Bakımı En Kolay 7 Mercan Türü

Bakımı En Kolay 7 Mercan Türü

Tuzlu su akvaryumu maceranıza başlamanız için size bakımı en kolay 7 mercan türünü belirledik. Bir sonraki aşamaya hazırsınız.

İçindekiler

Hemen hemen bütün tuzlu su akvaryumu akvaristler için bir başlangıç noktası ve bu başlangıç noktasında bir çok sorusu vardır. Yeni başlayanlar için bakımı en kolay 7 mercan türü bu sorulardan birini elemenize yardımcı olabilir.

Bakmı en kolay 7 mercan türü, maceranın en başında akvariste öz güven sağlarken, tuzlu su akvaryumlarının bu büyülü dünyasında kayıplar yaşamadan deneyim kazanmasını, biraz kimya biraz biyoloji öğrenmesini, disiplini ve en önemlisi de parasının cebinde kalmasını sağlar. Ayrıca kendisini sınamasını ve tuzlu su akvaryumları için gereken en önemli erdem olan sabrı gösterip gösteremeyiceğini de görme şansı verir.

Tuzlu su akvaryumları hassas ekosistemleri yüzünden tatlı su akvaryumlarından çok daha zor dur. Ayrıca bu ekosistemler pekte ucuza kurulmuyor değil mi?

Eğer maceranıza yeni başladıysanız yapacağınız en büyük hata yeterli bilgiye ve deneyime sahip olmadan bilgi ve deneyim gerektiren mercan türlerini satın almak olacaktır.

Bakımı En Kolay 7 Mercan Türü

Bakımları kolay bile olsa tuzlu su akvaryumlarına ilk mercanın ne zaman ekleneceğini biliyor olmanız gerekir.

Mushrooms

Tuzlu su akvaryumları için bakımı en kolay 7 mercan türü arasında sanırım en başı çeken Mantarlar (Mushrooms) olsa gerek. Hem çok ucuzdurlar hemde bir çok renk skalasında bulunabilirler.

Mantarlar hızla üreme potansiyeline sahiptirler ve kontrol altında tutmazsanız kolaylıkla akvaryumunuzu sarabilirler. Tabi bu aynı zamanda tuzlu su akvaryumunuzu mercanla doldurmanın en ucuz yoluda olabilir.

Ayrıca bu türleri fraglamak ve üretmekte kolaydır. Bu size, cebinizden para çıkarmadan diğer renklerdeki türleri akvaristlerle değiş tokuş yapma şansıda tanır.

bakımı en kolay 7 mercan türü Mushrooms

Zoanthids

Zoa’lar en sevilen ve en popüler mercan türlerinden biridir. Ayrıca zolarda bulabileceğiniz renk çeşidinin neredeyse bir sınırı yoktur ve gerçekten nefes kesici türleri bulabilirsiniz.

Bakımları Mantarlar gibi çok kolaydır ve onları akvaryumun her yerine yerleştirebilirsiniz. Mantarlar gibi bir çoğu hızlı büyür ve hızla çoğalır. Pek çok insan sadece Zoa’lardan oluşan akvaryumlar bile yaparlar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta yakın akrabası olmasa bile Zoa’ları Palythoas türleriyle karıştırmamaktır.

bakımı en kolay 7 mercan türü Zoanthids

Palythoas

Bakımı en kolay 7 mercan türü arasında en dayanıklı ilk birkaç mercanınız için harika bir seçim diyebilirim. Çok çeşitli renklerde gelebilirler ancak çoğu Zoa’lar kadar muazzam renkler sergilemez.

Mutlu olduklarında ve akvaryuma alıştıklarında hızlı bir şekilde çoğalırlar ve yayılırlar.

UYARI: Bu mercan türünün bazıları Palytoxin adı verilen ölümcül bir toksin taşır. Her ne kadar tuzlu su akvaryumu ticaretinde bu türler neredeyse hiç görülmesede hangisinin toksin içerdiğini hangilerinin içermediğini belirlemek oldukça zordur.

bakımı en kolay 7 mercan türü Palythoas

Kenya Tree

Adındanda anlaşılacağı gibi ağaca benzer bir görüntüsü vardır. Cauliflower Soft Coral olarakta bilinen Kenya Tree Yeni başlayanlar veya acemi tuzlu su akvaryumu akvaristleri için en iyi mercanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

İdeal olmayan koşullara toleranslı diğer mercanlara göre çok daha fazladır. Akvaryuma alıştıktan sonra güçlü bir büyüme sergiler ve onu güzel ağaç benzeri görünümüyle boş bir tuzlu su akvaryumuna bile harika bir perspektif kazandırır.

Çok fazla renk çeşidi sunmazlar ve genellikle krem veya kahverengidirler. Ancak özel olarak mavi türleride bulunabilir.

bakımı en kolay 7 mercan türü Kenya Tree

Starburst Polyp

Bu tür sıklıkla diğer aile türleriyle karıştırılır. Ülkemizde aynı zamanda Star Polip olarakta bilinen Starburst Polyp, acemilerin tür tanımlamasını yapamadığı için ”Ultra Fosforlu” gibi eğlenceli ama yanlış adlarlada bilinir.

Kabuk tutan bir mercan olarak tanımlanan Starburst Polyps kayalara, kuma hatta camlarınıza bile yapışarak büyüyebilir.

Avlanırken veya savunma mekanizması olarak poliplerinin her birini geri çekme veya kapatma yeteneğine sahip barışçıl bir mercandır. Kolonilerine yakın yerleştirilmiş diğer mercanlara zarar vermezler, ancak resif akvaryumundaki agresif mercanlar tarafından zarar görmeye duyarlıdırlar. Resif akvaryumunda bakımı kolaydır ve uzman akvaristler tarafından bakımı en kolay 7 mercan türü ve başlangıç ​​için mükemmel bir seçim olarak değerlendirilir.

yeni başlayanlar için 7 mercan türü Starburst Polyp

Pulsating Xenid

Tuzlu su akvaryumlarında bakımı en kolay 7 mercan türü arasındaki en büyüleyici mercanlardan biridir. Akvaryumunuzun herhangi bir yerine konumlandırılabilirsiniz. Düşük akış hızına sahip bir akvaryumda polipler kalp atışına benzeyen bir hareket sergiler.

Birçok bilim adamı, poliplerin yavaşça açılıp kapanmasının yani pompalama hareketinin gazları ve atıkları atmak için tasarlandığına inanmaktadır. Bununla birlikte, bu mercanların neden böyle bir hareket yaptığı hala bilinmemektedir ve bu harekete birçok su, aydınlatma ve besin faktörü etkendir. pompalama hareketinin durması mercanın kötü durumda olduğuna dair bir işaret değildir.

Pulsating Xenid deneyimli akvaristler için istilacı bir tür olarak kabul edilir. Akvaryuma alıştıktan sonra, kontrol altında tutulmazlarsa bütün akvaryumunuzu hızla kaplayabilirler.

Leather Corals

Bakımı en kolay 7 mercan türünden biride şu ana kadar tanımlanmış 160 dan fazla türü bulunan. ancak tuzlu su akvaryumu sektöründe belirli türlerin ticaretinin yapıldığı Leather Coral’dır

Çeşitli pastel renk ve şekillerde bulunabilirler ve herhangi bir akvaryumda güzel bir odak noktası oluşturabilirler. Polipler, akıntıda düzensiz bir hareket sağlar, hatta Palyaço balıklarının onları yuva yapmak için kullandığı bilinmektedir.


Çok büyük boyutlara ulaşabilirler. Bu yüzden altına yerleştirilen mercanları gölgeleyebilir, ve onların ışıksız kalarak ölmesine neden olabilirler. Satın almadan önce konumlarını iyice planlayın. Büyüdükçe sıra dışı desenler oluşturabilirler.

bakımı en kolay 7 mercan türünden biri olan leather corals

Tuzlu su akvaryumu kurulumu yaptıktan sonra bakımı en kolay 7 mercan türü özellikle yeni başlayanlar için harika birer seçim olacaktır. Mercan seçimi yapmak konusunda daha fazla bilgi isterseniz, tuzlu su akvaryumlarında mercan seçimi adlı makalemize bir göz atabilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir