Zoa Örümceği, Bir Bilim Kurgu Hikayesi

Zoa örümceği sandığınız gibi geleneksel örümceklerden değildir. Onlar Arachnida ailesinin bir üyesi değil, Piknogonidler olarak bilinen deniz eklem bacaklılarıdır.

Bilinen 1300 den fazla türü vardır ve hepsi etoburdur. Türlere bağlı olarak, mercanlarınız, anemonlarınız veya süngerleriniz gibi akvaryumunuzun en değerli üyeleri menülerinde ilk sırada yer alır. Buna karşın adından da anlaşılacağı gibi akvaryumlarda sıklıkla zoa’lar da görünür.

Bazı zoa örümceklerinin çapı 1mm den daha küçük olabilir ve fark edilmeleri neredeyse imkansızdır. Satın aldığınız kolonideki, kapanmış tek bir zoa kafasının içinde kendini gizliyor olabilir.

Zoa örümceklerinin ön kısmında büyük bir emici hortum bulunur. Yiyecekleri delmek ve emmek için kullanılan bu hortum çoğu türde, sertleştirilmiş kütikül sırtları ile kaplıdır ve oldukça kaslıdır. Böyle bir yapı yiyecekleri çiğneme yeteneğine sahiptir ve bu nedenle çeneleri olmamasına rağmen yiyeceklerini çiğneyebilirler.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Zoa Örümceği hakkında sorularınız ya da eklemek istedkleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+