Tuzlu Su Akvaryumu Pazar Analizi 2022

2022 Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizi

2021-2027 Tuzlu Su Akvaryumu Pazar Analizi heyecan verici veriler sunuyor. 2027 yılında 8.5 Milyar dolarlık bir pazar hacmine sahip olacağı tahmin ediliyor.

İçindekiler

Günümüzün ekonomik şartları, Pandemi ve Dünya genelinde giderek artan enflasyona rağmen tuzlu su akvaryumu sektörü pazar analizi, sektörün giderek yükselen bir hacmine sahip olduğunu gösteriyor. Bu veriler Dünya genelinde bir çok önemli işletmenin ve ülkeninde de katılımıyla yapılan araştırmalara dayanıyor.

Sektörde yer alan ve geçimini bu sektörden kazanan girişimci ve işletmeler için haberler her şeye rağmen güzel. Küresel tuzlu su akvaryumu pazarının büyüklüğünün 2027 yılına kadar 8,4 milyar dolara ulaşması ve aynı dönemde % 10,5 CAGR¹‘lik bir pazar büyümesi olacağı tahmin ediliyor..

Bu büyümenin içinde legal olmayan bazı kalemlerde var. Tuzlu su akvaryumu sektörü pazar analizine, özellikle sert mercanlarlar ve tek taşlı büyük LPS mercanların kaçakçılığıda dahil. Bu türler sadece akvaristlerin evlerini süslemiyor. Hatıra eşyası, takılar, yol inşaatı, kireç üretimi içinde kaçakçılığı yapılıyor ve buna okyanuslardan çıkarılan kayalarıda dahil.

Özellikle kayaların akvaristler için ”canlı kaya” olarak okyanuslardan çıkarılması, parçalanması ve bunun için dinamit kullanılması ekosisteme büyük ölçüde zarar veriyor. Bunun en iyi örnekleri Endonezya da yapılan araştırmalarda kanıtlanmış ve Endonezya hükümeti tuzlu su akvaryumu ticaretine ciddi kısıtlamalar getirmişti.

Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizi Son Kullanıcıya Göre
Fotoğraf: researchandmarkets.com

Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizinde Covid-19’un Etkileri

COVID-19 pandemisi’nin patlak vermesi, iş alanının çeşitli kesimlerini önemli ölçüde etkiledi. Tam sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı ve ithalat ve ihracat kısıtlamaları gibi çeşitli düzenlemelerin getirilmesi birçok şirketin kapanmasına neden oldu ve birçok şirket de bu krizde hayatta kalmak için biraz zararına da olsa ekstra çaba sarf etti. Tuzlu su akvaryumu sektörü pazarı, çeşitli yerlerdeki sıkı karantinalar ve zorunlu olmayan işletmelerin geçici olarak kapatılması nedeniyle COVID-19 pandemisinden doğrudan etkilendi.

Artık her şey yoluna girmeye başladığından, önümüzdeki yıllarda acemi akvariastlerin, gerekli olmayan çeşitli ekipman ve canlıya olan taleplerinin artması bekleniyor. Ancak Pandemi döneminde evcil hayvan sahiplerinin sayısındaki artış nedeniyle pazar analizi sektörün önemli ölçüde büyüyeceğini gösteriyor. Ayrıca, nano akvaryumlar giderek daha çok ilgi topladıkları ve çok daha az yer kapladıkları için, bu talebi arttırdıkları gözlenmiş.

Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizi Büyüme Faktörleri

1-Akvaryumların İç Mekanlarda Dekor Olarak Kullanılması

Son yıllarda tuzlu su akvaryumlarına olan ilgi birseyllikden çıkarak giderek işletmelerin bir dekor unsuru haline geldi. Hepimiz sosyal medya gruplarında işletmelerin kurdukları yeni akvaryumların boy boy tanıtımlarını görüyoruz değil mi? Daha yakından bakarsanız, bir çoğunun ofis ve iş yerine kurulumlar olduğunu görebilirsiniz.

Tuzlu su akvaryumlar tatlı su akvaryumlarından oldukça farklı. Sektördeki en büyük farklılıkta tuzlu su akvaryumu canlılarının tatlı su canlıları gibi üretilemiyor oluşu. Hepimizin akvaryumlarında vahşi doğadan toplanmış canlılar habitatımızın neredeyse %90’nı oluşturuyor.

2-E-ticaret sitelerinin artan penetrasyonu

E-ticaret ve çevrimiçi satışların artan yaygınlığı, çeşitli akvaryumlara ve aksesuarlarına olan talebi büyük ölçüde destekliyor. Tüketiciler, dünyanın her yerindeki çevrimiçi platformlar aracılığıyla haftanın yedi günü, günün 24 saati çeşitli yeni ürünlere erişebiliyor. Akvaryum aksesuarlarının bir diğer avantajı, ürün bilgilerinin daha kapsamlı olması ve ayrıca tüketicilere tüketici incelemeleri ve diğer yollarla iç görüler sağlaması. Birçok tuzlu su akvaryumu işletmesi müşterilerinin dijital varlığı yüksek olduğundan, çevrimiçi portallar aracılığıyla işlem yapıyor.

Avrupa komisyonunun Türkiye için hazırladığı E-ticaret penetrasyon oranları ise 2021 yılı itibariyle 22 Milyar Dolar olarak açıklandı. Büyüme oranıysa bir önceki yıla göre %69 gibi muazzam bir artış gösteriyor.

Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizi Küçülme Faktörleri

Tuzlu su akvaryumu sektörünün pazar payını düşüren en büyük etkenlerin başında verimli resiflerin bilinçsizce ortadan kaldırılmaları, siyanür ve patlayıcıların kullanımı ve buna bağlı olarak hükümetlerin bunlara karşı kısıtlayıcı yasalar uygulamaya başlaması. Tuzlu su akvaryumu sektörü pazar analizi birçok ihracatçı ülkenin, mercan ticaretinin yarattığı tehlikeleri kabul ettiği ve bunları azaltmak için girişimlerde bulunduğu belirtiliyor.

Bir diğer neden de, yeterli bilgi birikimi ve gerekli alt yapıya sahip olmayan işletmelerin yarattığı olumsuz son kullanıcı deneyimi olarak görünüyor. Sektöre yeni giriş yapan akvarsitlerin büyük bir bölümü işletmelerden kaynaklanan hatalı bilgi ve öne çıkan kar arzusu nedeniyle hobiyi sürdüremiyor.

Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizi Ürün Dağılımı 2020
Fotoğraf: researchandmarkets.com

Tuzlu Su Akvaryumu Pazar Analizinde Ürün Çeşitliliği

Ürün bazında tuzlu su akvaryumu sektörü pazar analizi 3 bölümden oluşuyor; doğal ürünler, yapay ürünler ve bileşenler. Doğal ürünler doğrudan vahşi doğadan toplanan ve satışa sunulan kısmı oluşturuyor ve bu ürün çeşitliliği giderek kısıtlanıyor. Yapay ürünler giderek popülaritesi artan ve resiflerin korunmasına katkıda bulunan bilinçli kesim tarafından tercih edilen yapay kayalar, üretim canlılar gibi sıralanıyor. Bileşenler ise hepinizin tahmin ettiği gibi katkılar, tuzlar ve su düzenleyiciler gibi kısımları ele alıyor.

Tuzlu Su Akvaryumu Sektörü Pazar Analizi Nasıl Hesaplanıyor?

Bu rapor bir çok verinin bir araya getirlmesiye hesaplanıyor. İşte size bir kaç örnek;

  • Ürün Bazında; doğal ürünler, yapay ürünler ve bileşenler
  • İşletme Bazında; Eheim, Jebao, Tropical Marin ve Central Garden & Pet Company gibi firmaların veri paylaşımı
  • Son Kullanıcı Bazında; bireysel, şehir akvaryumları, reklam hizmetleri
  • Ülke Bazında; Avrupa ve Amerika kıtasındaki ülkeler ve özellikle Hint Pasif bölgesindeki ülkelerin veri paylaşımı.
Açıklamalar:
  1. CAGR; bileşik yıllık büyüme hızı

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir