Reef Factory İncelemesi Yeni Bir Marka!

Reef Factory İncelemesi Yeni Bir Marka!

Dünya genelindeki akavristler için henüz yeni olan Reef Factory için biraz arıştırma yaptık ve bazı soruların cevaplarını almaya çalıştık. İşte Reef Factory İncelemesi.

İçindekiler

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada Reef Factory markasının ithalatının yapıldığı duyuruldu ve çok geçmeden bir çok işletmedeki raflarda yerini aldı. Hem Türk hemde Dünya genelindeki akavristler için henüz yeni olan Reef Factory için biraz arıştırma yaptık ve bazı soruların cevaplarını almaya çalıştık. İşte Reef Factory İncelemesi ve A dan Z ye merak edilenler

Reef Factory Kimdir?

Reef Factory incelemesine geçmeden önce biraz marka hakkında bilgi vermek isterim. 2017 yılında Marek Protasewicz ve Jaroslaw Wojczakowicz tarafından kurulan Reef Factory, Polonya merkezli ve tahmin edebileceğiniz gibi Rus kökenli bir firma. Firmanın kurucularından Marek Protasewicz Varşova borsasında işlem göre bir oyun şirketinin de ortakları arasında. Bu, geliştirdikleri Smart Reef uygulamasının neden diğerlerinden farklı olabileceğini de açıklıyor.

Yaptığımız ilk araştırmada firma, Türkiye distribütör olarak bildiğimiz ithalatçılardan farklı bir isim veriyordu. N Akvaryum olarak ekipmanlarımızı da temin ettiğimiz Aqua Pet Garden. Araştırmalarımız derinleştikçe bunun pekte doğru olmadığını öğrendik ve Reef Factory kısa sürede bu hatayı düzeltti.

Reef Factory’yi ülkemize, sahibi Mısır asıllı İslam Amin olan Vekala Mühendislik tarafından getiriliyor ve sadece Türkiye de değil Mısır’da da markanın tek distribütörü olarak faliyet gösteriyor. Vakela Mühendisliğin hedefleri arasında markayı diğer doğu ülkelerine de genişletmek ve satışını yapmakta var. Marka henüz tam anlamıyla Amerika piyasasına da girmemiş görünüyor.

Reef Factory Ürünleri Kurulum Şeması
Reef Factory Ürünleri Kurulum Şeması

Reef Factory Ne Vaad Ediyor?

Tam anlamıyla sektöre girişleri 2019 yılını bulan Reef Factory, devam eden ARGE çalışmalarıyla, BT teknolojisine dayanan ve akvaryum bakım süreçlerini otomatikleştirebilen, ölçülebilir faydalar sağlayan eksiksiz bir ürün serisini yaratmaya çalışıyor. Hedefleri bir çok tuzlu su akvaryumu sahibinin karşılaştığı sorunlara cevap bulabilmek.

Bu, ne yeni bir fikir ne de yeni bir ürün yelpazesi. Önlerinde liderliği hiç kimseye kaptırmaya niyetleri olmayan ve akvaryum otomasyon çözümlerinde Krallığını ilan eden Neptune Systems Apex var. Türk akvaristler tarafından yeterli ilgiyi görmeyen Neptune Systems Apex, uzun süre raflardaki yerini korumuş ve efsane Cuma kampanyasında %50 ye varan indirimle ithalatçılar elerindeki bütün stoğu bitirerek bir daha getirmemişlerdi. Ayrıca bu ürüne sahip ama hala kullanmasını bilmeyen bir çok akvarist de bulunuyor.

Reef Factory bir takım farklara sahip. İthalatıcı firma sahibi İslam Amin, Reef Factory ürünleri için Türkçe kullanım kılavuzlarının hazırlandığını ve bunların internet üzerinden herkesin erişimine açılacağını söylüyor. Bu, ürünler için büyük bir kullanım kolaylığı sağladığı gibi akvaristler tarafından anlaşılabilirliklerinde arttırcaktır.

Ayrıca bize göre firmayı öne çıkarın şey otomasyon çözümleri değil, yeni geliştirdikleri ve Dünya genelinde diğer LED aydınlatmalara kıyasal en iyi PAR/PER değerine sahip olduğu idda edilen Reef flare Pro LED aydınlatma serisi

Reef Factory Flare LED Aydınlatma Serisi
Reef Factory Flare LED Aydınlatma Serisi

Markanın Hangi Ürünleri Geliyor?

Reef Factory incelemesinde ürün çeşitliliği olarak resmi web sitesinde bulunan bir çok ürün Türk akvaristlerin beğenisine sunulacağını öğrendik.

  • 3 Model LED Aydnlatma Serisi
  • 3 Model LED Bar Serisi
  • Kh Keeper
  • 2 Model Dozaj Pompası Serisi

Bunlara ek olarak markanın henüz son kullanıcıya duyurmadığı bir Dalga Motoru Serisi ve Akıllı Test Kitleri de mevcut. Türk akavristler için Dalga Motoru serisinin Eylül, Akıllı Test Kitlerininse Temmuz ayında görücüye çıkacağı tahmin ediliyor.

Reef Factory kH Keeper
Reef Factory kH Keeper

İptal, İade, Değişim ve Garanti

Reef Factory ürünlerinin, Dünyanın en yüksek standartları olan Avrupa standartlarına göre üretilen, tüm kalite ve çevre standartlarına sahip olan %100 bir Avrupa malı olduğunu söylemekle başlamak isterim.

Islak bir hobimiz olduğu düşünülürse elektronik cihazlar için daha fazla garanti talep etmek pekte yanlış olmaz dedik ve Reef Factory incelemesinde bir çok akvaristin 2. planda tutuğu ürün garantisi ve olası arıza durumlarına odaklandık. Reef Factory bu konuda Türk akvaristler için kendi standartlarını belirlemiş.

İslam Amin Reef Factory ürünleri için lojistik sürecini ortlama 4 gün olarak veriyor ve olası arıza, bozulma ve değişim süreci için 2 haftalık bir periyotta bunu çözümlemeyi umduklarını dile getiriyor. Yani ithalatçılardan sıkça duyduğumuz ”stokta kalmadı” ibaresi bu marka için geçerli olmayabilir. Bu şimdiye kadar Türk akavristler’in beğenisine sunulan yabancı markalar için verilen en iyi süre!

Türkiye de satışı yapılan ve Dünya çapında rüştünü ispat etmiş bir çok markanın hala ülkemizde bir servisi bulunmuyor ve olası bir arızada bunun çözümlenmesi aylarca sürebiliyor veya hiç bir sonuç alınamıyor.

İslam Amin ayrıca markaya ait bütün ürünlerin parçalarında sürekli stoklarında olacağını söyleyerek Reef Factory incelemesinde tam olarak duymak istediğimiz şeyi de söyledi.

Yinede bu kriterlerin bayiler tarafında değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Bu yüzden satın almadan önce tedarikçinizden bu bilgiler almanızda fayda var.

Reef Factory İncelemesi: Kullanıclar Neler Söylüyor?

Reef Factory incelemesinde artılarından bahsetmeyeceğim çünkü henüz ülkemizde bunu yapabilecek kimse yok. Ben daha çok Reef Factory ürünlerini kullanan Dünya genelindeki akvaristlerin sözlerine kulak vereceğim. Peki onlar ne diyor?

Otomasyon sistemleri, uygulamalar ve kablosuz bağlantılar söz konusu olduğunda akvaryum sektöründe bu ürün yelpazesine sahip firmaların en büyük kronik sorunu güncellemeler ve bağlantılar oluyor. Reef Factory firması da görünüşe göre bundan nasibini almış ve bu konuda bir çok başlık açılmış. Ancak başlıkların tamamı her bir sorun için hızlı bir güncelleme ve sorunun çözümüyle sonlanıyor.

En çok dikkatimi çeken geri bildirimler arasında, ölçüm cihazlarının tam olarak doğru değerleri vermediği olanlardı. Bu sorunlar da, kalibrasyon hatası yapan kullanıcılardan kaynaklı gibi görünüyor.

Firmanın Resmi Web Sitesine ve sosyal medya hesaplarına buradan ulaşabilir, ürünleri bayiler ve ithalatçı firma aracılığı ile temin edebilirsiniz. İthalatı firma henüz internet üzerinden satış yapmadığı için sadece Telefon ve Whatsapp üzerinden hizmet veriyor. Tavsiyem İnstagram hesabı üzerinden iletişime geçmeniz olacak. Son olarak kulanıcılar arasında en popüler ürününün KH keeper olduğunu da söylemek iserim.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

2 yanıt

  1. Merhaba;

    İslam beyle bizzat tanışma fırsatı buldum. Hatta sağolsun satınaldığım KH Keeper ürününü geliip bizzat kendisi kurdu. Tesadüfen Bursada bulunması da tabi bu işe ön ayak oldu. Ancak son derece yardım sever ve ilgili bir satıcı. Her başım sıkıştığında kendisini aradım ve her zaman yardım aldım. Şu an elimde Reef Flare pro Blue , 4 lü dozaj pompası, Large dosaj pompası, Smart feeder, Kh Keeper, Level Keeper, Smart Roller, Tds metre ve Thermo control ürünleri var. çok seyahat eden biri olarak her biri hayat kurtarıcı ürünler. Her bir ürünün bağımsız tekil çalışması yani diğer sistemler gibi bir Ana kontrolcüye ihtiyaç duymadan çalışabiliyor olması çok avantajlı. Ben ürünlerden çok memnunum.

  2. Merhaba,

    İçeriğimizi hazırlarken İslam bey bize destek olarak sorularımızı yanıtlama nezaketini göstermişti. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir