Mercanlar İçin Karantina Akvaryumu

Mercanları Karantina Altına Alın

Mercanların karantinaya alınması, zararlı olan parazitleri ortadan kaldırmak konusunda akvaryum sahiplerine ileriye dönük kolaylık sağlayacaktır.

İçindekiler

Uzun yıllardır devam eden tuzlu su akvaryumlarında birçok deneyim kazandık. Bunlardan biri de, her şeyi yiyen başka bir şeylerin olduğu. Mercanları karantina altına almak onları yiyen ve bizi stresli günlerden koruyan en kolay yöntemdir.

Birçok tuzlu su akvaryum sahibi mercanları için zararlı olan parazitleri ortadan kaldırmak konusunda çok zor zamanlar geçiriyor. Hatta hobiden soğuyarak bırakma noktasına geliyor. Neyse ki mevcut parazitler için balıklar gibi uzun süreler içermeyen kısa bir karantina dönemi sizi bu sorundan kurtarabilir.

Neden Mercanları Karantina Altına Almalısınız?

İlk başlarda mercanlar için bir karantina süreci pekte gerekli görülmüyordu. Hatta günümüzde bile birçok kişi mercanlarını aldıkları gibi akvaryumlarına koyuyor. (bu hatayı çok deneyimli kişilerin bile yaptığını görüyoruz)

Akvaryumunuza alacağınız mercanlara, balıklarınız gibi hassasiyet göstermezseniz ileride çok üzüleceğinizi garanti ederiz. Ufacık bir Asteria kolu, Nudibracnh ya da başka bir parazit, genellikle mercanlar vasıtasıyla akvaryumunuza girer. Bir kere girdiklerinde de onları çıkarmanız çok zor olabilir ve canlı kayıplarıyla sonuçlanabilir.

Frag Taşlarından Kurtulun

Frag taşları zararlılar için en uygun yer konumundadır. Çimentodan bile yapılmış olsalar içlerinde barındırdıkları hayata inanamazsınız. Bu nedenle önceliğiniz aldığınız mercanı frag taşından ayırmak olmalı. Bu birçok zararlı türünü, akvaryumunuza girmeden saf dışı bırakmanın en basit yoludur.

Yeni Hazırlanmış Mercan Frag'ı
Yeni Hazırlanmış Mercan Frag’ı

Bazen mercanı frag taşından ayırmak, mercanın birkaç parçasını frag taşında bırakmanız anlamına gelebilir ve küçük bir parça kalıyor gibi görünebilir ama unutmayın ki iyi su şartlarında mercanınız büyümeye ya da çoğalmaya devam edecektir. Akvaryumunuzu istila edebilecek canlılara karşı gerçekten küçük bir kayıp.

Mercanlarınızı eski frag taşından ayırdıktan sonra yeni bir frag taşına yapıştırabilirsiniz.

Mercanlarınızı Zararlılardan Arındırın

Sert mercan türleri bile almış olsanız hala risk altındasınız. Bunu çözmenin en kolay yolu da dip solüsyonları kullanmaktır. Birçok markanın bunun için ürünleri mevcut. Buradaki ana konu mercanla birlikte gelebilecek olan parazitlerin mercandan uzaklaştırılmasıdır.

Bu solüsyonların parazitleri öldürdüğünü unutmayın. Buna ek olarak aldığınız mercan zehirli olabilir. Her ne kadar şimdiye kadar mercan yüzünden ölen kimse bildirilmemiş olsa da(ya da henüz biz bilmiyoruz) teninize ciddi zararlar verebilir. Ellerinizi ve gözlerinizi koruyun. Bu konuda pudrasız eldivenler ve koruyucu gözlükler gayet yerinde seçimler olacaktır.

Dip solüsyonlar firmadan firmaya göre farklı şekillerde kullanılabilir. Önce üretici talimatlarını okuyun.

Mercanlarınızı zararlılardan arındırırken şeffaf kaplar ve beyaz bir zemin kulanın (serilmiş büyük havlu kâğıtlar). Bunun, yaptığınız şeyin aslında ne kadar doğru bir seçim olduğunu size göstereceğini garanti ederiz. Birçok parazit dip kullanımı ardından şeffaf kaplarınızın dibinde kendini belli edecektir.

Küçük bir el feneri edinin. Mercanlarınızı bu küçük el feneriyle kontrol ettiğinizde dip solüsyonların fayda edemeyebileceği parazit yumurtalarını da gözlemleme şansınız olur. Hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olun.

DIP Solüsyonu Uygulanana Mercan Frag'ları
DIP Solüsyonu Uygulanana Mercan Frag’ları

Tüm bunları yaptıktan sonra mercanınızı yeni frag taşına yapıştırabilirsiniz. Çıkardığınız frag taşlarını da zararlılarından arındırıp, bir sonraki mercanlarınız için saklayabilirsiniz.

Bu süreç içinde mercanlarınız çok fazla havaya temas etmediği ya da güçlü bir ışık altında olmadığı için strese girmeyecektir. Ama mercanlarınızı akvaryumunuza koyarken durum değişir. Birçok mercan yaşadığı ortamdan alınıp, güçlü bir ışık altına konduğunda renk ağarmaları olabilir. Mercanlar ışığa duyarlıdır. Yeni mercanlarınızı önce zemine yerleştirip kademeli olarak uygun gördüğünüz yere doğru yükseltmenizi tavsiye ederiz.

İster en yakın arkadaşınızdan, isterse şehrinizdeki en büyük evcil hayvan mağazasından alın, mercanlarınızı karantinadan önce akvaryumunuza sokmayın. Mercanları karantina altına almak ayrıntılı bir süreç gibi görünse de uzun vadede size fayda sağlayacak ve bir çok uzun mesaiden sizi kurtaracaktır.

Diğer Canlılar İçinde Aynı Hassasiyet Gösterin

Mercanların yanı sıra balıklarında karantina altına alınması gerekir. Balıklar için karantina süreci çok daha karmaşık ve uzun bir süreçtir. Bunun için sahip olmanız gereken bir karantina akvaryumu şattır. Şayet sağlıklı ve sorunsuz bir tuzlu su akvaryumu macerası arıyorsanız canlılarınız için bu süreci atlamamanız gerekir. Unutmayın ”Sabır” tuzlu su akvaryumları için sahip olmanız gereken en önemli erdemdir.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir