Tuzlu Su Akvaryumu İçin Balık Uyumu

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Balık Uyumu

Tuzlu su akvaryumu balık uyumu ya da uyumsuzluklarının farklı sebepleri vardır. Her canlı hayatta kalmak, yemek yemek ve üremek için bir yarış halindedir.

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumu balık uyumu ya da uyumsuzlukları farklı sebeplere dayanır. Okyanuslarda her canlı hayatta kalmak, yemek yemek ve üremek için bir yarış halindedir. Önce neden bu canlıların birbirleriyle uyumsuz olabileceklerini anlayarak başlayalım.

Avcı Balıklar

Aslında av ve avcı açıklayıcı bir başlık sayılabilir. Bir süs karidesini tüketen Müren veya küçük bir Damsel balığını tüketen Arslan balığı gibi. Bu tür yırtıcılar kendinden küçük balıkları gıda olarak algılar. Küçük balıkların kendinden büyük balıkları av olarak görme fikrinin pekte akıllıca olmadığı söyleyebiliriz.

Tuzlu su akvaryumunuzda balık uyumunu sağlamak için pek çok akvaryum uzmanı bu tür yırtıcıları belirli bir balık topluluğunda tutmayı tercih eder. Büyük Gruperler, Hawks ,Snappers, köpek balığı ve diğer yırtıcı tür balıklar gibi.

Köpek Balığı Görseli
Köpek Balığı Görseli

Bölgeci Balıklar

Bölgesel saldırganlık söz konusu olduğunda balıkların çoğu aynı şekilde davranır ve bölgelerini koruma eğiliminde olabilirler. Özellikle uzun süredir kurulu ve bir çok balığınızın olduğu bir akvaryuma yeni bir balık eklemek isterseniz bunu çok hızlı bir yoldan öğrenebilirsiniz.

Genellikle balığın türünün önemi olmaksızın eski sakinler yeni arkadaşlarını bir süre rahatsız edecektir.

Bütün balıklarınızı aynı anda eklemek gibi bir fikriniz varsa akvaryumunuzda kurulmuş biyolojik düzeni alt üst edeceğinizi garanti ederiz. Muhtemelen düzen bozulur ve istemediğiniz bir çok sorunla karşılaşırsınız. Yinede böyle bir hata yaptıysanız size getireceği sorunların yanı sıra bölgeler belirlenene kadar ortalık biraz karışabilir ama sonunda hayat devam eder.

Her bir yeni balığın ya da omurgasızın akvaryuma eklenmesi belli bir prosedürü de beraberinde getirir. Yeni aldığınız balık ya da omurgasızı akvaryuma eklemek için bu prosedürlerede uymanız gerekir.

Kendi Türüne Düşman Balıkları

Bu tür saldırgan davranışlara en iyi örnek çift olmuş Palyaço balıkları gösterilebilir. Ayrıca bir çok balığın bu davranışı sergilediğini söylemek isteriz. Bir çift Angelfish, Butterflyfish yada Boxfish iniz varsa ve akvaryuma aynı türden dişi yada erkek başka bir balık eklerseniz sonu hüsranla bitebilir. Bu nedenle bazı türlerin akvaryumunuzda belirli bir sayıda sınırlandırılması gerekir.

Eğer akvaryumunuzda birbirleriyle uyum içinde hareket eden bir sürü balık hayal ediyorsanız önce balık uyumu için tuzlu su akvaryumu canlıları kategorimizde bulunan tuzlu su akvaryumu balıklarının seçimi ve birbirleriyle olan uyumlarını gösteren tablomuza bir göz atabilirsiniz.

Balık Uyumu ve Chromis Sürüsü
Chromis Sürüsü

Akvaryum Balıklarında Yumurtlama

Birçok balık türü yuva alanlarını, yaklaşan diğer balıklardan koruma eğilimindedir ve Damselfish ler gibi çok saldırgan olabilirler. Büyük akvaryum seçimi bu tür esaret altındaki balıklar için göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

büyük bir akvaryum sadece yumurtlayan türler için değil diğer tüm akvaryum sakinleri içinde bol miktarda yuva sağlar. Yellow Tang gibi Pelagic balıklar yada serbest yumurtlama yapan balıklar bu tür davranışları sergilemezler.

Fırsatçı Akvaryum Balıkları

Bu tür balıklar buldukları her şeyi yeme eğiliminde olurlar. Buna kabuklular kestaneler hatta kendinden küçük balıklar da dahil olabilir. Belli bir diyetleri olmadığı ve esaret altında her şeyi gıda olarak gördükleri için diğer balıklarınızın açlıktan ölmesine bile neden olabilirler. Buna en iyi örnek hemen hemen her şeyi yiyecek olan Trigger balığı verilebilir. Fırsatçılar genellikle diğer büyük yırtıcı türlerle birlikte tutulur.

Akvaryumunuza yeni bir canlı eklemeden önce, değerli balıklarınız ve/veya omurgasızlarınızın bir kısmının kaybedilmesiyle sonuçlanacak olan rekabetin önüne geçmek için onların davranış biçimlerini öğrenmeniz akıllıca olacaktır.

Tuzlu Su Akvaryumlarında Balık Uyumu

Tuzlu su akvaryumları tatlı su akvaryumlarına göre daha zor ve çok daha pahalıdır. Bu durum hem ekipmanlar hemde canlılar için geçerlidir.

Uyumsuz balık türleri satın almanız ciddi oranda harcama yapmanıza, aldığınız balıkları yaşatamamanıza ve maceranızın tatsız bir hal amsına neden olur. Bu da muhtemelen hobiye başlamadan bitirmenizle sonuçlanacaktır.

Tuzlu su akvaryumları balık uyumu hakkında daha fazla bilgi için önce uyum tablosuna bir göz atmanızda fayda var. Tabloyu incelerken her zaman istisnalar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bunun yanı sıra evcil hayvan mağazalarından da satın almak istediğiniz balıklar hakkında daha fazla bilgi isteyebilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar sorunsuz ve güzel bir akvaryum sahibi olursunuz. Sabırlı olun, bol bol araştırma yapın ve doğru canlıları seçtiğinizden emin olun ve her zaman kurulum rehberindeki adımları izlediğinizden emin olun.

Yapacağınız doğru seçimlerle evinizde görsel hazza dönüşecek küçük bir okyanus köşesi yaratmanız o kadar da zor değil.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir