Tuzlu Su Akvaryumu Mercan Seçimi

Tuzlu su akvaryumu sahipleri için, mercan seçimi  en heyecan verici deneyimlerden biridir. Mercanlar, çarpıcı renkleri ve kattıkları derinlikleriyle akvaryuma tamamen yeni bir estetik katar.

Mercan Seçimi Nasıl Yapılır?

Hangi mercanların akvaryumunuz için uygun olduğunu anlamak zor olabilir. Her ne kadar doğada mercan resifleri bir çok türün bir arada yaşamasına olanak tanısa da, esaret altında bu pek olası değildir. Bazı mercanların bakımının çok kolay olmasına ve yeni başlayanlar için uygun olmasına rağmen bazı mercanlarsa özel ilgi gerektirebilir ve daha deneyimli kişiler tarafından bakılmalıdır.

Mercanların ihtiyaç duydukları aydınlatma ve su hareketleri akvaryumun hangi kısmına yerleştirilmeleri konusunda bir rol oynar. Yine buna ek olarak İhtiyaç duydukları su parametreleri de değişkenlik gösterebilir.

Akvaryumunuz için bir mercan sınırlaması yoktur. Ama bazı mercanlar çok bölgeci olabilir ve kendi bölgelerini koruma iç güdüsüyle yakınlarındaki diğer mercanlara zarar verebilir. Bu tür mercanları birbirine çok yakın yerleştirmekten kaçınmalısınız.

Mercanları iki ana guruba ayırabiliriz;

  • Sert Mercanlar (SPS)
  • Yumuşak Mercanlar (LPS)

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Mercan seçimi hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+