Reef Moonshiner Metodu Nedir?

Reef Moonshiner Metodu Nedir?

Şimdi yep yeni bir teknik özellikle Amerika kıtasında hızla yayılıyor gibi görünüyor. Andre Mueller tarafından yaratılan Reef Moonshiner metodu.

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumu sektörü gelişmeye ve güncellenmeye devam ediyor. Şimdi yep yeni bir teknik özellikle Amerika kıtasında hızla yayılıyor gibi görünüyor. Andre Mueller tarafından yaratılan Reef Moonshiner metodu.

Andre metodunu kendi akvaryumunda uzun süre denemiş ve başarıya ulaştırmış gibi görünüyor. Sizin için Reef Moonshiner metodu hakkında Andre ile biraz konuştuk.

Reef Moonshiner Metodu Nedir?

Özünde Zevit metoduyla aynı gibi görünüyor. Ancak Zeovit metoduna kıyasla daha spesifik bilgilere ihtiyaç duyuyor. Hani nerdeyse işi şansa bırakmayanlar için cümlesi bu metod için geçerli olabilir. Metod kısaca su değerlerinin okyanuslarla aynı olması prensibi üzerine kurulu ve günlük, haftalık olarak elementlerin dozlamalarını içeriyor.

Reef Moonshiner Metodu Nasıl Kullanılır?

Andre’nin bu metod için enteresan bir iddası var. Andre bu metodda su değişimlerine gerek olmadığını, hatta bunun yapılmaması gerektiğini ve ihtiyaç duydukları su değerleri yüzünden birlikte yaşatılması zor olan türlerin de birlikte yaşatılabileceği inancında. Ancak yeni gelinimiz için bunların gerçekliği henüz tartışmaya açık.

Andre Reef Moonshiner metodu için herhangi bir kimya veya biyoloji bilgisine ihtiyacınız olmadığını söylüyor. Tuzlu su akvaryumlarında bazı iz elementlerin ne kadar hassas olduğunu ve bunların azalmasının akvaryumlarımızda ciddi sorunlara neden olduğu konusunda herkesle hem fikir. Ancak eser elementler söz konusu olduğunda kendi metodunun en iyi çözüm olduğu iddasında.

Andre’nin iz elementler konusunda bu kadar hassas oluşu ancak su değişimlerine gerek duyulmayacağını söylemesi bizce söylemleriye bir hayli zıt görünüyor. Ancak bu noktada işin içine ICP testini sokmuş

Reef Moonshiner için ATI ICP testi

Öncelikle yapmanız gereken Andre’nin e-junkie sitesinde açtığı sanal mağazasına giderek kullanım kılavuzunu ve hesaplama araçlarını indirmek. Bu tamamen ücretsiz sunduğu bir hizmet. Ancak daha sonra dozlanmaları için Reef Moonshire ürünlerini satın almanız gerekiyor.

Andre dozlamaları 3 kategoriye ayırmış;

Günlük Dozlama

Günlük dozlama iz elementlerin bazılarını ve ICP testinde çıkmayanları kapsıyor. Günlük olarak İyodür, Manganez, Kobalt, Krom, Demir, Vanadyum ve ek seçenekler olarak kendi ürünleri olan Vitamin-X ve Likit Çamuru. Ama Biyoloji ve Kimya bilmemiz gerekmiyor:)

ICP Testinden Sonraki Düzeltme Dozajları

Burada hedeflenen seviyeler Andre’nin ücretsiz olarak verdiği tablolarda gösteriliyor ve Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Brom, Stronsiyum, Bor, Florür, Baryum, Molibden, Nikel, Çinko ve Kalay’ı kapsıyor. Aylık veya iki ayda bir uzatılabiliyor. (Kalsiyum reaktörü kullananalar için bu aşama gerekmiyebiliyor).

Günlük/Aylık/Üç Aylık Aralıklarla Rubidyum Dozlanması

Bunu şiddetle tavsiye ediyor. Sebebine gelince bir çok yumuşak ve LPS mercan türü için gerekli olduğunu, tuzlu su akvaryumlarının genelinde bu değerin neredeyse tükenme seviyelerinde seyrettiğini ve çoğu tuz markasının içeriğinde yeterli düzeyde bulunmadığını idda ediyor. Bunun nedeni olarak da bu elementin pahalı bir unsur olmasını öne sürmüş. Yani tuz markaları maliyetlerini arttırdığından dolayı bunu kullanmıyor.

Bu rutinlerin sonuçlarının analizi için yine ICP Testi şartı var. Andre tuzlu su akvaryumları için üretilen test kitlerinin akvaristlere tam değerleri veremediğini ve bu yüzden sorunlar yaşandığı kanısında. Yani bu metodu kullanacaklar dijital ve diğer test kitlerini rafa kaldırıyor. Değerler istenilen seviyeye geldiğinde ICP test aralığıda 4 ila 6 hafta gibi rutinde devam edebiliyor.

Reef Moonshiner hesaplayıcısı
Andre’nin Hesaplayıcı Aracı

Andre bu metod için sadece ATI/ICP testini baz alıyor. Bunun için kendince bazı gerekçeleri vardır eminiz. Bu testin Türkiye kullanıcıları için maliyeti yaklaşık 50 Dolar civarında.

Andre’nin bir hayli de müridi var. Bu metodu kullanmayı seçenler için, sorularına ve sorunlarına yanıt verdiği bir Facebook Gurubuna sahip. Dilerseniz siz de bu gruba katılabilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz. Gruba katılmak için tek bir sorusu var’ Bizi nasıl buldun? O noktada N Akvaryum® cevabını hepinizden bekliyorum:)

Gelelim bazı üzücü haberlere. Andre bize avrupalı akvaristler için bu metodun pek olası olmadığını söyledi. Amerikada bazı küçük işletmelerde raflarda yerini alan Reef Moonshire ürünleri’nin hukuki nedenlerle Amerika dışına çıkaramadığını söylüyor.

Andre’nin bu metodla nasıl bir başarı yakalayacağını bizde merak ediyoruz. Ancak gizemeli tavırları, henüz hiç kimsenin yüzü görmemiş olması ve arkasında bir şirketin bulunmuyor oluşu bizleri biraz endişelendiriyor. Her ne kadar ülkemize bu metodun gelmesi bir hayli güç olsa da Amerikalı akvaristlerin her an tedarik sürecinde bazı sorunlarla karşılaşması mümkün.

reef moonshiner metodu kullanan akvaryum görseli

Dikkatimizi en çok çeken şeyse, Andre’nin metodunun başaralı olduğunu gösterdiği görsellerin hepsinin Uv ışık altında ve filtre kullanılarak çekilmiş olması. Bu bize mercanlarına bakamayan acemilerin başvurduğu en klasik taktiği hatırlatıyor. Her şey lacivert mercanlar hariç!

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir