Tuzlu Su Akvaryumu Mercan Seçimi

Tuzlu Su Akvaryumu Mercan Seçimi

Tuzlu su akvaryumu sahipleri için, mercan seçimi en heyecan verici deneyimlerden biridir. Ama seçimleri ve yerleşim planları türlerine göre değişiklik gösterir

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumu sahipleri için, mercan seçimi  en heyecan verici deneyimlerden biridir. Mercanlar, çarpıcı renkleri ve kattıkları derinlikleriyle akvaryuma tamamen yeni bir estetik katar.

Mercan Seçimi Nasıl Yapılır?

Hangi mercanların akvaryumunuz için uygun olduğunu anlamak zor olabilir. Her ne kadar doğada mercan resifleri bir çok türün bir arada yaşamasına olanak tanısa da, esaret altında bu pek olası değildir. Bazı mercanların bakımının çok kolay olmasına ve yeni başlayanlar için uygun olmasına rağmen bazı mercanlarsa özel ilgi gerektirebilir ve daha deneyimli kişiler tarafından bakılmalıdır.

Mercanların ihtiyaç duydukları aydınlatma ve su hareketleri akvaryumun hangi kısmına yerleştirilmeleri konusunda bir rol oynar. Yine buna ek olarak İhtiyaç duydukları su parametreleri de değişkenlik gösterebilir.

Akvaryumunuz için bir mercan sınırlaması yoktur. Ama bazı mercanlar çok bölgeci olabilir ve kendi bölgelerini koruma iç güdüsüyle yakınlarındaki diğer mercanlara zarar verebilir. Bu tür mercanları birbirine çok yakın yerleştirmekten kaçınmalısınız.

Mercanları iki ana guruba ayırabiliriz;

  • Sert Mercanlar (SPS)
  • Yumuşak Mercanlar (LPS)

Sert Mercanlar (SPS)

Sert mercanlar olgunlaştıkça büyüyen bir dış iskelet geliştirir. Tek bir yerde kalırlar ve hareket etmezler. Daha yavaş büyüme oranına sahiplerdir. Genellikle yumuşak mercanlar kadar renkli değillerdir ama görkemli yapılara dönüşebilirler. Sert mercanlar kendi içinde büyük polipli ve küçük polipli iskelet yapılarıyla ayrılır.

Sert Mercan Seçimine Örnek Bir Acropora Türü
Sert Mercanlara Örnek Bir Acropora Türü

Yumuşak mercanlara göre çok daha küçük polipleri iskeletlerinin tamamını bir örtü gibi kaplar.

Sert mercanlar genel olarak ihtiyaçları bakımından zor olarak kabul edilir ve dolayısıyla daha az popülerdirler. Güçlü aydınlatma, güçlü ışık, istikrarlı ısı ve su değerleri isterler. Yumuşak mercanların aksine fotosentez yoluyla gıda üretmek için daha az zooxanthellae ye sahiptir ve ek besine ihtiyaç duyabilirler. Buna bağlı olarak daha fazla donanıma ihtiyacınız olabilir ve bakım maliyetleri yükselebilir. Mercanlar Nasıl Beslenir? içeriğimizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yumuşak Mercanlar (LPS)

Yumuşak mercanlar dış iskeletten yoksundur. Kalsiyumun yanı sıra proteinde içerirler ve bu onları daha az sert hale getirir. Bu yapıları su hareketi ile akvaryumda salınmaya veya açılıp kapanmalarına olanak sağlar. Bazı yumuşak mercanlar hareket kabiliyetine de sahiptir ve akvaryuma koyduğunuzda kendine uygun bir yer bulana kadar küçük seyahatlere çıkabilir. Yumuşak mercanlar için de alt gruplar mantarlar ve polipler diyebiliriz.

Genel olarak yumuşak mercanlar oldukça dayanıklı oldukları ve hızlı büyüdükleri için sert mercanlara göre daha fazla popülerdir. Bakımları daha kolaydır ve yeni başlayanlar için uygun bir mercan seçimi olacaktır.

Yumuşak Mercan Seçimi İçin Kaya Anemonu
Yumuşak Mercan Seçimi İçin Kaya Anemonu

Yumuşak mercanlar için yerleşim planı önemlidir. Birçok yumuşak mercan geceleri komşu mercanlara kadar uzanabilecek ve onlara zarar verecek tenteküllere sahiptir. Agresif karşılaşmaları önlemek için aralarında mesafe bırakılması faydalı olacaktır.

Yumuşak mercanlar grubunda yer alan mantarlar bakımı en kolay türlerdendir. Çok dayanıklıdırlar ve geniş su parametrelerini tolare edebilirler. Mantarlar genelde ucuzdur ve stabil bir ortamda hızla çoğalırlar.

Bir diğer yumuşak mercan grubu üyesi de poliplerdir. Acemi akvaryum sahipleri için harika bir seçimdir. Çok dayanıklıdırlar ve çoğu akvaryum şartında yaşayabilirler. Özellikle sahip oldukları renkler bir topluluk oluşturduklarında harika bir görsel ziyafete dönüşür.

Poliplerin istilacı bir tür olduğu tartışmaları da mevcuttur. Dikkatli bakılması gerekebilir. Hızlı çoğalmaları nedeniyle akvaryumda ekipmanların üzerine bile sıçrayıp büyüyebilirler.  Diğer mercanlarınızı sarıp öldürebilirler.

Diğer Yumuşak Mercanlar

Mercan seçimi için bir diğer alternatif de mantarlara ve poliplilere ek yüzlerce farklı yumuşak mercan türü vardır. Bu mercanların her biri benzersiz olduğu için bakım gereksinimleri de değişebilir.

Bunu kolaylaştırmak için fotosentezle ya da fotosentezsiz olarak ikiye ayırabiliriz. Bu türler hayatta kalmak için ek besin ihtiyacı duyar. Sun Coral ve Gorgonians  bu türler için iyi bir örnektir.

Mercan Seçimi İçin Diğer Mercan Türlerine Bir Örnek Sun Coral
Mercan Seçimi İçin Diğer Mercan Türlerine Bir Örnek Sun Coral

Mercan Seçimi İçin Diğer Faktorler

Mercanların fiziksel be biyolojik farklılıklarının yanı sıra ihtiyaçları bakımından da farklılık gösterirler. Bu bizim için daha fazla harcama yapmakla tutumlu davranmak arasında bir seçim yapma noktasına dönüşebilir.

Sert mercan ağarlıklı bir akvaryum yüksek oranda Kh, Ca, Mg gibi elementleri çok hızlı tüketecek, bu da katkı girme zorunluluğuna ve daha fazla harcama yapmanıza neden olacaktır. Ayrıca sert mercanlar yumuşak mercanlara göre daha fazla akıntı, daha fazla ışık ve daha iyi atık kontrolü ister. Bu da daha iyi ekipmanlara ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Mercen seçimi yaparken yeni başlayanlar için diğer yumuşak mercan türleri ile başlamaları ve basamak atlayarak maliyetleri göz önüne alarak daha zor türlere geçmeleri çok daha akıllıca olacaktır. Hala tereddütleriniz varsa yeni başlayanlar için tavsiye ettiğimiz 7 mercan türüne bir göz atabilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir