SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir?

SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir?

SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? Sorusunun cevabı birbirinden farklılık göstermekle beraber iki türün de önce biraz biyolojilerini anlamaktan geçer.

İçindekiler

Her canlı da olduğu gibi mercanların da bir biyolojisi var. Bu diğer evcil hayvanlar gibi beslenme, ürüme ve atık gibi bazı ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Yani marcanlar etrafımızdaki diğer evcil hayvanlardan çokta farklı değillerdir. Bu içerikte sadece ”SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir?” sorusuna biraz ışık tutmaya çalışacağız.

Mercanlar nasıl beslenir? soırusunu cevaplamadan önce önce bazı ufak ayrıntılarla başlamak ve Sert Mercanlar (SPS) ve Yumuşak Mercanlar (LPS) arasındaki bazı kritik farklılardan bahsetmek istiyorum. Daha fazlasını merak edenler, mercan seçimlerini henüz yapmamış olanlar veya doğru seçimleri yapıp yapmadığını merak edenler önce Tuzlu su akvaryumlarında mercan seçimi hakkında hazırladığımız içeriğe göz atabilir.

Sert Mercanlar (SPS)

Sert Mercanlar (SPS), Yumuşak Mercanlara (LPS) göre daha fazla akıntı ve daha fazla ışık ister. Ayrıca Yumuşak mercanlara (LPS) göre çok daha satabil su değerleri ve daha iyi su şartlarına ihtiyaçları vardır. Daha iyi bir su derken bir çoğunuz zaten neyi kastettiğimi biliyor, bilmeyenler için organik atık seviyelerinin düşük olduğu su şartlarından bahsediyorum. Kabaca Nitrat ve Fosfatın olması gereken seviyelerde seyrettiği su şartları.

Masanao Shibuya'nın SPS Akvaryumu
Fotoğraf: ReefBuilders / Masanao Shibuya’nın Sert Mercan (SPS) Akvaryumu

Yumuşak Mercanlar (LPS)

yumuşak Mercanlar (LPS), Sert Mercanlara (SPS) göre daha az akıntı ve daha az ışıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Bunun aynı zamanda alacağınız ekipmanların fiyatlarınıda etki edeceğini anlamış olmalısınız. Aynı ölçülerde bir Sert Mercan (SPS) akvaryumu kurmakla, Yumuşak Mercan (LPS) akvaryumu kurmak arasında ekipman farklılıklarından doğan önemli fiyat farklılıkları ortaya çıkar.

Yumuşak Mercanlar (LPS) değişen su şartlarına ve yüksek organik atık seviyelerine karşı daha dirençlidir. Ayrıca Sert Mercanlara (SPS) göre üremeleri nispeten daha kolay olarak kabul edilir. Ancak Sert Mercanların (SPS) aksine aralarında agresif türler de bulunur.

Bu kısa bilgileri sizinle paylaştım çünkü, karışık akvaryumlar olduğunu bilsekte, her iki türünde ihtiyaç duyduğu farklı gereksinimler aynı akvaryumdaSPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir sorusunun cevabını biraz daha zorlaşırdığını bilmeniz de fayda var..

SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir?

SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? sorusunu cevaplamadan önce, tuzlu su akvaryumu sektöründe Sert Mercanların (SPS) bakımı Yumuşak Mercanların (LPS) bakımından daha zor olarak kabul edildiğini ve yaşatılmalarının da aynı derece de zor olduğunu söylemekte fayda var. Bu yüzden Sert Mercanlara (SPS) Bakmayı başarabilirseniz bir çok akvartisin saygısını kazanacığınızı garanti ederiz.

”Ben zor olanı seviyorum” derseniz ve Sert mercanların sizi kesmeyeceğini düşünüyorsanız sizi Fotosentetik Olmayan Mercanlar (NPS) bölümüne alalım:)

Tabi burada kısa bir dip not düşmek istiyorum. Sert Mercan (SPS) bakabiliyorum diyebilmeniz için bu mercan türlerinin akvaryumunuzda en az bir yıldan fazla zaman boyunca bulunması gerekiyor. Herhangi bir evcil hayvan mağazasından alacağınız Sert Mercan (SPS) fraglarını akvaryumunuza koyup fotoğraf çekmeniz belki acemileri etkiler ama deneyimli akvaristler bunu hemen anlayacaktır. SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? sorusunun cevabını kafanızı karıştırmadan kısaca üç ana başlıkta topladım.

SPS ve LPS Mercanları Nasıl Beslenir Sorusunda Zooxanthellae Alglerin rölü
Mikroskop altında Zooxanthellae Algleri Fotoğraf: Todd C. LaJeunesse

Işıkla Beslenme ve Zooxanthellae Algleri

Zooxanthellae Algleri bir çok tuzlu su canlısıyla simbiyotik ilişki içinde yaşayan tek hücreli bir organizmadır ceSPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? sorusunun cevabıyla doğrudan ilişkilidir. Daha bilimsel bir açıklama için Wikipedia sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Zooxanthellae Algleri, mercanların enerji ihtiyacının neredeyse %90’nından fazlasını karşılar. Bunun karşılığında da, MercanlarZooxanthellae Algleri’nin besin kaynağı olan ışığa onları daha fazla yaklaştırır ve beslenmelerini sağlar. Kısaca mercan büyür, gelişir veya yayılır.

Sert Mercanlar (SPS), yumuşak Mercan (LPS) türlerine göre çok daha fazla ışığa ihtiyaç duyar. Bunun başlıca nedeni ihtiyacı olan enerjiyi sağladığıZooxanthellae alglerinin Yumuşak Mercanlardan (LPS) çok daha fazla sayı da bünyesinde barındırmasıdır. Daha fazla ışık daha pahalı ekipmanlar anlamına da gelir.

Zooxanthellae Algleri varsayılan olarak kahverengi tonlarındadır ve mercana renklerini veren de bu organizmalardır. Mercanların Renklendirilmesi ve mercanlardaki renk değişimleri deZooxanthellae Algler’le doğru orantılıdır. Yani SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? sorusunun ilk cevabıZooxanthellae Algleri beslemekten geçer.

Doğrudan Besleme ve Ticari Ürünler

SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? sorunun bir sonraki cevabı nispeten daha basit. Bir çok Yumuşak Mercan (LPS) türü ve özellikle tek bir büyük polipten oluşan mercanlar için karides, kalamar, balık ve benzeri gıdalar kullanılabilir ve bunları kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta mercanlarınız için bu besinleri doğru boyutlarda hazırlamaktır. Kocaman bir karidesi üzerlerine bırakmayın. Bu yüzden farklı boyutlarda hazırlayarak bunları gözlemleyin. Doğrudan beslenme SPS ve LPS Mercanlar Nasıl Beslenir? sorusun da bir sonraki cevaptır.

Doğrudan beslenme Sert Mercanlar (SPS) için genellikle ticari ürünler vasıtasıyla uygulanır. Sert Mercanlar (SPS) çok daha küçük polip yapılarına sahiptir ve sizin bunları hazırlamanız veya Sert Mercanların (SPS) hazırladığınız besinleri sindirmeleri oldukça zordur. Sindirmek için harcadıkları süre de, kaybettikleri enerji, kazandıklarından daha az olacaktır. Bu da mercanlarda doku kayıpları soyulmalar gibi sorunlara neden olur.

Sert Mercanların (SPS) doğrudan beslenmesi için bir çok farklı firmanın bir çok ürünü mevcuttur. Mağazamız da Marcan Besinleri kategorisini ziyaret ederek bu besinler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Doğrudan beslenme kullandığınız besin türüne göre akıntı ihtiyacı da doğurur. Satın aldığınız veya hazırladığınız mercan besinlerinin doğru bir şekilde akvaryumunuzun her köşesine dağılması için akıntıya ihtiyacınız vardır. Bu görev dalga motorları tarafından yerine getirilir.

Mercanlar akıntıyı sadece beslenmek için kullanmaz. Toksinleri uzaklaştırmak ve kendi atık kontrolleri içinde akıntıya ihtiyaç duyarlar. Daha detaylı bilgi için ekipman kategorimizdeki içeriklerden faydalanabilirsiniz.

Dolaylı Besleme

Akvaryumunuz karışık bir akvaryumsa (Balık+ Mercan) bu süreç kendiliğinden gerçekleşir ve sizin özel bir şey yapmanız gerekmez. Balıklarınızı beslersiniz ve balıklar ihtiyaçları olmayan kısmını ya yemez ya da yedikten sonra mercanların ihtiyaç duyduğu ve besin olarak kullanabilecekleri organik atık olarak suya geri bırakır.

Bu nokta da Sert Mercanlar (SPS) ve Yumuşak Mercanlar (LPS) yine ikiye ayrılır. Yumuşak Mercanlar (LPS) yüksek organik atık oranlarına karşı (Nitrat+Fosfat) daha toleranslıyken Sert Mercanlar (SPS) aynı oranda tolerans gösteremez. Yüksek seviyelerdeki organik atıklar (Nitrat+Fosfat) Sert Mercanlara (SPS) ihtiyacından fazla gıda temin ettiği için polip kayıpları, soyulmalar ve renk kayıpları gibi sorunlarla kendini gösterir.

Dolaylı beslenme yine akıntıyla gerçekleşir. Bu akıntı Sert Mercan (SPS) türleri için daha şiddetli olması gerekirken Yumuşak Mercan türleri (LPS) için daha az olabilir. Bunun nedeni Sert Mercanların (SPS) atıkları bünyelerinden uzaklaştırmak için yine Yumuşak Mercanlara (LPS) göre daha küçük polip yapılarına sahip olmalarıdır.

Kapak Fotoğrafı: Anonim

Kaynaklar:

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir