Fotosentetik Olmayan Mercanlar (NPS) Rehberi

Fotosentetik Olmayan Mercanlar (NPS) Rehberi

Fotosentetik olmayan mercanlar (NPS) sadece uzman seviyesi akvaristler için tavsiye edilen ve bakımı çok zor türlerdir. NPS mercanların bakımı nasıl yapılır?

İçindekiler

Fotosentetik olmayan mercanlar (NPS) sadece uzman seviyesi akvaristler için tavsiye edilen ve bakımı çok zor türlerdir. Sizde akvaristlik deneyimizde bir sonraki seviyeye çıkmak ve NPS mercan türlerine merak saldıysanız zorlu bir yolcuğun sizi beklediğini söyleyebilirim. Sizin için hazırladığımız NPS Mercanlar için bakım rehberi, bu yolda size bazı ip uçları veriyor.

Fotosentetik Olmayan Mercanlar (NPS) Nedir?

Fotosentetik olmayan mercanlar (NPS), tuzlu su akvaryumunda sahip olabileceğiniz en şaşırtıcı ve eşsiz mercan türlerinden bazılarıdır. En egzotik dokulara, şekillere ve şifreli davranışlara sahiptirler. Ortak noktaları, tüm NPS mercanlarının zooxanthellae olmamasıdır, bu nedenle diğer adı azooxanthellate’dir.

Diğer mercanla karşılaştırıldığında, besinlerini almak için dokularında yaşayan alglerin yaptığı fotosenteze güvenmezler. Hayatta kalabilmek için yiyeceklerini avlamak ve fiziksel olarak katı gıda tüketmek zorundadırlar. NPS mercanları, tuzlu su akvaryumlarında sürekli beslenmeyi gerektirirken, aynı zamanda sorunlu olabilecek iyi su kalitesini de korur.

Fotosentetik Olmayan Mercanlara Örnek Sun Coral
Fotoğraf: Tidal Gardens Sun Coral

Fotosentetik Olmayan Mercanlar (NPS) İçin Beslenme

Daha önce de söylediğim gibi bakımı gerçekten zordur ve sadece uzman akvaristlere tavsiye edilir. Işık gereksinimleri olmasa da polipleriyle avlarını yakalamak zorunda olmaları ve bunun için de esaret altında desteğe ihtiyaç duymaları bakımlarının zor olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Yani LPS ve SPS Mercanların Beslenmesi gibi akvaryumunuza ekledikten sonra su da bulunan veya eklediğiniz katkılar yoluyla yaşamlarını sürdüremezler ve özel bir beslenme periyoduna ihtiyaç duyarlar.

Tuzlu su akvaryumlarında mercanların çoğu beslenmeleri için büyük ölçüde zooxanthellae’ye güvenir. Ancak yapılan araştırmalar bütün mercanların sadecezooxanthellae ile toplam beslenme ihtiyaçlarını karşılayamadığını gösterir. Fabricius ve Klumpp (1955) Büyük Bariyer Resifin de araştırılan en yaygın fotosentetik yumuşak mercan türlerinin 12 tanesinin karbon (besin) gereksinimlerini yalnızca fotosentez yoluyla karşılayamadığını bulmuşlardır.

Şimdi aklınıza gelmesi gereken soru, ”Madem fotosentez yapmıyorlar peki nasıl besleniyorlar?” olmalı. Birden çok kaynak bu sorunun cevabı içn, besinlerin doğrudan emilimi olabilecek Zooplankton, Fitaplaknton veya mercan mukusu olarak tanımlıyor. Bunlara ek olarak laboratuvar ortamında Kepopod ve Artemia gibi gıdaları da tükettiği gözlemlenmiştir. Ancak boyutlarına bağlı olarak bu canlı yemlerin yakalanmasının mercan için pekte mümkün olmadığı da bu araştırmalarda yer alır.

NPS mercanlarınızın balıklarınız gibi sizin onlara vereceğiniz gıdalara muhtaç olduğunu anlamış olmalısınız. Bu da balıklarınız gibi her gün bir kaç defa beslenmeleri anlamına gelir. NPS mercanlar için tavsiye edilen gıdalar; Fitaplakton, Yavru Rotiferler, Kepopodlar ve karidesler olarak tanımlanır. Daha büyük polipli NPS mercanlar daha büyük etli gıdaları da tüketebilir.

Fotosentetik Olmayan Mercanlara Örnek Lace Stick Coral
Fotoğraf: Live Aquaria Lace Stick Coral

NPS Mercanlar İçin Aydınlatma Gereksinimleri

Dokularında fotosentetik algler bulunmadığı için diğer meran türleri gibi ışık kaynağına ihtiyaçları yoktur. Bu yüzden doğal ortamlarında derin, karanlık ve mağara diplerinde bulunurlar. Ancak bu sizi yanıltmasın! Bu karanlık bir akvaryuma ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmiyor. Normal bir tuzlu su akvaryumu için geçerli olan aydınlatma altında bu canlılara bakabilirsiniz. Işığa karşı bir tepkileri yoktur ve sanılanın aksine yüksek ışık onlar için olumsuz bir etken değildir.

Hatta akvaryumunuzun ışığa ihtiyacı olduğunu da söyleyebilirim. Bunun nedeni NPS mercanların besin kaynaklarının ışığa olan ihtiyacıdır. Besinlerinin temelini oluşturan Kepopod’lar ve diğer küçük omurgasızlar yaşamak ve üremek için ışık döngüsüne ihtiyaç duyarlar. Kısacası omurgasızları mutlu etmek NPS mercanlarını mutlu etmektir.

Fotosentetik Olmayan Mercanlara Örnek Purple Blade Sea Fan
Fotoğraf: Tidal Gardens Purple Blade Sea Fan

Fotosentetik Olmayan Mercanlar İçin Su Akışı

Beslenebilmeleri için avlarını yakalamaları ve diğer bir çok mercan türü gibi hareket edemediklerinden de bu avların onlara gelmesi gerekir. Bu da akvaryumunuzda NPS mercanlar için iyi bir akışa ihtiyacınız var demektir. Akvaryumunuzda yeterli akıntı sağlayamazsınız NPS mercanlarınız aç kalacak ve muhtemelen öleceklerdir. NPS mercanlar için akıntı şiddetti SPS mercanlar için gereken akıntı şartlarıyla benzerlik gösterir ancak çok yüksek akıntı besinlerini yakalayamamalarına de neden olabilir. Buna orta/yüksek akıntı olarak bir tanımlama getirirsek sanırım yanlış olmaz.

Akvaryuma NPS Mercan Eklerken

Diğer bütün mercan ve canlı türleri gibi NPS mercanlar için de ilk koşul bir karantina akvaryumdur. Bu ana akvaryumunuzda bulunan diğer türleri korumanız ve dertsiz başınıza dert almamanız için temel bir şarttır.

Akvaryumunuza yeni bir fotosentetik olmayan mercan türü eklerken dikkat etmeniz gereken en temel değerler de pH, tuzluluk ve ısıdır. Bu temel değerlerdeki ani değişimler mercanı strese sokabilir ve bu da ölümüyle sonuçlanabilir. Tavsiyemiz uzun bir alıştırma süreci yapmanız ve bunu mercan poşetini akvaryuma koyarak gerçekleştirmeniz dir.

Kaynaklar:

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir