı karıştırmayalım:)

G6 Pro ve G6 Blue arasındaki Farklar

Radion G6 Blue ve G6 Pro modeli armatürler, bir önceki Radion serisi G5 Blue ve G5 Pro serisi armatürlerle aynı özellikleri taşır.

Radion G6 Blue, gelişmiş spektrum kontrolüne ihtiyaç duymadan yoğun bir mavi renk spektrumu üretir. G6 Blue, Çok fazla ayar yapmanıza gerek olmadan, zahmetsiz ve basit bir şekilde mercanlarınızın büyüme ve renklenme koşullarını yerine getirmenize olanak sağlar.

G6 Pro modeli ise, çok daha fazla renk seçeneği ve renk spektrumlarına sahiptir. Bu akvaryum sahibinin kendi belirlediği renk aralıklarını ayarlamasına ve düzenlemesine olanak tanır. Daha fazla ayar imkanı vardır ve daha deneyimli akvaristler için tavsiye edilir.

G6 ve G5 Arasındaki Farklar

G6 serisinin ısı emicisi, sürücüsü ve profili bir önceki Radion G5 serisi ile aynıdır, Eyer bir G5 sahibiyseniz aynı RMS montaj seçeneklerini ve aksesuarlarınızı kullanarak kolayca bir yükseltme yapabilirsiniz. G6 serisi armatürler ayrıca, Eoctech MArine firmasınıntuzlu su akvaristlerine sunduğu gelişmiş aydınlatma kontrol teknolojisi olan Mobius ve bir diğer kontrol sistemi olan Neptune Systems Apex kullanıcıları için de hazır olarak kutudan çıkar.

Yükseltme Kitleri

G6, G5 ile aynı alt yapıyı kullandığı için, G6 LED kartını ve HEI2 optik yükseltme kitini kullanarak mevcut bir Radion G5’i G6 modeline yükseltebilirsiniz. Aynı işlemle bir Blue’yu Pro’ya veya bir Pro’u Blue modelinede dönüştürebilirsiniz. G5 Radyon LED Işıklarınızın değişim zamanı geldiyse bir G6 satın almadan sadece bu upgrade kitlerini kullanaraj bir yükseltme yapabilmeniz mümkün.

G5 den G6 Ya Yükseltme Kiti
G5 den G6 Ya Yükseltme Kiti

Ülkemize bu kitlerin gelip gelmeyeceği henüz belirsiz. İthalatçılar bünyelerinde bu kitleri geçmiş dönemlerde bulundurdularsa da artık yedek parça ve bu tür upgrade kitlerinin ülkemize girişi pek bulunmuyor.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir