T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası

Piyasada bir çok akvaryum sehpası modeli bulmak mümkün. Peki dünya devlerininde kullandığı T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpanızı kendiniz yapmaya ne dersiniz?

İçindekiler

Piyasa da bir çok farklı materyalden bir çok farklı akvaryum sehpası bulmak mümkün. İlk kullandığım akvaryum sehpası çelik, ağar ve yamuktu:) Zamanla paslanması büyük bir probleme dönüşmüştü. T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası başka bir alternatif olarak, içimizdeki bir şeyler inşaa etme arzusu için iyi bir seçim gibi görünüyor.

Kaç Çeşit Akvaryum Sehpası Var?

Bu sorunun cevabı çok karmaşık değil ama kişisel fikirler hala ön plana çıkıyor. Eski toprakların ve tatlı su akvaryumlarından tuzlu su akvaryumlarına geçiş yapanların favorisi hala kaynaklanmış çelik.

Sunta ve benzeri ahşap ürünler: Küçük ve sump haznesi bulunmayan akvaryumlar için ideal olabilirler. Evimizdeki herhangi bir sehpa, çalışma masamız, murfak masası ve buna benzer ev eşyalarını bu kategoriye sokabiliriz. Tabi sadece akvaryumlar için üretilen ve sump haznesi için özel alanlara sahip modelleri de bulmak mümkün

Meşe ve benzeri doğal güçlü ağaçlar: Bu ülkemiz de en sık kullanılan akvaryum sehpalarından biri. Özellikle akvaryum üreticilerinin de tercihi. Kullanımının ve kurulumunun üreticiler için kolay olduğunu söyleyebilirim çünkü yüzlercesinin inşaasına tanıklık ettim. Ben de kendi akvaryumum için bu kategorideki bir sehpa kullanıyorum.

Kaynaklanmış Çelik: Aralarında en estetik olmayan, ağar ama bir o kadar da güçlü bir seçim Hala akvaryumları için kaynakçıların yolunu tutan akvaristler var. Özelikle çok büyük akvaryumlar için bunun kaçınılmaz olduğunu düşünenelerde var ama işin aslı pekte göründüğü gibi değil.

T-Slot Alüminyum: T-Slot üreticilerden Framing Tech her ne kadar T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası üretmiyor olsalarda ”Eyer kendiniz için hafif, güçlü ve sağlam bir akvaryum sehpası icat edebilseydiniz bu alüminyum olurdu” diyor:)

Elos'un T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası
Akvaryum Üretici Elos’un ürettiği T-Slot Alüminyum Profilli Akvaryum Modeli

Akvaryum Sehpaları Arasındaki Farklar

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası yapımına başlamadan önce, diğer akvaryum sehpalarıyla kısa bir kıyaslama yapalım.

Sertlik söz konusu olduğunda Çelik tartışmasız liste başıdır ancak daha yumuşak gibi görünen T-Slot Alüminyum profiller, üretim aşamasında manganez, magnezyum ve çinko gibi diğer elementlerle harmanlandığında çelikten çok daha sağlam bir materyale dönüşürler

Büyük bir akvaryumunuz varsa sağlamlık hayati bir öneme sahip olur. sunta ve benzeri ürünler her ne kadar çok daha şık görünse de söz konusu büyük akvaryumlar olduğunda listeden hemen elenirler. Bunun için Doğal ağaçtan yapılan bir temel inşaa edebilirsiniz. Ancak akvaryum hacminiz büyüdükçe bu ağaçların desteklenmesi ve bölümlere ayrılması gerekir. Bu sump hazneniz için bir soruna dönülecektir.

Tabi bu nokta da çelik yine ön plana çıkıyor. Çok büyük akvaryumları bile kolaylıkla taşıyabilen kaynaklanmış çelik sehpalar aklınıza takılan acaba? sorusunu kesinlikle ortadan kaldıracaktır. Ancak T-Slot Alüminyum profiller yumuşak gibi görünselerde paranızın karşılığını bu nokta da size vereceklerdir. Çelikten çok daha güçlü bir T-Slot profili seçimi yapabilirsiniz.

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası Modelleri Fotoğraf: @Polyppal

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası Avantajları

Bu konuyu farklılıkları yerine ayrıca ele almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu noktadan sonra artık söz konusu olan bir rekabet değil tamamen dayanıklılık. Akvaryum ve Sump Seçiminize bağlı olarak tercihi size bırakacağız.

Sunta ve benzeri materyaller yıkıcı bir özelliğe sahip suya karşı neredeyse hiç direnç gösteremezler. bu tür materyaller suyu emer ve zamanla bütünlüğü bozulur. Bu da eninde sonunda akvaryum ağırlığına karşı direncinin kaybolmasına ve çökmesine neden olur.

Doğal ağaçlar bu konuda daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ancak yine de sıvı ile temasında yumuşayarak eğilebilirler ve bu akvaryumunuz için terazinin bozulmasına, sızıntılara ve daha kötü senaryolara yol açabilir.

Çelik bu noktada sadece suyla uğraşıyor olsaydık daha iyi bir alternatif gibi görünebilirdi ancak sadece suyla değil tuzlu suyla uğraşıyor. Tuzlu su çeliğin er yada geç paslanmasına ve zamanla korozyona uğrayarak sunta ve benzeri ürünler gibi bütün direncini kaybeder çökmesine sebep olacaktır. Her ne kadar özel boyalar olsa da akvaryum sehpanızı kurduktan sonra bu işlemi düzenli olarak yapmanız gerektiğinde çelik sehpanızın bütün alanlarına ulaşamazsınız.

Ve işte esas oğlan T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpaları! T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpaları suya maruz bırakıldığında kendini koruyan bir oksit kalama oluşturarak kendini koruyabilir. Ayrıca bunlara ek olarak bu direnç bazı yüzey işlemleri ve çelik de olduğu gibi bazı korozyon önleyici boyalar kullanarak çok daha dirençli bir hale getirilebilir. Belki de bu yüzden dünya akvaryum üretici devlerden Elos akvaryumları için T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası kullanıyor.

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası Montaj Parçaları
T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası Montaj Parçaları

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası Nasıl Yapılır?

Tabiki öncelikle T-Slot profillere ihtyiacınız olacak. bu profilleri bulmak oldukça kolay. Ülkemizde kısa bir Web araması yaparak bir çok T-Slot Profil Modeline ulaşmanız mümkün. Yine de tavsiyemiz bunu internet üzerinden değil yerel bir mağazadan teminiz etmeniz olacak.

Bunun nedeni profillerin belirlediğiniz ölçülere göre kesilmesi gerekmesi. Elbette bunu kendiniz de yapabilirsiniz ama profesyonel ve tam çizgide bir kesimle elinize ulaşması çok daha zarif bir tasarım ve hatasız bir yoldur. Yine de bunuda kendim yaparım diyorsanız özel olarak tasarlanmış bir testereye ihtiyacınız olacak.

Bir sonraki aşama profillerinizi birleştirmek ve eyer güçlendirmek isterseniz bağlantı aparatları. bunları internet üzerinden veya T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası profillerinizi temin ettiğiniz firmadan alabilirsiniz. Bundan sonrası eğlenceli bir Lego oyununa benziyor sadece.

T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası Kurulum Aşamaları
Fotoğraf: @Polppaal

Son olarak özellikle evli ve temizlik hastası eşleri olan akvaristler için bir ipucu! Akvaryum sehpanızın altına tekerlekler yerleştirebilirsiniz T-Slot Alüminyum Akvaryum Sehpası için oldukça kolay bir işlemdir ve akvaryumunuzun bakımlarını çok daha kolay bir hale getirerek, eşinizin ”bunun altı leş gibi olucak nasıl sileceğiz” endişesini baştan giderebilir 😉

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

4 yanıt

  1. Bizim de yıllardır kullandığımız bir alternatif. Özellikle ağır tip olanlarını 1 ton üzeri akvaryumlar’da tercih ediyoruz ve çok memnunuz.

  2. Açıkcası nerede bulurum diye özenip duruyordum yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir