Zoa Örümceği, Bir Bilim Kurgu Hikayesi

Zoa Örümceği, Bir Bilim Kurgu Hikayesi

Zoa örümceği sandığınız gibi geleneksel örümceklerden değildir. Onlar Arachnida ailesinin bir üyesi değil, Piknogonidler olarak bilinen deniz canlılaırıdır.

İçindekiler

Zoa örümceği sandığınız gibi geleneksel örümceklerden değildir. Onlar Arachnida ailesinin bir üyesi değil, Piknogonidler olarak bilinen deniz eklem bacaklılarıdır.

Bilinen 1300 den fazla türü vardır ve hepsi etoburdur. Türlere bağlı olarak, mercanlarınız, anemonlarınız veya süngerleriniz gibi akvaryumunuzun en değerli üyeleri menülerinde ilk sırada yer alır. Buna karşın adından da anlaşılacağı gibi akvaryumlarda sıklıkla zoa’lar da görünür.

Bazı zoa örümceklerinin çapı 1mm den daha küçük olabilir ve fark edilmeleri neredeyse imkansızdır. Satın aldığınız kolonideki, kapanmış tek bir zoa kafasının içinde kendini gizliyor olabilir.

Zoa örümceklerinin ön kısmında büyük bir emici hortum bulunur. Yiyecekleri delmek ve emmek için kullanılan bu hortum çoğu türde, sertleştirilmiş kütikül sırtları ile kaplıdır ve oldukça kaslıdır. Böyle bir yapı yiyecekleri çiğneme yeteneğine sahiptir ve bu nedenle çeneleri olmamasına rağmen yiyeceklerini çiğneyebilirler.

Zoa Örümceklerini Tanımlamak Ve Bulmak

Zoa örümceği genellikle sekiz ayaklıdır ama genç olanları kişisel bakımları ve kur yapmak için bacaklara benzeyen başka uzantılara sahip olabilirler. Ortalama boyları 5mm civarındadır ama siz onları ararken kapanmış bir Zoa’nın içinden oda size bakıyor olabilir. Buda onları bulmanızı imkansız kılmasa bile bir hayli zor bir hale getirir.

Zoa üzerindeki zoa örümceği
Bacakları Dışarı Taşan Zoa Örümceği

Bununla birlikte bir Zoa örümceğinin kapalı bir Zoa’nın dışına taşan bacaklarıyla tanımlamak çok zor değildir.

Zoza örümceklerinden kurtulmanın en basit yolu mercanlarınızı satın aldıktan sonra belli bir süre karantina akvaryumunda gözlem altında tutmaktır.

Zoa Örümceğinin Doğal Düşmanı Var Mı?

Bir çok kaynak zoa örümceği için doğal düşman tanımlası yapmasada Butterfly Fish, Six Line, Melanurus ve Coris Wrasse balıklarının zoa örümceklerinden kurtulmada bir yol olduğunu söyleyen kaynaklarda vardır.

Zoa Örümceğinden Nasıl Kurtulunur?

Her zararlıda olduğu gibi zoa örümceklerinde de en etkili kurtulma yolu onları akvaryumunuza hiç sokmamaktan geçer. Mercanlarınızı ana akvaryumunuza koymadan dip solüsyonlar kullanmanız, önce karantina altına almanız, gözlemlemeniz ve gerekli süreyi tamamladıktan sonra ana akvaryuma taşımanız sorunu başlamadan çözemenin en basit yoludur.

Kötü haberi biz vermek istemezdik ancak; Bu küçük istilacıları akvaryumunuzda gördüyseniz zoa örümceğinden kurtulmak pek de kolay değildir. Heey neşelenini güzel haberlerimizde var!

Zoa örümceği diğer deniz zararlılarına kıyasla eşeysiz üreyemez. Yani üremek için bir eşe ihtiyaçları vardır. Aldığınız bir mercan üzerinde tek bir örümcek geldiyse, muhtemelen soyu sizin akvaryumunuzda son bulacaktır.

Buna karşın bir çok üretici firma ürettikleri mercan dip solüsyonlarının zoa örümceğinden kurtulmanın iyi bir yol olduğunu söyler ama yapılan araştırmalar ne yazıkki bunun işe yaramadığını göstermiştir.

zoa örümceği örnekleri

Mercanlar tehlike anında veya değişen su şartlarında kendilerini korumak için mukus salgılarlar. Mercan mukusu, mercanı kaplar ve dış ortamdaki değişikliklerden kendini korumaya çalışır. Zoa örümceğide bu mukus tabakasının altına girerek mercan mukusunu bir kalkan olarak kullanır ve kendini dip solüsyonlara karşı koruyabilir.

Zoa Örümcekleri için bilinen en etkili yol hala manuel olarak uzaklaştırılmalarıdır. Ellerinizi kirletmeye bu noktada başlıyorsunuz.

Öncelikle zoa örümceğini gördüğünüz mercanlarınızı karantina altına almak ve ana akvaryumdan uzaklaştırmak, eşeysiz ürüyemedikleri için iyi bir başlangıç olacaktır. Ardından zoa örümceklerini bir cımbız yardımıyla tenizlemeye başlayabilirsiniz. Buna ek olarak olası larva ve yumurtalar için düzenli olarak dip solüsyonlar da kullanmanız gerekebilir.

Normal şartlarda üç aylık bir süre karantina için kabul edilen en uygun süredir. Bu süreç içerisinde mercanlarınızı sık sık kontrol etmeniz ve gördüğünüz bu küçük istilacıları cımbızla karantina akvaryumundan uzaklaştırmanız muhtemelen sorununuzu çözecektir.

Zoa Örümcekleri Ve Aiptasia

İşte size çok ilginç bir bilgi! Bazı zoa örümceklerinin Aiptasia için doğal düşman olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar bu örümcek türlerinden bazılarının Aiptasiaları besin olarak tükettiğini kanıtlamış, ancak zoa örümceklerinin henüz biyolojik yapısı tam olarak anlaşılamadığından ve araştırılmadığından üretimleri sağlanamamış ve araştırmaların devamı gelmemiş.

Üretilemedikleri için bu araştırmalar ne yazık ki şimdi tozlu raflarda yerini alıyor. Eskilerin söyledikleri gibi ”Düşmanımın düşmanı, dostumdur”. Yinede hiç bir akvaristin bilim kurgu filminden fırlamış bu küçük canlıları akvaryumlarında isteyeceğini sanmıyoruz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir